Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 4 marca 2019

Prezydent: Dziękuję za służbę dla światowego bezpieczeństwa

Zwierzchnik Sił Zbrojnych Andrzej Duda spotkał się z żołnierzami 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej oraz amerykańskiej Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej w Żaganiu.

Szanowni Panowie Generałowie,
Szanowne Panie i Panowie Oficerowie,
Szanowni Państwo Podoficerowie,
Wszyscy Szanowni Państwo, Żołnierze,
Wielce Szanowny Panie Ministrze Obrony Narodowej,


Bardzo dziękuję za możliwość dzisiejszego spotkania tutaj na poligonie bojowym w Żaganiu, z Państwem: z polskimi żołnierzami i żołnierzami armii Stanów Zjednoczonych i w ten symboliczny sposób za możliwość otworzenia tego tygodnia NATO, jak zaczęliśmy to nazywać, a więc wielce dla nas radosnych obchodów dwudziestolecia naszej obecności w Sojuszu Północnoatlantyckim. Bardzo się cieszę, że otwarcie tych obchodów dwudziestolecia następuje właśnie tutaj w Żaganiu, gdzie razem służą i realizują swoje zadania żołnierze Wojska Polskiego i żołnierze armii Stanów Zjednoczonych.


Proszę Państwa, to jest coś, do czego dążyliśmy przez wiele lat. To jest coś, co kiedyś było marzeniem pana Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Żołnierze polscy i żołnierze armii Stanów Zjednoczonych na polskiej ziemi służący ramię w ramię.


Zobacz także: NATO Week: Prezydent Andrzej Duda w Żaganiu Przypomnę, chociaż mówiłem już to wielokrotnie, słowa Prezydenta Profesora Lecha Kaczyńskiego, które wypowiedział wtedy, w 2008 roku do nas, do swoich najbliższych współpracowników. Pamiętam, powiedział: „Ten moment, w którym tutaj w Polsce będą stacjonowały oddziały armii Stanów Zjednoczonych. Ten moment, w którym tutaj znajdzie się infrastruktura militarna amerykańska, będzie dla całego świata ostatecznym momentem pokazania, że tu już nie ma rosyjskiej strefy wpływów".


Nawiązując do tych słów, chcę dzisiaj z całego serca Państwu podziękować: naszym polskim żołnierzom, waszym towarzyszom broni, żołnierzom armii Stanów Zjednoczonych, za tę służbę. Za służbę dla waszych ojczyzn, ale także za służbę dla światowego bezpieczeństwa.
Jeszcze raz wyrażam wielkie zadowolenie, że tą moją wizytę u żołnierzy służących dla Rzeczpospolitej Polskiej, rozpoczynam właśnie tutaj w Żaganiu. Ale to jest początek, dlatego, że z całą pewnością jeszcze w tym tygodniu odwiedzę Państwa koleżanki i kolegów w Orzyszu, odwiedzę także Dowództwo Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód w Szczecinie. Chciałbym w ten sposób podkreślić tę obecność Sojuszu Północnoatlantyckiego w Polsce, która jest faktyczna – od 2017 roku.


Chcę przy tym wyrazić wielką satysfakcję, bo pamiętam moją pierwszą rozmowę z Sektetarzem Generalnym Sojuszu Północnoatlantyckiego, panem Jensem Stoltenbergiem, jeszcze w czerwcu 2015 roku, kiedy byłem prezydentem elektem, kiedy powiedziałem, że chciałbym, żeby obecność NATO, jednostek Sojuszu Północnoatlantyckiego z różnych krajów na terytorium Polski stała się faktem. Popatrzył na mnie wtedy jeszcze ze zdumieniem, a ja mówię: „Tak, tak, Panie Sekretarzu Generalny. Polska jest w NATO już prawie 20 lat, wtedy, ale ja bym chciał jeszcze jednego. Ja bym chciał, żeby także NATO było obecne w Polsce. Dziś jest to faktem.


Jeszcze raz, z całego serca dziękując wszystkim Państwu za służbę, chcę także prosić o przekazanie serdecznych wyrazów szacunku i sympatii Państwa najbliższym. Proszę, żebyście je przekazali do domów.


Chciałem Państwu życzyć spokojnej, dobrej służby – takiej, która przynosi także i osobistą satysfakcję. Chciałem Wam życzyć wszelkiego powodzenia w sprawach służbowych i w sprawach rodzinnych.


God bless America, God bless Poland!

Poleć znajomemu