Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 7 marca 2019

Wypowiedź Prezydenta dla mediów po spotkaniu z Sekretarzem Generalnym NATO

Belweder. Konferencja prasowa Prezydenta RP i Sekretarza Generalnego NATO

Wielce Szanowny Panie Sekretarzu Generalny,

Szanowni Panowie Ministrowie,

Szanowni Państwo!

 

Bardzo się cieszę i z wielką radością powitałem Sekretarza Generalnego NATO, pana Jensa Stoltenberga, w Warszawie – w tym tygodniu, który nazywamy NATO Week, czyli tygodniem NATO w Polsce.

 

Zobacz także: NATO Week: Odprawa kierowniczej kadry MON i Sił Zbrojnych [PL/ENG] NATO Week: Wizyta na poligonie w Orzyszu [PL/ENG] NATO Week: Prezydent Andrzej Duda w Żaganiu Rzeczywiście świętujemy 20-lecie członkostwa Polski w Sojuszu Północnoatlantyckim. Z Panem Ministrem odwiedziliśmy w tym tygodniu Żagań, także Orzysz. Spotkaliśmy się z żołnierzami Sojuszu – polskimi, ale nie tylko, przecież także amerykańskimi, chorwackimi, rumuńskimi, brytyjskimi. Tymi, którzy w Polsce służą właśnie w ramach misji natowskiej. A dzisiaj mamy tę wielką radość, że możemy gościć Pana Sekretarza Generalnego, którego obecność tak mocno podkreśla ten fakt naszego członkostwa w Sojuszu od 20 lat.

 

Pan Sekretarz Generalny śmiał się do mnie przed chwilą, że jest to nasze trzecie spotkanie w tym roku – bo najpierw spotkaliśmy się w Davos, potem tydzień temu w Koszycach, a dzisiaj gościmy Pana Sekretarza Generalnego w Warszawie. Być może będzie tak, że w tym roku będziemy mieli 12 spotkań, czyli co miesiąc. Cieszę się, bo to tylko pokazuje, jak bardzo aktywny jest i Pan Sekretarz Generalny, i jak bardzo aktywne jest nasze funkcjonowanie w Sojuszu Północnoatlantyckim na poziomie władz państwowych.

 

Jest to na pewno wielka radość. Jeżeli ktoś pyta, czy NATO działa, czy nie działa, czy NATO żyje, czy nie – to proszę spojrzeć na ten kalendarz wizyt, na ich częstotliwość, na aktywność Sekretarza Generalnego NATO, proszę się spotkać z żołnierzami Sojuszu, którzy wypełniają swoją misję w ramach sojuszniczej pomocy i obecności – i już samo to pokazuje, że Sojusz jest aktywny, funkcjonuje i realizuje swoje zadania.

 

Mieliśmy zresztą możliwość w tym tygodniu obserwować – choćby wczoraj w Orzyszu na poligonie, gdy patrzyliśmy na współdziałanie żołnierzy polskich, amerykańskich, chorwackich, rumuńskich i brytyjskich, jak bardzo dobrze razem ze sobą działali, jak świetnie funkcjonowali właśnie w ramach tego sojuszniczego współdziałania, z jaką perfekcją wykonywali wszystkie zadane im ćwiczenia. Więc to pokazuje, jak ważna jest ta kooperacja – że te ćwiczenia powinny się odbywać częściej.

 

Dyskutowaliśmy na temat konieczności uczynienia sił NATO mobilnymi. Mówimy o tym, także jeżeli chodzi o nasze siły zbrojne w Polsce. Dzisiaj mieliśmy odprawę kadry kierowniczej Ministerstwa Obrony Narodowej i Sił Zbrojnych. W jej trakcie mówiliśmy także, że nasze wojsko trzeba wydobyć ze strefy komfortu i ruszyć: żeby żołnierze zaczęli się przemieszczać, żeby – krótko mówiąc – byli mobilni. Są to bardzo ważne kwestie i u nas, wewnątrz kraju, jeżeli chodzi o nasze wojsko, i jeżeli chodzi o funkcjonowanie Sojuszu Północnoatlantyckiego.

