Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 19 lutego 2019

Prezydent: Wystawa prezentuje Polaków przez szereg pokoleń

 

Szanowne Panie i Szanowni Panowie Ministrowie,

Szanowni Państwo Profesorowie,
Szanowni Państwo Dyrektorzy!

 

Bardzo się cieszę z tego dzisiejszego spotkania, dlatego że jest to dla mnie także okazja, by Państwu podziękować za ten zeszłoroczny czas, gdy prowadzone przez Państwa instytucje kulturalne w różnych aspektach uczciły stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

 

Zobacz także: Otwarcie wystawy „Oblicza Polski – oblicza Polaków” Bardzo mi na tym zależało, byśmy święto stulecia odzyskania niepodległości obchodzili w różnych formułach. I ta formuła pokazania polskiej kultury – pokazania tego stulecia i Polski – była bardzo ważna. Ogromnie dziękuję, że Państwo tę prośbę spełnili, że w większości przypadków w tak piękny, wyjątkowy sposób to stulecie zostało uczczone, dając także naszym rodakom możliwość obcowania z bardzo wysoką kulturą w różnych jej formach. Jestem Państwu za to ogromnie wdzięczny.

 

My też tutaj, w Pałacu Prezydenckim, staraliśmy się – dziękujemy za pomoc, którą uzyskaliśmy od Państwa. Jestem ogromnie wdzięczny panu premierowi Piotrowi Glińskiemu, że wraz ze swoimi współpracownikami zrealizował ideę stu pomników historii na stulecie odzyskania niepodległości. Jest ich już w tej chwili nawet więcej niż sto rozsianych po całym kraju. Wręczaliśmy akty nadania tytułu pomnika historii przedstawicielom instytucji, które sprawują pieczę nad tymi wspaniałymi obiektami.

 

Cieszę się ogromnie z multimedialnego mobilnego muzeum, które przygotowaliśmy w ramach Kancelarii Prezydenta – przez 112 dni jeździło po Polsce, odwiedziło 65 miejscowości, ponad 50 tys. ludzi zwiedziło to muzeum. Bardzo często właśnie w małych miastach i miasteczkach, gdzie instytucji kulturalnych o wysokim profilu po prostu nie ma. Była to okazja, by zobaczyć ten ciekawy i nowoczesny obiekt, który prezentował właśnie naszą historię i stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Tak że wszystkim, którzy byli w ten projekt zaangażowani, jeszcze raz ogromnie dziękuję.

 

Były wystawy w Pałacu Prezydenckim – też dzięki współpracy z Muzeum Narodowym w Krakowie. Panie Dyrektorze, bardzo dziękuję. I także ta wspaniała wystawa polskiego malarstwa „Oblicza Polski – oblicza Polaków” jest przygotowana przez Muzeum Narodowe w Krakowie. Prezentuje Polskę i nas, Polaków, przez cały szereg pokoleń – poczynając od I Rzeczypospolitej, jak mogą Państwo zobaczyć, poprzez czas zaborów aż do współczesności.

Jest z nami zresztą pan Romuald Oramus, którego praca także będzie zdobiła Pałac Prezydencki prawie przez rok – do stycznia 2020 roku. Ogromnie się cieszę, że będziemy mogli tę wystawę zobaczyć dzisiaj, za moment, ale przede wszystkim, że te obrazy będą mogli zobaczyć goście, którzy odwiedzają Pałac Prezydencki – głowy państw, profesorowie, sędziowie, wszyscy, którzy tutaj wraz z rodzinami bardzo często przybywają, by odebrać swoje nominacje. Zawsze jest to związane także ze zwiedzaniem Pałacu.

 

Cieszę się, że będzie możliwość zobaczenia tych właśnie wspaniałych prac ‒ tak jak powiedziałem – od tych o charakterze historycznym aż, jak Państwo widzą, do współczesności. Będzie można nas, Polaków, zobaczyć także tutaj, w Pałacu Prezydenckim, w tych niezwykłych formach artystycznych.

 

Natomiast wiele się działo właśnie dzięki Państwa pomocy. Dziękuję też za piękną wystawę fotografii legionowej, która w zeszłym roku była tutaj, w Pałacu Prezydenckim. Teraz mamy w tym miejscu ekspozycję największych polskich odznaczeń – Orderu Orła Białego i Orderu Odrodzenia Polski – oraz pieczęci prezydenckich.

 

Dziękuję, że Państwo dbają wraz z nami o to, by Pałac Prezydencki pięknie się prezentował także pod względem artystycznym. Jestem Państwu za to ogromnie wdzięczny. Cieszę się, że dzisiaj także mogę się z Państwem spotkać. Jeszcze raz bardzo dziękuję. Mam nadzieję, że ta wystawa będzie interesująca i dla nas wszystkich, i także dla tych, którzy będą mogli ją przez rok w Pałacu Prezydenckim zobaczyć.

 

Dziękuję bardzo.
 

Wystąpienie Prezydenta podczas otwarcia wystawy "Oblicza Polski - oblicza Polaków"

Poleć znajomemu