Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 10 grudnia 2018

Wystąpienie Prezydenta podczas 22. Świątecznej Zbiórki Żywności w Zielonce

 

Szanowny Panie Prezesie,

Szanowni Państwo Prezesi,

Drodzy Wolontariusze,

Kochana Młodzieży,

Droga Siostro!

 

Bardzo dziękujemy, że tutaj, w Szkole Podstawowej im. Janusza Korczaka w Zielonce, możemy wziąć udział w tym tak ważnym wydarzeniu. Jak przed chwilą powiedział Pan Prezes, rzeczywiście to już kolejna nasza Świąteczna Zbiórka Żywności, gdy wspieramy to wielkie dzieło, które już od lat – można powiedzieć, od dziesięcioleci – realizuje Federacja Banków Żywności.

 

Zobacz także: Prezydent: Dziękuję za to wielkie dzieło pomocy Ta historia zaczęła się w 1996 roku za sprawą inicjatywy, z którą wyszedł wtedy pan Jacek Kuroń. Później zostało to podchwycone przez ludzi dobrej woli, powstały pierwsze Banki Żywności w różnych miejscach w Polsce. Rok później zawiązała się Federacja Banków ‒ na początku było ich cztery, od 2016 roku jest ich 32, więc to już w tej chwili potęga. I rzeczywiście skala zbiórki jest bardzo duża.

 

Cóż można powiedzieć? To wielka wdzięczność dla ludzi dobrej woli, dla tych, którzy organizują akcję Banków Żywności. Bo to nie tylko kwestia świąt – to działalność, która toczy się praktycznie cały czas. To apelowanie o rozsądne gospodarowanie żywnością, o to, żeby żywność się nie marnowała, żeby była dobrze wykorzystywana. To mnóstwo darczyńców: i osób prywatnych, i instytucji, firm, sklepów, producentów. Wielu ludzi składa się na to, by zasilać Banki Żywności, za co jesteśmy wszystkim ogromnie wdzięczni. Bo to takie dary serca, które są ogromnie potrzebne tym, którym żyje się trudniej, dla których zakup żywności, podstawowych artykułów jest problemem.

 

Bardzo często jest tak, że dzięki tej Świątecznej Zbiórce Żywności Wasze pudełko, paczka z pomocą jest jedynym prezentem świątecznym, jaki przychodzi do kogoś samotnego, do kogoś, kto ma skromną sytuację życiową. Ogromnie za to dziękuję ‒ szczególnie młodzieży i wolontariuszom, że się angażują. Dziękuję wszystkim opiekunom młodzieży, wszystkim organizatorom tej akcji.

 

Szkoła jest szczególna, bo nosi imię Janusza Korczaka, a więc kogoś, kto był wyczulony na trudną sytuację młodzieży, na jej wychowanie – tak żeby była to dobra młodzież, która ma serce, jest gotowa nim i dobrocią podzielić się z innymi, wspiera innych i dostrzega ich trudną sytuację. Dziękuję, że właśnie taką postawę prezentujecie.

 

Niedawno był Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. Składam Wam z tej okazji serdeczne życzenia wszystkiego dobrego i mam nadzieję, że będziecie włączali się w akcję Świątecznej Zbiórki Żywności i inne akcje, które są organizowane z dobrego serca, do których potrzebni są wolontariusze ‒ akcje, w których pomaga się innym. Jestem przekonany, że te paczki trafią do potrzebujących, może nawet już dzisiaj pierwsi potrzebujący je otrzymają.

 

Wszystkim życzymy z tego miejsca wesołych świąt. Panu Prezesowi, współpracownikom i organizatorom akcji, Fundacji „Kolos” i wszystkim, którzy przyczyniają się do tego, że Świąteczna Zbiórka Żywności jest realizowana. A także wszystkim moim rodakom, którzy zwracają uwagę na to, że w sklepach toczy się ta akcja – a sklepów, w których jest prowadzona, w całej Polsce jest już ponad 3 tys. Pamiętają o tym, by włożyć do swojego koszyka – obok produktów, które kupują do domu – także te produkty, które później zostawią wolontariuszom właśnie w ramach Świątecznej Zbiórki Żywności, żeby podzielić się z innymi, żeby dać dar serca. Zawsze do tego zachęcam i cieszę się, że jest coraz więcej Polaków, którzy ten dar serca czynią.

 

Bardzo dziękuję za każdą formę udziału w tej pięknej akcji, w tym dziele pomocy jeden drugiemu – solidarnie. Tak jak apeluję o to, abyśmy wszyscy byli solidarni i byli razem w tym szczególnym roku – stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Ale chciałbym, aby taki nastrój wzajemnego wspierania, solidarności i wspólnoty ludzi, którzy pamiętają o sobie, zawsze był w nas, Polakach, i w naszym społeczeństwie.

 

Jeszcze raz dziękuję za to wielkie dzieło pomocy i życzę wszystkiego dobrego.

 

Dziękuję.

  |   Wspólne pakowanie paczek z wolontariuszami w w Szkole Podstawowej nr 3 im. Janusza Korczaka w Zielonce. Wystąpienie Prezydenta podczas 22. Świątecznej Zbiórki Żywności. Wspólne pakowanie paczek z wolontariuszami w w Szkole Podstawowej nr 3 im. Janusza Korczaka w Zielonce. Wspólne pakowanie paczek z wolontariuszami w w Szkole Podstawowej nr 3 im. Janusza Korczaka w Zielonce.
Poleć znajomemu