Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 4 marca 2019

Wystąpienie Prezydenta podczas konferencji prasowej w Żaganiu

 

Ogromnie się cieszę, że mam tą unikalną możliwość razem z panem ministrem Mariuszem Błaszczakiem otworzyć ten tydzień dwudziestolecia obecności Polski w Sojuszu Północnoatlantyckim właśnie tutaj, w Żaganiu. W miejscu stacjonowania jednostki, w której można powiedzieć żołnierz, jako pierwszy wniósł polską flagę do Sojuszu Północnoatlantyckiego 20 lat temu.

 

To jest dla nas wielka radość, że jesteśmy częścią tego wielkiego, największego na świecie sojuszu militarnego, a tym samym, bo to jest jednoznaczne, również i częścią wolnego świata. Jeden z największych profitów tego, co stało się w roku 1989, kiedy rozpoczął się okres przemian ustrojowych, dzięki któremu odzyskaliśmy pełną niepodległość, pełną suwerenność. Dzisiaj rzeczywiście jesteśmy częścią demokratycznej Europy i demokratycznego świata, jesteśmy także jedną z tych armii, które gwarantują światowe bezpieczeństwo. Cieszę się tym bardziej, dlatego że tutaj, w Żaganiu są obecni  w tej chwili nasi sojusznicy, jest obecna armia Stanów Zjednoczonych.

 

Zobacz także: NATO Week: Prezydent Andrzej Duda w Żaganiu Prezydent: Dziękuję za służbę dla światowego bezpieczeństwa Jest to obecność rotacyjna - dziś służbę tutaj w Polsce realizują żołnierze niezwykle znanej amerykańskiej jednostki tzw. Wielkiej Czerwonej Jedynki, amerykańskiej dywizji piechoty. Fakt, że żołnierze armii Stanów Zjednoczonych są na terenie Rzeczypospolitej Polskiej - tu służą, ale tutaj także i mieszkają - jest dzisiaj już dla całego świata jednoznacznym sygnałem, że my częścią świata zachodniego jesteśmy. Nie tylko pod względem kulturowym, nie tylko pod względem mentalnościowym, ale także  pod względem politycznym.

 

Cieszę się w związku z tym, że to dwudziestolecie rozpoczynamy z panem ministrem właśnie tutaj.  To jest proszę Państwa początek, będziemy w tym tygodniu to kontynuowali – wybieramy się jeszcze do Orzysza, gdzie również stacjonują żołnierze Stanów Zjednoczonych, ale nie tylko, bo także i innych armii sojuszniczych, w ramach wysuniętej obecności NATO na wschodniej flance sojuszu i w ramach ochrony wschodniej flanki Sojuszu. I będziemy także w Szczecinie, w dowództwie wielonarodowego korpusu Północ-Wschód, gdzie także spotkamy się z naszymi sojusznikami.

 

Mam nadzieję, że w związku z tym ta obecność w tych miejscach i Głowy Państwa, i Ministra Obrony Narodowej będzie dla wszystkich naszych rodaków, ale przede wszystkim także dla wszystkich żołnierzy i ich rodzin, takim widomym znakiem naszej radości z obecności w NATO. Widomym znakiem, że chcemy tę rocznicę obchodzić wspólnie, dlatego odwiedzamy naszych żołnierzy. 

Żagań. Konferencja prasowa po spotkanie z żołnierzami 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej oraz amerykańskiej Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej

Poleć znajomemu