przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Piątek, 21 grudnia 2018

Wystąpienie na uroczystości przekazania dowodzenia Siłami Zbrojnymi RP

 

Szanowny Panie Ministrze Obrony Narodowej,

Szanowny Panie Ministrze, Szefie Biura Bezpieczeństwa Narodowego,

Ekscelencje, Czcigodni Księża Biskupi Kapelani,

Szanowni Panowie Generałowie,

Szanowne Panie i Panowie Oficerowie, Podoficerowie, Żołnierze,

Wszyscy dostojni przybyli Goście!

 

Bardzo ważny moment. Przede wszystkim bardzo ważny moment w historii Wojska Polskiego, naszych sił zbrojnych, ale głównie w dziedzinie budowania bezpieczeństwa Rzeczypospolitej.

 

Cztery lata temu, w 2014 roku, wprowadzono reformę systemu dowodzenia i kierowania siłami zbrojnymi, której rozwiązania okazały się nietrafione. Nie jest bowiem dobrą i bezpieczną sytuacja, w której odpowiedzialność jest rozproszona. Może prowadzić zarówno do pozytywnych, jak i negatywnych sporów kompetencyjnych – to znaczy, że albo wszyscy, albo nikt nie będzie się czuł odpowiedzialny i nie podejmie się zadania dowodzenia, co jeżeli chodzi o funkcjonowanie wojska, sił zbrojnych dla wszystkich obecnych tutaj żołnierzy jest jasne, oczywiste i fundamentalne.   Zobacz także: „Szef Sztabu Generalnego staje się pierwszym żołnierzem RP” [PL/ENG]

 

Potrzebny jest dowódca, potrzebny jest głównodowodzący.  Właśnie w tej chwili, dokładnie od 23 grudnia wejdzie w życie pierwsza część reformy systemu kierowania i dowodzenia, którą nazywamy umownie i potocznie małym SKiD-em. To, co nastąpiło przed momentem – przekazanie, podporządkowanie Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, Dowódcy Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych i Szefa Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych pod dowództwo Szefa Sztabu Generalnego, to właśnie pierwszy element tej reformy.

 

To Szef Sztabu Generalnego staje się pierwszym żołnierzem Rzeczypospolitej w pełnym tego słowa znaczeniu, i głównodowodzącym. To na Szefie Sztabu Generalnego spoczywa teraz odpowiedzialność za dowodzenie polskimi Siłami Zbrojnymi.

 

To, tak jak powiedziałem, pierwszy etap. Chcemy doprowadzić do reaktywacji dowództw Rodzajów Sił Zbrojnych, chcemy doprowadzić do tego, że rodzaje sił zbrojnych wraz z Wojskami Obrony Terytorialnej będą zebrane pod dowództwem Szefa Sztabu Generalnego. To jest cel, do jakiego zmierzamy i to jest kierunek, w jakim chcemy przeprowadzić tę pełną reformę systemu kierowania i dowodzenia.

 

Ale te zmiany, które są obecnie wprowadzane podnoszą również rolę Inspektoratu Wsparcia jako tej komórki, która odpowiada i realizuje logistykę polskiej armii. Logistykę, bez której trudno sobie w ogóle wyobrazić funkcjonowanie wojska. Od czasów najbardziej zamierzchłych logistyka jest absolutną podstawą funkcjonowania każdej armii. Dlatego doceniając jej ogromne znaczenie, podnosimy rolę Inspektoratu Wsparcia, przekazując go także w bezpośrednie dowództwo Szefa Sztabu Generalnego.

 

Panie Generale!

 

Życzę Panu powodzenia w realizacji tej misji. Wielka odpowiedzialność, ale i wielki zaszczyt być Szefem Sztabu Generalnego w takiej właśnie postaci dowódczej. Gratuluję tego, Panie Generale, i cieszę się, że przyjął Pan na siebie tę odpowiedzialność. Jestem przekonany, że podoła Pan temu niezwykle ważnemu, a i wielkiemu zadaniu.

 

Szanowni Państwo!

 

Życzę wszystkim, abyśmy tę ważną i niezwykle potrzebną reformę w sposób sprawny, bardzo dobry i ostateczny przeprowadzili. Życzę tego nam wszystkim na zbliżający się rok 2019.

 

A na nadchodzący czas chciałem wszystkim Państwu, wszystkim naszym żołnierzom życzyć zdrowych, dobrych, spokojnych, błogosławionych, bezpiecznych Świąt Bożego Narodzenia, spędzonych – o ile służba na to pozwoli – w rodzinnym gronie, w rodzinnym cieple. I tego rodzinnego ciepła i błogosławionych świąt najbardziej Państwu życzę, bo tak jak wszystkim, także i żołnierzom ogromnie są one potrzebne. Dziękuję.

Wystąpienie Prezydenta RP Andrzeja Dudy na uroczystości przekazania dowodzenia Siłami Zbrojnymi RP

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.