 

I o tym właśnie m.in. przed chwilą rozmawialiśmy z Panem Sekretarzem Generalnym, bo to jest to, co nazywamy wzmacnianiem, poszerzaniem i zapewnieniem zdolności – że właśnie NATO jest w stanie odpowiedzieć na wyzwania, które stawiają przed nim także bieżące wydarzenia, jak również przewidzieć to, co może się zdarzyć w przyszłości, i zabezpieczyć się przed niebezpieczeństwami.

 

W związku z tym rozmawialiśmy z Panem Sekretarzem Generalnym i o sytuacji na Morzu Czarnym, i o tym, jakie działania może podjąć NATO. Rozmawialiśmy również o sytuacji w Syrii, czyli na Bliskim Wschodzie; o sytuacji tutaj, w rejonie Morza Bałtyckiego. Rozmawialiśmy o tym, czego możemy się spodziewać także ze strony rosyjskiej. Rozmawialiśmy o współpracy z partnerami NATO – myślę tu przede wszystkim o rejonie Morza Czarnego, o Gruzji, Mołdawii, oczywiście o tym, jak wspierać Ukrainę w tej trudnej sytuacji, w której się znalazła. I jak w związku z tym odpowiadać na wyzwania, które w tej chwili przed nami wyrastają.

 

Zapewniliśmy Pana Sekretarza Generalnego, że realizujemy swoje zobowiązania. Podkreśliłem przy tym, że Polska zwiększa swoją obecność w Afganistanie, że dostrzegamy także inne rejony funkcjonowania Sojuszu, nie tylko naszą część Europy. Zwiększamy naszą obecność w Afganistanie rzeczywiście z 350 do 400 żołnierzy. Jesteśmy obecni, realizujemy misję Air Policing nad krajami bałtyckimi, wypełniamy zadania, które na nas spoczywają.

 

Jeszcze raz przypomnę, że nasi żołnierze są obecni w ramach Enhanced Forward Presence na Łotwie, a w ramach Tailored Forward Presence w Rumunii – i to jest właśnie realizacja także naszych zobowiązań sojuszniczych, co wobec naszej aktywności w Sojuszu jest oczywiście bardzo ważne i cieszę się, że jest dostrzegane.

 

Zapewniłem także Pana Sekretarza Generalnego o tym, że cały czas realizujemy nasze zapowiedzi, jeżeli chodzi o wydatki na obronę. Aktywnie realizujemy zresztą, jak Państwo wiedzą, również modernizację polskiej armii – mówiliśmy dzisiaj bardzo dużo na ten temat z Panem Ministrem. Ale przede wszystkim podnosimy nasze wydatki na obronę w ogólności i wzmacniamy potencjał polskiego wojska.

 

Tak jak powiedziałem Panu Sekretarzowi Generalnemu i jak już wielokrotnie mówiliśmy – przyjęliśmy ustawę zobowiązującą nas do 2030 roku do podniesienia wydatków na obronę do 2,5 proc. PKB. Pan Sekretarz Generalny zauważył, że nasze PKB bardzo dynamicznie wzrasta, więc mówi: „Cieszę się, że wydajecie rzeczywiście dużo i że budowa zdolności obronnych w Polsce jest realna”.

 

Dziękujemy bardzo za tę ocenę, Panie Sekretarzu Generalny. Tak, rzeczywiście staramy się, aby polska armia była jak najlepiej uzbrojona, by funkcjonowała sprawnie – i widać, że ten rozwój jest. Dokonujemy kolejnych zakupów nowoczesnego uzbrojenia. Mam nadzieję, że sytuacja gospodarcza cały czas będzie na tyle dobra, że będziemy mogli te plany realizować.

 

Panie Sekretarzu Generalny, bardzo cieszymy się z Pańskiej obecności, bardzo za nią dziękujemy. Dziękujemy, że to nasze 20-lecie w Sojuszu Północnoatlantyckim jest podkreślone także przez obecność tego, który stoi dzisiaj na czele Sojuszu i właśnie odpowiada za to dobre współdziałanie. Jesteśmy za to wdzięczni i jeszcze raz bardzo serdecznie witamy Pana Sekretarza Generalnego w Warszawie.

Poleć znajomemu