Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 13 lutego 2019

Wystąpienie Prezydenta RP podczas spotkania z polskimi i amerykańskimi żołnierzami

 

Ekscelencjo, Wielce Szanowny Panie Wiceprezydencie Stanów Zjednoczonych wraz z Małżonką,
Wielce Szanowny Panie Ministrze Obrony Narodowej,
Szanowni Państwo Ministrowie,
Szanowni Panowie Generałowie,
Szanowne Panie i Szanowni Panowie Oficerowie,
Szanowne Panie i Szanowni Panowie Żołnierze Armii Stanów Zjednoczonych i Wojska Polskiego,
Wszyscy Dostojni Przybyli Goście!
 
Ogromnie się cieszę, że wizyta Wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych wraz z delegacją w Polsce rozpoczyna się od tego ważnego i symbolicznego wydarzenia: od podpisania porozumienia otwierającego dla Polski zakup systemów artyleryjskich, rakietowych HIMARS – nowoczesnego systemu amerykańskiego, który w ogromnym stopniu doprowadzi do wzmocnienia nie tylko potencjału obronnego Polski i potencjału bojowego polskiej armii, lecz także przyczyni się do wzmocnienia bezpieczeństwa naszej części Europy jako części, a zarazem wschodniej flanki Sojuszu Północnoatlantyckiego, czyli NATO. Zobacz także: „System HIMARS wzmocni bezpieczeństwo naszej części Europy” [PL/ENG]
 
To ważne wydarzenie, które wpisuje się w od dawna zapowiedziany i przygotowany program modernizacji polskiej armii, który sprowadza się do wymiany uzbrojenia na uzbrojenie nowoczesne, odpowiadające współczesnym standardom, funkcjonujące w armiach państw NATO. I tym razem systemy artyleryjskie, rakietowe HIMARS, które zostaną nabyte dla polskiej armii, stanowią przejaw najnowocześniejszej militarnej myśli technicznej, obronnej, a także – co bardzo mocno chcę podkreślić – są bronią, infrastrukturą militarną wypróbowaną w warunkach bojowych, co niezwykle istotne. Ogromnie się cieszę, że polska armia, polscy żołnierze będą mogli służyć obronie ojczyzny, obronie wolnego świata, posługując się tak nowoczesną bronią.
 
Ten pierwszy etap zakupów, który będzie realizowany w 2023 roku, oznacza zakup 20 zestawów artyleryjskiego systemu rakietowego HIMARS: 18 bojowych i dwóch ćwiczebnych. W tym czasie polscy żołnierze będą się także przygotowywali do obsługi tego niezwykle nowoczesnego sprzętu. Wierzę, że ze wszystkim będziemy gotowi na czas i że ten sprzęt będzie doskonale służył polskiej armii, wzmacniając także bezpieczeństwo naszych żołnierzy. Wierzę, że polski żołnierz będzie mógł z dumą stać na straży polskiej granicy i granicy Sojuszu Północnoatlantyckiego, wiedząc, że posiada najlepsze możliwe wyposażenie na świecie. To ogromnie ważne.
 
Wierzę także, że nadal będziemy rozwijali nasz potencjał wojskowy – że po zakupach systemu Patriot jest to kolejny etap rozwoju naszej obrony. Wierzę, że będziemy realizowali dalsze zakupy, że będziemy kupowali kolejne tak bardzo ważne elementy uzbrojenia oznaczające rzeczywiście modernizację i odnowę infrastrukturalną naszej armii. Myślę tu o śmigłowcach, o kolejnych samolotach – i myśliwskich, i transportowych – o wszystkim, co tak ważne na współczesnym polu walki oraz do zapewnienia sprawności służby żołnierzy i rzeczywistej możliwości obrony terytorium.
 
Ale przede wszystkim chcę podkreślić jeden element: jesteście tutaj, na polskiej ziemi, razem – żołnierze Wojska Polskiego i żołnierze Armii Stanów Zjednoczonych – żołnierze Sojuszu Północnoatlantyckiego. Ogromnie Wam za tę obecność dziękuję. Ta Wasza obecność dosłownie – dzisiaj, tutaj – pokazuje doskonałą jakość sojuszu polsko-amerykańskiego, naszej współpracy w dziedzinie obronności, a obecność Pana Wiceprezydenta pokazuje także doskonałą jakość naszej współpracy politycznej.
 
Wierzę, że ta wizyta przełoży się – Panie Wiceprezydencie – także na efekty gospodarcze oraz na pogłębienie naszych więzi politycznych; po pierwsze – z Polską, ale po drugie – także z Europą Środkową, o czym ostatnio tak często rozmawiamy, co jest tak bardzo ważne i podkreślane przez pana prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa.
 
Jeszcze raz bardzo serdecznie dziękuję i gratuluję panu ministrowi obrony narodowej Mariuszowi Błaszczakowi za dopięcie tych negocjacji i za to, że za chwilę będzie mógł podpisać porozumienie, które wcześniej zostało już parafowane przez Stany Zjednoczone. Ogromnie cieszę się, że ten niezwykle ważny zakup – kolejny etap modernizacji polskiej armii ‒ będzie zrealizowany.
 
Przed nami jeszcze wiele zakupów. Podnosimy nasz budżet obronny. Najpóźniej do 2030 roku ma on wzrosnąć do 2,5 proc. PKB – taką przyjęliśmy ustawę i ten plan zrealizujemy. Cieszę się i jestem dumny, Panie Ministrze, że jesteśmy wiarygodnym członkiem Sojuszu, który realizuje swoje zobowiązania, i z podniesioną głową możemy rozmawiać z największym i najsilniejszym państwem Sojuszu Północnoatlantyckiego, jakim są Stany Zjednoczone. Możemy rozmawiać jako wiarygodny i poważny partner, który realizuje swoje zobowiązania.
 
Dziękuję. God Bless Poland, God Bless America! Boże, błogosław Polskę i Boże, błogosław Amerykę!
 

Spotkanie Prezydenta RP Andrzeja Dudy i Małżonki oraz Wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych Ameryki Michaela Pence`a i Małżonki z polskimi i amerykańskimi żołnierzami

Poleć znajomemu