przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Piątek, 11 stycznia 2019

Wystąpienie podczas uroczystości wręczenia odznaczenia Agnieszce Radwańskiej

 

Wielce Szanowna Pani Bohaterko naszego dzisiejszego spotkania, tej uroczystości w Pałacu Prezydenckim, wraz z Najbliższymi,

Szanowny Panie Ministrze,
Szanowni Panowie Prezesi,
Czcigodny Księże Kapelanie,
Wszyscy Dostojni Przybyli Goście,
Drodzy Przyjaciele Pani Agnieszki Radwańskiej!

 

Pani Agnieszko, przeszła Pani do historii polskiego i światowego tenisa. Nie dwa miesiące temu, gdy oświadczyła Pani, że kończy zawodową karierę jako jedna z najbardziej rozpoznawalnych, znanych i utytułowanych tenisistek na świecie. Ale w 2005 roku, gdy wygrała Pani juniorski Wimbledon, zdobywając dla Polski ten – wtedy niebywały – tytuł, gdy była Pani jeszcze bardzo młodą dziewczyną, prawie dzieckiem.

 

Zobacz także: Prezydent odznaczył Agnieszkę Radwańską Od tamtego czasu obserwowaliśmy, cieszyliśmy się, kibicowaliśmy, ale przede wszystkim byliśmy dumni z Pani niezwykle pięknie rozwijającej się kariery, z Pani ogromnych sukcesów w świecie światowego tenisa, tak niezwykle ekskluzywnym i przynoszącym tak wielki splendor: Pani jako wspaniałej zawodniczce, ale także Polsce, krajowi, który Pani reprezentowała – naszemu wspólnemu krajowi – za co jesteśmy ogromnie wdzięczni. To wspaniała, wielka kariera.

 

To zwycięstwo w juniorskim French Open na kortach Rolanda Garrosa. To później ‒ już w karierze seniorskiej ‒ nagroda dla najlepszego debiutanta za 2006 rok w WTA. To drugie miejsce – wicemistrzostwo Wimbledonu – w 2012 roku. To wspaniałe zwycięstwo w WTA Finals w 2015 roku. To zwycięstwo, razem z panem Jerzym Janowiczem, w turnieju o Puchar Hopmana, także w 2015 roku. To – o ile pamiętam ‒ 20 zwycięstw w turniejach WTA Tour. To półfinał Wimbledonu i Australian Open. To wiele wspaniałych turniejów.

 

Dostałem 40 stron bardzo lakonicznej historii Pani gier. Tych wszystkich turniejów i nazwisk nie jestem w stanie zapamiętać. Wydaje mi się, że zapamiętałem tylko te, które były najbardziej spektakularne i najważniejsze. Ale to zawsze barwy Rzeczypospolitej Polskiej, zawsze piękne i dumne reprezentowanie naszego kraju, rozsławianie Polski na świecie w tym ‒ powtarzam – tak niezwykle ekskluzywnym sportowym środowisku.

 

To wspaniała sportowa kariera także dla Rzeczypospolitej Polskiej. I za to właśnie jesteśmy Pani ogromnie wdzięczni. To reprezentowanie Polski na trzech igrzyskach olimpijskich i w Pucharze Federacji. To wiele momentów, w których przesądzała Pani swoją grą o zwycięstwie właśnie polskiej reprezentacji. Ogromnie jesteśmy za to wdzięczni.

 

Muszę powiedzieć, że poczułem jakiś zawód w sercu, gdy ogłosiła Pani, że kończy zawodową karierę. Ale ‒ z drugiej strony ‒ pomyślałem: „Dobrze, mam nadzieję, że pani Agnieszka Radwańska kończy jakiś etap swojego sportowego życia, a tym samym także jakiś etap służby dla Rzeczypospolitej”. Etap czynnej, zawodowej kariery sportowej.

 

I dlatego wręczając dzisiaj Pani to odznaczenie – Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski – w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej, mam nadzieję, że kiedyś któryś z następnych polskich prezydentów będzie mógł za dalsze budowanie potęgi polskiego tenisa, już choćby w pracy z młodszymi, wręczać Pani wyższe odznaczenia.

 

Jeszcze raz bardzo serdecznie Pani dziękuję za te wspaniałe chwile, które przeżyliśmy dzięki Pani, za dumę, którą czuliśmy w sercach. Dziękuję za rozsławianie polskiego tenisa na świecie. Ale także za to, że była i jest Pani przykładem dla wielu młodych ludzi, którzy dzisiaj biegają po kortach i być może pójdą w Pani ślady – mamy nadzieję, że pojawią się następne młode zdolne tenisistki i zdolni tenisiści, którzy będą zdobywali laury dla Polski.

 

Życzę Pani, Pani Agnieszko, na tym kolejnym etapie życia – wciąż jeszcze w bardzo młodym wieku – wszelkiego powodzenia, realizacji wszystkich marzeń i planów. I aby zawsze Pani błyszczała tak, jak do tej pory.

 

Dziękuję bardzo.
 

Wystąpienie podczas uroczystości wręczenia odznaczenia Agnieszce Radwańskiej

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.