przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Niedziela, 6 stycznia 2019

Wystąpienie podczas uroczystości Święta Trzech Króli

 

Szanowni Państwo zebrani na tegorocznym przemarszu Orszaku Trzech Króli i tutaj na spotkaniu na wadowickim rynku,

na czele z Panią Premier Beatą Szydło,

Panem Wojewodą,

Ekscelencją księdzem biskupem,

Szanownym Panem Burmistrzem

i wszystkimi dostojnymi przybyłymi gośćmi.

 

Przede wszystkim, drodzy mieszkańcy Wadowic.

 

Zobacz także: Orszak Trzech Króli w Wadowicach To my bardzo dziękujemy za zaproszenie na ten tradycyjny – można śmiało powiedzieć – Orszak Trzech Króli. Tradycyjny, bo Orszaki Trzech Króli w naszym kraju, w coraz większej liczbie miast i miasteczek, idą już od 10 lat. Można więc śmiało powiedzieć, że jest to już tradycja. Także tu, w Wadowicach, Orszak Trzech Króli idzie już od kilku lat. Rzeczywiście jest to wspaniała inicjatywa. W zeszłym roku 644 polskie miasta i miasteczka szły w Orszakach Trzech Króli i 14 miejsc poza granicami naszego kraju. W tym roku Orszaki Trzech Króli zostały zapowiedziane w 751 miastach w Polsce i w 20 miastach poza granicami naszego kraju. Inicjatywa się rozszerza.

 

To, że jesteśmy tutaj, w Wadowicach, jest rzeczywiście znamienne. To jest miasto Karola Wojtyły, to jest miasto świętego Ojca Świętego Jana Pawła II, miasto, które go wychowało, miasto, z którego wyszedł, miasto, które było jego kolebką, które go ukształtowało jako człowieka w rodzinie, we wspólnocie, we wspólnocie parafialnej, we wspólnocie szkolnej, wartości, które niósł w sobie i ze sobą przez całe swoje życie. To, że wtedy stojąc w Warszawie na dziś Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego, wołając: Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi, oczywiście miał na myśli to, co dzisiaj usłyszeliśmy podczas kazania z ust księdza biskupa, miał na myśli prawdziwy powrót wiary, głębokiej wiary do naszego społeczeństwa, miał na myśli to, żeby dalej kształtowała się nasza świadomość i nasza tradycja, żebyśmy ją kultywowali.

 

Dzisiejszy, 10. marsz, idzie pod hasłem Odnowienia tej ziemi. I sam marsz, i to jak bardzo ta idea Orszaku Trzech Króli rozszerza się i w kraju, i poza granicami, pokazuje, że ta ziemia właśnie się odnawia, że my wszyscy idziemy w tej tradycji wiary, tego, co dla nas tak bardzo ważne, a przede wszystkim wspólnoty – tego, że idziemy razem, że się spotykamy, że pokazujemy co jest dla nas ważne, i że chcemy być ze sobą.

 

Chciałbym, żebyśmy w tym roku także w sposób szczególny spojrzeli na drugą stronę naszego kraju, żebyśmy spojrzeli na Koszalin, gdzie mieszkańcy w tym roku w marszu Trzech Króli jako marszu radości, w tym wspaniałym, barwnym orszaku nie pójdą ze względu na tragedię, która spotkała ich wspólnotę. Bo to jest marsz rodzin, to jest orszak, w którym idą dzieci, ich rodzeństwo, rodzice, dziadkowie, mieszkańcy miast, miasteczek, ci u nich nie pójdą, bo tak straszliwą stratę ponieśli w ostatnich dniach. Chciałbym z tego miejsca ich zapewnić, że idąc w tym Orszaku Trzech Króli łączymy się także z nimi, w myślach, w bólu po tej tak straszliwej stracie i w modlitwie. I że o nich pamiętamy.

 

Chciałbym proszę Państwa, żebyśmy zawsze tą wspólnotą pozostali, wspólnotą myślenia wzajemnie o sobie, wspólnotą bycia razem, wspólnotą rozumienia się nawzajem, bo to jest także istota Orszaku Trzech Króli, to jest także istota w ogóle Święta Objawienia Pańskiego i Święta Trzech Króli – bycie razem, wspólnota rodziny, ducha, wiary i tradycji.

 

Jeszcze raz z całego serca chcę podziękować, że w tym roku 2019, w dziesiątym roku wspaniałych Orszaków Trzech Króli w naszym kraju, możemy być z Wami, tutaj w Wadowicach.

 

Dziękuję.

 

Małżonka Prezydenta:

 

Jeszcze raz dziękując za zaproszenie, dziękując za wspaniałą organizację orszaku, chcielibyśmy złożyć Państwu życzenia Noworoczne. Życzymy wielu sukcesów, zarówno w życiu zawodowym, jak i w życiu prywatnym, życzymy wszelkiej pomyślności, wiele dobra i dużo optymizmu na każdy dzień. Życzymy Państwu wiary, która góry przenosi, nadziei, która nigdy nie gaśnie, i wiele, wiele miłości, która pochodzi od Bożego Dziecięcia.

 

Do Siego Roku!

Wystąpienie podczas uroczystości Święta Trzech Króli

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.