przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Czwartek, 24 stycznia 2019

Ostatni dzień wizyty w Davos. Wypowiedź Prezydenta dla mediów

Trzeci dzień wizyty Prezydenta na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos

Dzień dobry, witam bardzo serdecznie!

 

Bardzo mi jest miło [spotkać się z Państwem] w tym ostatnim dniu mojego pobytu w Davos, ale bardzo intensywnym dzisiaj od samego rana.

 

Dzień zaczął się od spotkania z nowo wybranym prezydentem Brazylii, panem Jairem Bolsonaro. Ciekawe spotkanie, z którego bardzo się cieszę. Brazylia jest największym państwem Ameryki Południowej, wielką gospodarką tamtego regionu. My, oczywiście, mamy dzisiaj swoje relacje gospodarcze z Brazylią – jest to 1 mld 600 mln dolarów obrotów handlowych, które cały czas rosną. Ale biorąc pod uwagę potencjał zarówno Brazylii, jak i Polski można śmiało powiedzieć, że jesteśmy w stanie wielokrotnie tę liczbę zwiększyć.

 

I przede wszystkim o tym rozmawiałem z Panem Prezydentem, wskazując na to, co dzisiaj stoi temu na przeszkodzie: z całą pewnością jednym z podstawowych elementów jest brak umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania pomiędzy Polską a Brazylią. W czasie bezpośredniej rozmowy zaprosiłem Pana Prezydenta do oficjalnej wizyty prezydenckiej w Polsce. Ostatnia taka wizyta miała miejsce w 2002 roku, a więc to już 17 lat. Uśmiechnąłem się, że najwyższy czas, by Prezydent Brazylii odwiedził Polskę. Pan Prezydent przyjął moje zaproszenie. Kancelarie, nasi współpracownicy będą się starali tę wizytę – mam nadzieję – jeszcze na ten rok ułożyć.

 

Zaproponowałem, by ta wizyta była połączona z Polsko-Brazylijskim Forum Gospodarczym, by spotkali się nasi biznesmeni – żeby właśnie o kwestiach współpracy gospodarczej mogli już bezpośrednio ze sobą dyskutować. Mam nadzieję, że do tego czasu umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania będzie mogła zostać przez nasze rządy wspólnie opracowana, będzie można ją do tego czasu podpisać i że zostanie wprowadzona w życie, ułatwiając obrót handlowy oraz relacje gospodarcze, które dzisiaj przez jej brak są utrudnione. Więc to był ten podstawowy element, o którym rozmawialiśmy.

 

Oczywiście gratulowałem Panu Prezydentowi zwycięstwa wyborczego. Rozmawialiśmy o zmianach, które Pan Prezydent widzi dzisiaj w Brazylii. Rozmawialiśmy ogólnie także o sytuacji na kontynencie południowoamerykańskim. Bardzo interesowały mnie opinie Pana Prezydenta. Była to rozmowa w bardzo dobrej atmosferze. Jak to niektórzy uczestnicy spośród naszych współpracowników mówili: czuło się chemię pomiędzy mną a Panem Prezydentem – co bardzo mnie ucieszyło, bo mam nadzieję nie tylko na dobrą współpracę polityczną, ale że przełoży się to przede wszystkim na dobry klimat gospodarczy dla naszego biznesu i że polskie firmy będą mogły robić interesy z Brazylią i w Brazylii.

 

Wszystko dzieje się tu bardzo szybko, prawie że przebiega się z jednego punktu na drugi, tym bardziej że różne elementy Forum są rozrzucone po miejscach tutaj, w Davos. Może nie jest to wielkie miasto, ale jednak trzeba się przemieszczać, i to głównie pieszo, bo jakikolwiek transport nie ma tu sensu.

 

Więc zaraz później odbyło się spotkanie z sekretarzem generalnym NATO, panem Jensem Stoltenbergiem. Rozmawialiśmy o sytuacji w NATO. Obydwaj skonstatowaliśmy, że jest ona dużo lepsza, niż była jeszcze kilka lat temu. NATO jest dzisiaj sojuszem, który pokazał swoją żywotność. Te twarde postanowienia, które zostały podjęte w Walii, ale przede wszystkim na szczycie NATO w Warszawie, jednak zupełnie zmieniły postrzeganie NATO w naszych współczesnych czasach.

