przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Środa, 13 lutego 2019

Oświadczenie Prezydenta RP po spotkaniu z Wiceprezydentem USA [PL/ENG]

 

Ekscelencjo, Wielce Szanowny Panie Wiceprezydencie,

Szanowny Panie Ministrze Obrony Narodowej,
Czcigodna Pani Wiceprezydentowo,
Wszyscy Dostojni Przybyli Goście na czele z Panią Ambasador Stanów Zjednoczonych,
Szanowni Państwo!

 

Ogromnie się cieszymy z moją małżonką, że możemy gościć Pana Wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych, Mike’a Pence’a, wraz z małżonką w Warszawie. Cieszymy się, że wizyta Pana Wiceprezydenta ‒ związana oczywiście z konferencją bliskowschodnią, która wkrótce się tutaj rozpocznie ‒ w pierwszej kolejności ma komponent polityczny, bilateralny pomiędzy naszymi państwami, pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi. ENGLISH VERSION >>>

 

Zobacz także: Rozmowy Prezydenta RP i Wiceprezydenta USA w Belwederze [PL/ENG] Dzisiaj przez kilka godzin mogliśmy poruszać ważne, interesujące nas tematy, które w przestrzeni pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Polską stanowią obecnie kwestie najistotniejsze, związane z naszą współpracą sojuszniczą i gospodarczą.

 

Natomiast nasze dzisiejsze spotkanie zaczęło się od bardzo symbolicznego momentu, gdy pan minister Mariusz Błaszczak podpisał porozumienie ws. przyszłych dostaw do Polski systemów artylerii rakietowej HIMARS, które – mam nadzieję – są jednym z najważniejszych elementów tej rewolucji w polskiej infrastrukturze obronnej, militarnej, którą od kilku lat prowadzimy i którą nazywamy procesem modernizacji polskiej armii. Jest to supernowoczesny sprzęt ze Stanów Zjednoczonych, który – wierzę w to – będzie służył wzmocnieniu naszego bezpieczeństwa.

 

Cieszę się ogromnie, że razem z Panem Wiceprezydentem i naszymi małżonkami mogliśmy się spotkać dzisiaj także z naszymi żołnierzami – obecni byli żołnierze Wojska Polskiego i Armii Stanów Zjednoczonych. Bardzo miłe spotkanie, ale też zarazem bardzo symboliczny element, pokazujący amerykańską obecność militarną w Polsce w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego i sojuszu pomiędzy naszymi państwami.

 

Rozmawialiśmy też z Panem Wiceprezydentem właśnie na temat amerykańskiej obecności wojskowej. Cieszę się bardzo, bo Pan Wiceprezydent powiedział, że żołnierze i oficerowie amerykańscy przebywający w Polsce i ci, którzy już w Polsce byli, mają bardzo wysoką ocenę warunków, w jakich tutaj przebywają. Że są – krótko mówiąc – zadowoleni ze swojego pobytu i służby w Polsce; że to są takie warunki, które absolutnie uznają za właściwe.

 

Cieszę się, że są zadowoleni ze współpracy z polskimi władzami wojskowymi i cywilnymi. Cieszę się, że ta współpraca bardzo dobrze się układa. Mam nadzieję, że nasze wspólne wysiłki w kierunku zwiększenia obecności Armii Stanów Zjednoczonych w Polsce przyniosą wkrótce efekty. Niedługo będą w tych sprawach zapadały pierwsze wiążące decyzje – tak się należy spodziewać.

 

Rozmawialiśmy również o innych kwestiach, które są wyraźnie wskazane w deklaracji o wzmocnionej współpracy strategicznej, którą z prezydentem Donaldem Trumpem podpisaliśmy w Waszyngtonie. A mianowicie rozmawialiśmy o współpracy jeszcze energetycznej, także o gospodarczej.

