przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Piątek, 22 marca 2019

Wypowiedź Prezydenta RP po spotkaniu z Prezydentem Węgier

 

Wielce Szanowny Panie Prezydencie, Drogi Jánosu,

Szanowni Państwo!

 

Bardzo serdecznie witam wszystkich Państwa, ale przede wszystkim Prezydenta Węgier, pana Jánosa Ádera, i delegację węgierską na naszym tradycyjnym spotkaniu w związku z Dniem Przyjaźni Polsko-Węgierskiej.

 

W tym roku obchodzimy go w Polsce, w Kielcach. Bardzo się cieszę, że jesteśmy w tym historycznym mieście tak bardzo ważnym z punktu widzenia choćby setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Kielce są wpisane w trasę Pierwszej Kadrowej, w tradycję piłsudczykowską, w związku z tym – w tradycję odbudowy państwa polskiego, ale też w wielką tradycję przyjaźni polsko-węgierskiej.

 

Zobacz także: Obchody Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej [PL/ENG] Bo przecież to właśnie tutaj według historycznej opowieści, według legendy królewicz Emeryk miał zostawić na Świętym Krzyżu mnichom w klasztorze relikwie krzyża świętego. Stąd nazwa Gór Świętokrzyskich, stąd nazwa woj. świętokrzyskiego – więc można powiedzieć, że już sama ona biegnie właśnie z tradycji przyjaźni i współpracy polsko-węgierskiej. Obecność Pana Prezydenta wraz z delegacją dziś tutaj, w Kielcach – tak blisko Gór Świętokrzyskich, w woj. świętokrzyskim – jest dla nas tym bardziej radosna.

 

Bardzo się cieszę, że możemy się spotkać, że będziemy mogli razem odsłonić i obejrzeć dwie historyczne wystawy, które są tutaj, w tym budynku. Pierwsza pt. „Bogu, ojczyźnie i bliźniemu” dotycząca polskiego duchowieństwa na Węgrzech w latach 1939-1945.

 

I druga pt. „Henryk Sławik. Nie tylko wielki polski Sprawiedliwy” o wielkiej postaci – symbolu przyjaźni polsko-węgierskiej, symbolu wielkiego dzieła ratowania życia ludzkiego, ratowania Żydów przed zagładą Holokaustu, które było realizowane wspólnie właśnie jako dzieło polsko-węgierskie przez Henryka Sławika ze strony polskiej.

 

Cieszę się, że te wystawy będziemy mogli z Panem Prezydentem obejrzeć, otwierając je, ale zarazem – że będą one udostępnione także mieszkańcom Kielc i wszystkim potencjalnym gościom, którzy tutaj, do Kielc, przybywają.

 

Ale przede wszystkim jesteśmy już po pierwszych spotkaniach właśnie o charakterze politycznym, tzn. po spotkaniu w cztery oczy i – wraz z delegacjami – po oficjalnym spotkaniu bilateralnym. Omówiliśmy cały szereg tematów, które dzisiaj przede wszystkim w sferze politycznej są pierwszoplanowe.

 

 

Rozmawialiśmy w związku z tym o naszej współpracy w ramach Grupy Wyszehradzkiej. Rozmawialiśmy o naszej współpracy w ramach Trójmorza, a więc o współpracy infrastrukturalnej. Mówiliśmy o współpracy w zakresie rozwoju infrastruktury energetycznej, a ściślej mówiąc: infrastruktury służącej przesyłowi gazu. Rozmawialiśmy z Panem Prezydentem na temat rozwoju infrastruktury drogowej, o rozbudowie Via Carpatii. Także o funduszu Trójmorza, o procesie jego tworzenia. Również o zbliżającym się szczycie państw Trójmorza, który w tym roku będzie w Słowenii.

 

Rozmawialiśmy o perspektywie zbliżających się wyborów do Parlamentu Europejskiego, a więc o naszej przyszłości w Unii Europejskiej i o przyszłości Unii Europejskiej – trudno było w tym kontekście nie poruszyć tematu brexitu, o którym też z Panem Prezydentem rozmawialiśmy, analizowaliśmy sytuację.

 

Rozmawialiśmy o naszej współpracy ze Stanami Zjednoczonymi w ramach Trójmorza, ale także w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego – a więc o współpracy wojskowej. O planowanych zakupach służących modernizacji naszych armii, tzn. zarówno armii węgierskiej, jak i polskiej – w tym kontekście także o współpracy ze Stanami Zjednoczonymi.

 

A więc poruszyliśmy cały szereg takich tematów, które dzisiaj są dla nas bardzo ważne – są tematami będącymi na politycznym biegu. A więc takimi, które w przestrzeni politycznej się dzieją. To są te najważniejsze kwestie, o których rozmawialiśmy.

 

Ale, oczywiście, przyjaźń polsko-węgierska to nie tylko polityka, to także współpraca kulturalna, w dziedzinie sztuki – i o tym także rozmawialiśmy z Panem Prezydentem. Cieszę się bardzo, że to jest realizowane, że ta współpraca się rozwija.

 

Ona się, rzecz jasna, przekłada także na relacje gospodarcze, które w przestrzeni polsko-węgierskiej w ostatnim czasie wyglądają doskonale. Mamy duży wzrost wymiany gospodarczej, która sięgnęła już 10 mld euro – więc to pokazuje, jak bardzo dobrze ta przyjaźń pomiędzy naszymi krajami się rozwija.

 

 

Węgry mają doskonałą sytuację gospodarczą. Polska ma doskonałą sytuację gospodarczą. Polityka w tym zakresie zarówno na Węgrzech, jak i w Polsce prowadzona jest bardzo skutecznie i cieszymy się bardzo, że przekłada się to również na współpracę w tym aspekcie międzynarodowym pomiędzy naszymi krajami. Mamy nadzieję, że ona będzie się rozwijała, bo kontakty międzyludzkie – można powiedzieć – kwitną.

 

W związku z powyższym cieszymy się, że to się przekłada także i na te kwestie bardziej wymierne, a więc właśnie na rozwój współpracy gospodarczej. Mam nadzieję, że także te spotkania polsko-węgierskie w związku z Dniem Przyjaźni Polsko-Węgierskiej będą powodowały umacnianie się relacji pomiędzy naszymi krajami i stąd moja wielka radość, że mogę gościć Pana Prezydenta i delegację dzisiaj w Polsce, tutaj, w woj. świętokrzyskim, w Kielcach.

 

Panie Prezydencie, jeszcze raz bardzo serdecznie witam i wyrażam wielką radość, że zechciał Pan razem z małżonką przyjąć nasze zaproszenie.

  |   Konferencja prasowa Prezydenta Polski i Prezydenta Węgier Konferencja prasowa Prezydenta Polski i Prezydenta Węgier Konferencja prasowa Prezydenta Polski i Prezydenta Węgier Konferencja prasowa Prezydenta Polski i Prezydenta Węgier
Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.