Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 19 grudnia 2018

„Jestem tu, by przynieść wam ten kawałek Polski, to polskie tchnienie”

 

Szanowny Panie Ministrze Obrony Narodowej,
Szanowni Panowie Ministrowie,
Szanowni Panowie Generałowie,
Ekscelencje, Księża Biskupi, Kapelani,
Szanowni Oficerowie,
Drodzy Żołnierze!


Bardzo się cieszę, że tuż przed Wigilią, tuż przed Świętami Bożego Narodzenia mogę spotkać się z Państwem tutaj, w Craiovej. Z polskimi żołnierzami bezpośrednio, a za pośrednictwem przekazu sieciowego także z naszymi żołnierzami w kontyngentach poza granicami kraju.


Zobacz także: Wizyta u polskich żołnierzy stacjonujących w Rumunii [PL/ENG] Bycie żołnierzem to specyficzna decyzja o drodze życia. To wybranie na swoją przyszłość drogi służby dla państwa, dla bliźnich, dla rodaków. Często mówię, że to nie jest tylko indywidualny wybór żołnierza – to de facto droga całej jego rodziny. Trudna na co dzień, bardzo trudna wtedy, gdy pełni się służbę poza granicami, dramatyczna wtedy, kiedy ktoś oddaje życie za ojczyznę.


Szczególnie trudna dla serca w momencie takim, jak ten – kiedy służycie Państwo Rzeczypospolitej, służycie bezpieczeństwu naszej części świata z dala od domu, z dala od Polski. Kiedy nie można zasiąść z rodziną do wigilijnego stołu, kiedy nie można uścisnąć żony, męża, rodziców, dzieci. Za rodzinę muszą starczyć towarzysze broni, przyjaciele.


Ale w tym właśnie bożonarodzeniowym czasie chciałem razem z ministrem, razem z naszymi współpracownikami przynieść wam tutaj do Craiovej ten kawałek Polski, to polskie tchnienie. I być tutaj z wami. Przyjechać specjalnie do was – i dla was – po to, by oddać wam wyrazy wielkiego szacunku i podziękowania za służbę i za poświęcenie dla ojczyzny oraz prosić o przekazanie tych wyrazów szacunku waszym najbliższym. I życzyć wam zdrowia, sił, bezpieczeństwa i wszelkiego powodzenia na to Boże Narodzenie, na Nowy Rok i na cały następny rok 2019.


Niech Matka Najświętsza ma was i waszych najbliższych w swojej opiece. Niech sprzyja realizacji wszystkich waszych planów. Wesołych Świąt i szczęśliwego Nowego Roku!

Prezydent RP Andrzej Duda w bazie PKW w Rumunii

Poleć znajomemu