przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Poniedziałek, 15 sierpnia 2016

Wystąpienie podczas wręczenia nominacji generalskich

  |   Uroczystość wręczenia nominacji generalskich, odznaczeń państwowych oraz pożegnanie generałów. (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Uroczystość wręczenia nominacji generalskich, odznaczeń państwowych oraz pożegnanie generałów. (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Uroczystość wręczenia nominacji generalskich, odznaczeń państwowych oraz pożegnanie generałów. (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Uroczystość wręczenia nominacji generalskich, odznaczeń państwowych oraz pożegnanie generałów. (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Uroczystość wręczenia nominacji generalskich, odznaczeń państwowych oraz pożegnanie generałów. (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Uroczystość wręczenia nominacji generalskich, odznaczeń państwowych oraz pożegnanie generałów. (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Uroczystość wręczenia nominacji generalskich, odznaczeń państwowych oraz pożegnanie generałów. (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Uroczystość wręczenia nominacji generalskich, odznaczeń państwowych oraz pożegnanie generałów. (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP)
Szanowni Panowie Marszałkowie Sejmu i Senatu,
Szanowna Pani Premier,
Szanowny Panie Ministrze Obrony Narodowej,
Szanowni Państwo Ministrowie,
Szanowni Panowie Generałowie,
Ekscelencjo Księże Kapelanie,
Generale Wojska Polskiego,
Szanowni Państwo Oficerowie, Podoficerowie,
Wszyscy zgromadzeni szanowni Goście!
 
Gratuluję i serdecznie dziękuję. Gratuluję panom generałom, którzy dzisiaj odebrali swoje awanse, gratuluję wszystkim wyróżnionym dziś oficerom Wojska Polskiego. Dziękuję za dotychczasową służbę. W szczególności dziękuję panom generałom, którzy z czynnej służby odchodzą. Dziękuję za te lata służby dla Rzeczypospolitej.
 
Zobacz także: Wystąpienie podczas odsłonięcia tablicy upamiętniającej Żołnierzy Wyklętych Tym, którzy zostają, tym, którzy dziś zostali wyróżnieni, ale zwłaszcza panom generałom, którzy otrzymali dzisiaj stopień generalski - gratuluję, dziękuję.
 
Ale - powtórzę jeszcze raz to, co powiedziałem każdemu z was przed momentem - to oznacza większa jeszcze odpowiedzialność, zaszczyt służby na wysokim stanowisku dowódczym, zaszczyt służby z jednym z najwyższych stopni wojskowych, jakie są w naszym kraju, ale to oznacza odpowiedzialność. Oznacza odpowiedzialność za Rzeczpospolitą, za jej bezpieczeństwo, za bezpieczeństwo jej obywateli, za bezpieczeństwo naszych sojuszników, ale także, a może przede wszystkim, za bezpieczeństwo i dobrą służbę waszych podopiecznych, czyli żołnierzy Wojska Polskiego. Żołnierzy Wojska Polskiego, którzy dzisiaj obchodzą swoje wielkie święto.
 
Cieszę się, że w to właśnie wasze święto, w tym miejscu, w Belwederze, w siedzibie historycznej naczelnika państwa Józefa Piłsudskiego, marszałka Rzeczypospolitej, mogłem wam wręczyć te awanse i te wyróżnienia. To miejsce jest szczególne, bo Józef Piłsudski to wielki sprawca niepodległości naszego kraju, odzyskania jej po ponad stu dwudziestu latach bezskutecznych prób. Nie tylko odzyskania, ale także i obronienia w jednym z najtrudniejszych momentów w naszej historii. Będziemy jeszcze dzisiaj o tym mówili, ale w tym momencie chcę podkreślić z całą mocą jedno; był uwielbiany przez żołnierzy. Dlaczego?
 
Dlatego, że był z nimi. Dlaczego? Dlatego, ze znał wojenny, żołnierski trud. Dlaczego? Dlatego, że był wspaniałym dowódcą. Charyzmatycznym, odpowiedzialnym, dbającym o swoich ludzi. Chciałbym, żeby był dla panów generałów i oficerów wzorem. Wzorem żołnierza, wzorem patrioty, wzorem wielkiego człowieka, dla którego Ojczyzna była tym, o co przez całe życie walczył. Nawet w najtrudniejszych momentach jej historii. I potrafił ją uratować. Tak jak stało się to wtedy, 96. lat temu, kiedy przygotowywał ofensywę znad Wieprza.
 
Zobacz także: Wystąpienie z okazji Święta WP Jeszcze raz gratuluję tych odznaczeń. Proszę o dalszą, piękną służbę. Proszę, żebyście wzięli panowie udział w tym wielkim zadaniu, które zostało podjęte - modernizacji, unowocześnienia polskich sił zbrojnych.
 
Proszę abyście dobrze zarządzali tym, którzy będą wam podlegali i tym wyposażeniem, które także będzie wam podlegało. Proszę, żebyście mądrze kierowali żołnierzami, proszę, żebyście pamiętali o nich zawsze, w każdym momencie, bo to także jest niezwykła odpowiedzialność za ludzkie życie.
 
Gratuluję, dziękuję. Służcie panowie ku chwale Ojczyzny!
 
Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.