przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Środa, 19 grudnia 2018

Wystąpienie Prezydenta na spotkaniu z polskimi żołnierzami w Rumunii

 

Wielce Szanowny Panie Ministrze,
Wielce Szanowni Panowie Ministrowie,
Szanowny Panie Ambasadorze,
Wielce Szanowni Panowie Generałowie,
Czcigodni Ekscelencje, Księża Biskupi, Kapelani,
Szanowni Państwo Oficerowie,
Żołnierze,
Wszyscy Dostojni Goście!

 

Ogromnie się cieszę, że właśnie w tym roku, w stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości, tuż przed Świętami Bożego Narodzenia i Nowym Rokiem mogłem przyjechać do polskich żołnierzy pełniących swoją sojuszniczą służbę tutaj, w Craiovej, w Rumunii.


Kiedy w 2016 roku zdążaliśmy do szczytu NATO w Warszawie, starając się o sojuszniczą obecność NATO w Polsce, mówiliśmy, że jesteśmy solidarni a solidarność oznacza nie tylko to, że potrzebujemy sojuszniczej obecności u nas, ale również, że jesteśmy gotowi nieść do innych naszych przyjaciół tę sojuszniczą obecność, czyli bezpieczeństwo.


Tu, w Rumunii, na południe od Polski, to Państwo, nasi żołnierze, jesteście reprezentacją tej właśnie polskiej obecności i tego bezpieczeństwa, wspólnego bezpieczeństwa, na którym nam tak bardzo zależy.

Zobacz także: Wizyta u polskich żołnierzy stacjonujących w Rumunii [PL/ENG]

 

Jestem tu, by wam za tę służbę ogromnie podziękować. Jestem tu, by w przeddzień Świąt Bożego Narodzenia podzielić się z wami opłatkiem i przynieść wam – choć na ten moment – ten powiew Polski, naszej ojczyzny.


Ale jednocześnie, składając wam życzenia, chcę was prosić, byście osobiście ode mnie przekazali najwyższe wyrazy szacunku i podziękowania i najserdeczniejsze życzenia waszym najbliższym, kiedy będziecie z nimi rozmawiali teraz, przed Świętami Bożego Narodzenia.
Chcę, żebyście byli przekonani – zarówno wy, szanowni Państwo, oficerowie, żołnierze, jak i wasi najbliżsi – o ogromnej wdzięczności polskiego państwa i mnie jako głowy Rzeczypospolitej Polskiej, jako prezydenta, za waszą służbę, za wasze poświęcenie dla Rzeczypospolitej, za ofiarę każdego waszego dnia.


Służąc Rzeczypospolitej Polskiej, także tutaj, reprezentując nas poza jej granicami i pokazując odwagę, oddanie i potencjał polskiego żołnierza, nawiązujecie Państwo do najlepszych wzorców, do wzorców powstańców wielkopolskich – tych, którzy odzyskali Wielkopolskę dla Rzeczypospolitej w 1918 i 1919 roku.


Wiem, że większość z Państwa jest żołnierzami 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej im. gen. Józefa Dowbor-Muśnickiego. Otóż, chcę Państwu powiedzieć, że dokładnie trzy dni temu podjąłem decyzję o odznaczeniu waszego patrona gen. Józefa Dowbor-Muśnickiego pośmiertnie Orderem Orła Białego za powstanie wielkopolskie, za tamten wielki czyn.


Chciałbym, żebyście mieli absolutne poczucie, że chwała tego największego polskiego odznaczenia Orderu Orła Białego spływa na całą Wielkopolskę, a przede wszystkim spływa na waszą jednostkę.


Chwała Powstańcom Wielkopolskim! Chwała polskim żołnierzom! Dziękuję.
 

Prezydent w koszarach 26. batalionu piechoty, gdzie stacjonuje PKW Rumunia

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.