 

NATO okazało się sojuszem żywym, pokazało swoją zdolność do podejmowania decyzji, także do działań – myślę tu o obecności sił NATO dzisiaj na flance wschodniej i w państwach bałtyckich, i w Polsce, i Rumunii, gdzie także my uczestniczymy w ramach misji sojuszniczej. I pokazuje, że cały czas dostosowuje się do zmieniających się warunków bezpieczeństwa. Więc NATO na pewno żyje.

 

Dyskutowaliśmy o problemach NATO, również o wydatkach na obronność, gdzie my – jako państwo – spełniamy wszystkie swoje zobowiązania i jest to na pewno nasz powód do dumy, że jesteśmy państwem, które pokazuje, iż traktuje kwestie bezpieczeństwa i obronności bardzo poważnie. Podkreślałem, że cały czas jesteśmy absolutnie otwarci na zasadnicze przesłanie, jakie chcielibyśmy, by ciągle obowiązywało w NATO: że bezpieczeństwo i jego niesienie mają charakter 360 stopni. Czyli każdy kierunek jest jednakowo ważny. Że my, jako Polska, również jesteśmy gotowi nieść innym bezpieczeństwo.

 

Rozmawialiśmy o obecności polskich wojsk na misjach międzynarodowych w ramach Sojuszu. Mówiliśmy dzisiaj o polskich żołnierzach, którzy pomagają serwisować w Iraku postsowieckie pojazdy dla tamtejszej armii – w związku z tym służą radą i szkoleniem w tym zakresie.

 

Rozmawialiśmy o możliwościach zwiększenia obecności polskiej w Iraku poprzez wysłanie tam misji szkoleniowej – podkreślam: wyłącznie szkoleniowej – a więc kilku oficerów, którzy będą szkolili tamtejsze wojska. Powiedziałem, że przedyskutuję tę kwestię z ministrem obrony narodowej i oczywiście z Panem Premierem – jest to jakaś propozycja ze strony Sekretarza Generalnego.

 

Mówiliśmy o wszystkich kwestiach, które dzisiaj są ważne. Również o współpracy militarnej w ramach Unii Europejskiej. Zgodziliśmy się z Panem Sekretarzem Generalnym, że powinna być ona realizowana, ale w taki sposób, by razem z naszą obecnością w Sojuszu Północnoatlantyckim tworzyć efekt synergii. To nie mogą być dwie istniejące obok siebie niezależne formy współpracy sojuszniczej, ale powinny się zazębiać, razem wzmacniać nas i nasze bezpieczeństwo – i to powinien być zasadniczy cel. To były te najważniejsze kwestie, o których rozmawialiśmy z panem Jensem Stoltenbergiem.

 

Potem była dyskusja panelowa na temat sytuacji w Europie Środkowej, gdzie głównymi występującymi, prelegentami byliśmy ja i prezydent Ukrainy, pan Petro Poroszenko. Rozmawialiśmy z dziennikarzami, z ekspertami właśnie na temat naszej oceny sytuacji. Słuchaliśmy opinii, odpowiadaliśmy na pytania – tak więc też bardzo ciekawa dyskusja.

 

Było też spore grono przedstawicieli biznesu, więc rozmawialiśmy również – już bardziej kuluarowo – o planach inwestycyjnych w Polsce w bardzo różnych branżach. Zgłaszali się przedstawiciele z różnych krajów, np. Meksyku, Niemiec. Więc to też były ciekawe dyskusje i mam nadzieję, że także i z tego spotkania, które wydawało się raczej czysto polityczne, wypłyną przyszłe pożytki gospodarcze dla naszego kraju.

 

I wreszcie dosłownie przed momentem zakończyło się moje spotkanie z wysoką przedstawiciel Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka. Przede wszystkim dyskutowaliśmy o kandydaturze Polski do Rady Praw Człowieka ONZ na lata 2020-2022. Mamy nadzieję, że Polska zostanie do tej Rady wybrana.

 

Rozmawialiśmy również o polityce, którą dzisiaj w tym zakresie prowadzi Polska, przede wszystkim pomocy humanitarnej. Mówiłem o działaniach podejmowanych przez polski rząd ‒ że jest ustanowiona specjalna minister ds. współpracy właśnie w tym zakresie i przede wszystkim ta współpraca ma charakter pomocy na Bliskim Wschodzie, wsparcia dla chrześcijan. Cieszę się, że pod tym względem jesteśmy dzisiaj widoczni w przestrzeni międzynarodowej – i jest to dostrzegane.

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.