Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 10 grudnia 2018

Prezydent: To niezwykle ważne dla każdego narodu, aby znał swoją tradycję

 

Szanowni Panowie Marszałkowie Sejmu i Senatu,
Szanowny Panie Premierze, Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego,
Szanowni Państwo Ministrowie,
Szanowni Państwo Posłowie, Senatorowie,
Ekscelencje, Księża Biskupi,
Czcigodni Księża, Księża Proboszczowie, Księża Rektorzy,
Wszyscy Dostojni Przybyli Goście,
Szanowni Państwo Prezydenci, Burmistrzowie, Starostowie,
Wszyscy Czcigodni Zgromadzeni!

 

Bardzo dziękuję za obecność na dzisiejszej uroczystości. Dziękuję za wspaniałe jej przygotowanie z tą niezwykłą scenografią. Ale przede wszystkim bardzo serdecznie dziękuję Panu Premierowi, Ministrowi Kultury i Dziedzictwa Narodowego Profesorowi Piotrowi Glińskiemu i jego współpracownikom za to, że ta dzisiejsza uroczystość jest możliwa, i że mamy na stulecie odzyskania niepodległości sto pięć pomników historii – świadectwa dziejów naszej ziemi, świadectwa dziejów Polski.


Zobacz także: 100 Pomników Historii na Stulecie Odzyskania przez Polskę Niepodległości [PL/ENG] Mówimy czasem o tym stuleciu: „Sto lat z tysiąca”. Rzeczywiście większość z długiej listy obiektów tworzonej od 1994 roku, od kiedy tytuł Pomnika Historii ustanowiono, to obiekty znacznie starsze niż sto lat. Ale dzisiaj tym setnym obiektem, jak już wspomniano, jest obiekt szczególny dla naszych dziejów ostatnich czasów – Stocznia Gdańska. Symbol Solidarności, symbol walki o wolność naszych czasów, a w związku z tym symbol także i odrodzenia się naszego państwa, wolnej i suwerennej Rzeczypospolitej. Dzięki ludziom Solidarności – dzięki tej walce bez broni, walce demokratycznej w niedemokratycznym państwie, która zakończyła się zwycięstwem i tym, że dzisiaj mamy nasze państwo wolne, niepodległe, suwerenne – dziś z uśmiechem i radością, wolni, możemy obchodzić stulecie odzyskania niepodległości.


Ogromnie się cieszę, że ten wspaniały obiekt znalazł się także na liście Pomników Historii. To lista – tak jak wspomniałem – świadectwa naszych dziejów, dziedzictwa materialnego, widocznego, w tak szczególny sposób przemawiającego do chyba każdego człowieka, kiedy znajdzie się w murach tych obiektów, które tętnią historią, które często się zmieniały na przestrzeni dziejów, ale które zawsze mają postać zbliżoną do swojej postaci pierwotnej, choć – jak wspomniałem – minęły już stulecia.


To niezwykle ważne dla nas. To niezwykle ważne dla każdego narodu, dla jego tożsamości, aby znał swoją tradycję, aby widział swoją historię także poprzez świadectwa jej materialnej obecności.


Gratulując wszystkim Państwu tych wspaniałych obiektów Pomników Historii, gratulując szczególnie tych czternastu, do których rozporządzenia wręczyłem przed momentem, chciałem z tego miejsca wszystkim Państwu bardzo serdecznie podziękować. Chciałem podziękować za troskę, za opiekę nad tym wspaniałym dobrem Rzeczypospolitej, nad wielkim dobrem narodowym, jakim są te obiekty. Dziękuję za codzienną troskę, za trud, za to, że najczęściej są one dostępne powszechnie dla społeczeństwa – można je zwiedzać, oglądać, podziwiać, a przede wszystkim służą niezwykle ważnej roli edukacyjnej młodzieży, pokazując w ten najbardziej widoczny sposób naszą historię i nasze dzieje. Jestem Państwu ogromnie wdzięczny i jeszcze raz z całego serca dziękuję Panu Premierowi. Wiem, że to był wielki trud, Panie Premierze. Dziękuję jeszcze raz Panu, dziękuję wszystkim współpracownikom. To była ogromna praca, która została w tym roku wykonana. Jestem wdzięczny, że to stulecie odzyskania niepodległości, także z punktu widzenia listy Pomników Historii, ma takie piękne zwieńczenie. Jeszcze raz życzę Państwu wszelkiej pomyślności. Dziękuję.
 

Prezydent RP Andrzej Duda

Poleć znajomemu