Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 6 marca 2019

Wypowiedź dla mediów podczas wizyty na poligonie w Orzyszu

 

Szanowni Państwo!

 

Bardzo serdecznie witamy razem z Panem Ministrem wszystkich tutaj na poligonie w Orzyszu. Chcę bardzo serdecznie podziękować panom generałom, panom pułkownikom, państwu oficerom i wszystkim żołnierzom za te ćwiczenia, za pokaz, który przed chwilą mieliśmy możliwość zobaczyć.

 

Zobacz także: NATO Week: Wizyta na poligonie w Orzyszu [PL/ENG] Dziękuję, że w ten sposób nie tylko Państwo ćwiczą, trenują różne sytuacje i rozwiązania taktyczne, lecz także ‒ że w tak szczególny wojskowy sposób czcimy w tym roku 20-lecie obecności Polski w Sojuszu Północnoatlantyckim, a zarazem 70-lecie istnienia Sojuszu Północnoatlantyckiego.

 

Jesteśmy w miejscu szczególnym, dlatego że to właśnie tu stacjonuje Batalionowa Grupa Bojowa Sojuszu Północnoatlantyckiego. Służą tutaj na co dzień i chronią Rzeczpospolitą – ale przede wszystkim wschodnią flankę NATO – oczywiście nasi żołnierze, z Polski, lecz są też nasi sojusznicy ze Stanów Zjednoczonych, z Chorwacji, Rumunii i Wielkiej Brytanii. To taki wymowny pokaz obecności Sojuszu Północnoatlantyckiego w naszym kraju i na wschodniej flance Sojuszu.

 

Mam nadzieję, że ta obecność z biegiem lat będzie się pogłębiała, powiększała – że będziemy mieli nie tylko obecnych żołnierzy różnych armii Sojuszu Północnoatlantyckiego na terenie Polski, ale że często będą się u nas odbywały także ćwiczenia. Bo to niezwykle ważne, by zgrywać działanie jednostek, by żołnierze razem ćwiczyli ‒ by w ten sposób do perfekcji doprowadzać wychodzenie z różnych sytuacji i realizację różnych zadań o charakterze taktycznym.

 

Jeszcze raz bardzo serdecznie dziękuję za pokaz, który mogliśmy z Panem Ministrem dzisiaj zobaczyć. Jeszcze raz wszystkim dziękuję za perfekcyjne wykonanie zadań i składam wszystkim naszym żołnierzom oraz żołnierzom armii sojuszniczych najserdeczniejsze życzenia z okazji 20-lecia naszej obecności w NATO i 70-lecia istnienia Sojuszu.

 

Z Panem Ministrem w poniedziałek wybierzemy się jeszcze do Szczecina, do Dowództwa Wielonarodowego Korpusu Północ-Wschód. A jutro będziemy gościli w naszym kraju Sekretarza Generalnego NATO, pana Jensa Stoltenberga. Tak więc mamy tydzień pod znakiem NATO w Polsce. Cieszę się, że w tak uroczysty i zarazem ciekawy sposób – a także pożyteczny, bo w końcu każde ćwiczenie doskonali – możemy ten tydzień spędzać.

 

Dziękuję bardzo.

Wypowiedź Prezydenta dla mediów podczas wizyty na poligonie w Orzyszu

Poleć znajomemu