 

Współpraca energetyczna jest bardzo ważnym tematem w naszych wzajemnym relacjach. Dzisiaj mamy już podpisany cały szereg umów na import gazu skroplonego, czyli LNG, do naszego terminalu w Świnoujściu. W tej chwili trwają prace związane ze zwiększeniem możliwości pojemnościowych tego terminalu. Mamy nadzieję, że prace zakończą się i przyniosą efekt oczekiwany i planowany w postaci zwiększenia jego pojemności do ponad 7 mld metrów sześc. gazu rocznie. I że duża część gazu dostarczanego do Polski będzie pochodziła właśnie ze Stanów Zjednoczonych. Planujemy także dalsze działania inwestycyjne w tym zakresie ‒ i to sygnalizowałem Panu Wiceprezydentowi.

 

Mówiliśmy również o rozwoju sieci połączeń gazowych w naszej części Europy – a więc o bezpieczeństwie gazowym. Mówiliśmy także o bezpieczeństwie energetycznym w zakresie innych źródeł energii – chociażby elektrycznej. Sygnalizowałem, że pan minister Piotr Naimski już teraz, wkrótce – 11 marca – będzie rozmawiał na ten temat w Stanach Zjednoczonych z sekretarzem ds. energii administracji amerykańskiej Białego Domu, panem Rickiem Perrym.

 

Będą to rozmowy właśnie na temat cyberbezpieczeństwa, współpracy w zakresie energetyki gazowej, ale również rozmowy w zakresie współpracy, jeżeli chodzi o energię elektryczną. Więc to są te istotne tematy, w których będziemy rzeczywiście to wzmocnione partnerstwo w najbliższym czasie realizowali. O tym też dzisiaj rozmawialiśmy z Panem Wiceprezydentem.

 

Mówiliśmy także, rzecz jasna, o ogólnej współpracy biznesowej. Polska rozwija się w tej chwili w bardzo dobrym tempie. Wyniki są nawet lepsze, niż się spodziewaliśmy, i lepsze, niż przewidywali analitycy, także z różnych światowych agencji. Więc sytuacja jest bardzo dobra i wierzę, że dalsze inwestycje amerykańskie i nasze inwestycje polskiego biznesu w Stanach Zjednoczonych także będą się przyczyniały do rozwoju tej sytuacji.

 

Rozmawialiśmy oczywiście również o kwestiach związanych z cyberbezpieczeństwem, czyli tym, co w tej chwili jest najistotniejsze w przestrzeni światowej.

 

Jeszcze raz chcę podkreślić, że bardzo się cieszę z tej ważnej wizyty Pana Wiceprezydenta w Polsce – z tego kolejnego spotkania z najwyższymi przedstawicielami administracji amerykańskiej po mojej wizycie w zeszłym roku w Waszyngtonie, a wcześniej po wizycie pana prezydenta Donalda Trumpa w Warszawie, którą przecież wszyscy doskonale pamiętamy.

 

Mam nadzieję, że nasze kontakty w tym roku będą, Panie Wiceprezydencie, bardzo intensywne, bo jest to rok szczególny: stulecia relacji dyplomatycznych pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi – pomiędzy Polską, która odrodziła się w 1918 roku, a pierwszym światowym mocarstwem, które uznało wtedy Polskę właśnie jako odrodzone państwo, czyli Stanami Zjednoczonymi Ameryki w roku 1919. Po deklaracji pana prezydenta Wilsona był to następny piękny gest Stanów Zjednoczonych wobec polskiego państwa, co wszyscy do dzisiaj pamiętamy. Mam nadzieję, że ten rok w naszych relacjach także będzie rokiem szczególnym.

 

Jeszcze raz dziękuję Panu Wiceprezydentowi i Drugiej Damie Stanów Zjednoczonych za obecność w Polsce. Mam nadzieję, że będzie to dla Pana Wiceprezydenta owocna, a dla obydwojga Państwa także udana i dobra wizyta w naszym kraju.

 

Dziękuję bardzo.
 

Prezydent RP Andrzej Duda spotkał się z Wiceprezydentem USA Michaelem Pence'em w Belwederze

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.