Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 15 sierpnia 2016

Wystąpienie podczas wręczenia nominacji generalskich

  |   Uroczystość wręczenia nominacji generalskich, odznaczeń państwowych oraz pożegnanie generałów. (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Uroczystość wręczenia nominacji generalskich, odznaczeń państwowych oraz pożegnanie generałów. (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Uroczystość wręczenia nominacji generalskich, odznaczeń państwowych oraz pożegnanie generałów. (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Uroczystość wręczenia nominacji generalskich, odznaczeń państwowych oraz pożegnanie generałów. (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Uroczystość wręczenia nominacji generalskich, odznaczeń państwowych oraz pożegnanie generałów. (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Uroczystość wręczenia nominacji generalskich, odznaczeń państwowych oraz pożegnanie generałów. (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Uroczystość wręczenia nominacji generalskich, odznaczeń państwowych oraz pożegnanie generałów. (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Uroczystość wręczenia nominacji generalskich, odznaczeń państwowych oraz pożegnanie generałów. (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP)
Szanowni Panowie Marszałkowie Sejmu i Senatu,
Szanowna Pani Premier,
Szanowny Panie Ministrze Obrony Narodowej,
Szanowni Państwo Ministrowie,
Szanowni Panowie Generałowie,
Ekscelencjo Księże Kapelanie,
Generale Wojska Polskiego,
Szanowni Państwo Oficerowie, Podoficerowie,
Wszyscy zgromadzeni szanowni Goście!
 
Gratuluję i serdecznie dziękuję. Gratuluję panom generałom, którzy dzisiaj odebrali swoje awanse, gratuluję wszystkim wyróżnionym dziś oficerom Wojska Polskiego. Dziękuję za dotychczasową służbę. W szczególności dziękuję panom generałom, którzy z czynnej służby odchodzą. Dziękuję za te lata służby dla Rzeczypospolitej.
 
Zobacz także: Wystąpienie podczas odsłonięcia tablicy upamiętniającej Żołnierzy Wyklętych Tym, którzy zostają, tym, którzy dziś zostali wyróżnieni, ale zwłaszcza panom generałom, którzy otrzymali dzisiaj stopień generalski - gratuluję, dziękuję.
 
Ale - powtórzę jeszcze raz to, co powiedziałem każdemu z was przed momentem - to oznacza większa jeszcze odpowiedzialność, zaszczyt służby na wysokim stanowisku dowódczym, zaszczyt służby z jednym z najwyższych stopni wojskowych, jakie są w naszym kraju, ale to oznacza odpowiedzialność. Oznacza odpowiedzialność za Rzeczpospolitą, za jej bezpieczeństwo, za bezpieczeństwo jej obywateli, za bezpieczeństwo naszych sojuszników, ale także, a może przede wszystkim, za bezpieczeństwo i dobrą służbę waszych podopiecznych, czyli żołnierzy Wojska Polskiego. Żołnierzy Wojska Polskiego, którzy dzisiaj obchodzą swoje wielkie święto.
 
Cieszę się, że w to właśnie wasze święto, w tym miejscu, w Belwederze, w siedzibie historycznej naczelnika państwa Józefa Piłsudskiego, marszałka Rzeczypospolitej, mogłem wam wręczyć te awanse i te wyróżnienia. To miejsce jest szczególne, bo Józef Piłsudski to wielki sprawca niepodległości naszego kraju, odzyskania jej po ponad stu dwudziestu latach bezskutecznych prób. Nie tylko odzyskania, ale także i obronienia w jednym z najtrudniejszych momentów w naszej historii. Będziemy jeszcze dzisiaj o tym mówili, ale w tym momencie chcę podkreślić z całą mocą jedno; był uwielbiany przez żołnierzy. Dlaczego?
 
Dlatego, że był z nimi. Dlaczego? Dlatego, ze znał wojenny, żołnierski trud. Dlaczego? Dlatego, że był wspaniałym dowódcą. Charyzmatycznym, odpowiedzialnym, dbającym o swoich ludzi. Chciałbym, żeby był dla panów generałów i oficerów wzorem. Wzorem żołnierza, wzorem patrioty, wzorem wielkiego człowieka, dla którego Ojczyzna była tym, o co przez całe życie walczył. Nawet w najtrudniejszych momentach jej historii. I potrafił ją uratować. Tak jak stało się to wtedy, 96. lat temu, kiedy przygotowywał ofensywę znad Wieprza.
 
Zobacz także: Wystąpienie z okazji Święta WP Jeszcze raz gratuluję tych odznaczeń. Proszę o dalszą, piękną służbę. Proszę, żebyście wzięli panowie udział w tym wielkim zadaniu, które zostało podjęte - modernizacji, unowocześnienia polskich sił zbrojnych.
 
Proszę abyście dobrze zarządzali tym, którzy będą wam podlegali i tym wyposażeniem, które także będzie wam podlegało. Proszę, żebyście mądrze kierowali żołnierzami, proszę, żebyście pamiętali o nich zawsze, w każdym momencie, bo to także jest niezwykła odpowiedzialność za ludzkie życie.
 
Gratuluję, dziękuję. Służcie panowie ku chwale Ojczyzny!
 
Poleć znajomemu