przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Piątek, 22 marca 2019

Wystąpienie Prezydenta RP podczas Gali Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w Kielcach

 

Wielce Szanowny Panie Prezydencie Węgier!

Wspaniała Pierwsza Damo Węgier!

Szanowni Państwo Ministrowie!

Szanowni Państwo Parlamentarzyści!

Szanowny Panie Prezydencie Kielc!

Szanowni Państwo Prezydenci!

Szanowni Państwo Burmistrzowie!

Wielce Szanowna Pani Wojewodo!

Szanowny Panie Marszałku!

Szanowni Państwo Samorządowcy wszystkich szczebli samorządu terytorialnego!
Szanowni Państwo Profesorowie!

Wszyscy Dostojni Przybyli Goście, w tym w szczególności Drodzy Węgierscy Przyjaciele!

 

Bardzo się cieszę, że ten kolejny Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej – obchodzony naprzemiennie w Polsce i na Węgrzech – w tym roku odbywający się w naszym kraju, gromadzi nas właśnie tutaj, w Kielcach, na ziemi świętokrzyskiej, w tym właśnie regionie Polski u stóp Gór Świętokrzyskich – najstarszych w Polsce, ale zarazem tak mocno, od samego początku wpisanych w polsko-węgierską przyjaźń.

 

Dlaczego? Jak mówi legenda: królewicz Emeryk polował tutaj, w tych lasach, goszczony przez Bolesława Chrobrego, króla Polski. Syn jego przyjaciela, św. Stefana, króla Węgier, wiedziony przeznaczeniem – tak można śmiało powiedzieć – zawędrował do klasztoru na Świętym Krzyżu, na najwyższej górze tych gór. Nie nazywały się jeszcze wtedy Świętokrzyskimi. Zostały nazwane Świętokrzyskimi dopiero, kiedy przekazał mnichom dar, wspaniały dar relikwii Krzyża Świętego. To właśnie dlatego, mówię przede wszystkim do naszych węgierskich przyjaciół, to właśnie dlatego od tego królewskiego daru św. Emeryka nazwane zostały góry, nazwany został cały region Polski, w którym się znajdujemy, którego sercem i stolicą jest to miasto – Kielce.

 

Zobacz także: Obchody Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej [PL/ENG] Jakże więc znamienne jest to, że spotykamy się właśnie tutaj, w miejscu, które z całą pewnością można w jakimś sensie uznać za początek tej wielkiej polsko-węgierskiej przyjaźni, która później realizowała się przez całe kolejne stulecia. Poprzez królewny węgierskie, które zostawały księżnymi i królowymi Polski, myślę tutaj o św. Kindze, myślę o św. Jadwidze, przez polskich królów, myślę przede wszystkim o Stefanie Batorym, poprzez całą naszą wielką historię. Czasem trudną –kiedy ramię w ramię razem walczyliśmy przeciwko najeźdźcom, kiedy w tych walkach ginęli nasi królowie, jak Władysław Warneńczyk czy Ludwik II Jagiellończyk, który zginął pod Mohaczem, walcząc z Turkami. Ale to także tutaj, na tej ziemi, rośnie prastary dąb Bartek, mający prawie siedemset lat, w którego pniu – według legendy – zwycięski król Polski Jan III Sobieski, wracając po wielkim zwycięstwie pod Wiedniem, gdzie pokonał Turków, złożył w dziupli drzewa turecką szablę i strzelbę ku pamięci tamtego wielkiego wydarzenia – która według legendy – została zamknięta, kiedy zawarła się dziupla drzewa.

 

To także przyjaźń samorządowców, ale można mówić: przyjaźń przede wszystkim między ludźmi, między węgierskim, budapesztańskim Csepel a Kielcami. Partnerstwo, ale oparte na jakże ważnym, także i historycznym elemencie wdzięczności, bo to właśnie Csepel było tym miejscem, gdzie w 1920 r. wyprodukowano amunicję, która – być może – przesądziła, jako kolejny dar węgierski, o zwycięstwie nad bolszewikami, o odepchnięciu bolszewickiej nawały, która groziła nie tylko Polsce, ale która groziła całej Europie.

 

To wreszcie dzisiaj Kielce są tym miejscem, gdzie z Panem Prezydentem Jánosem Áderem dosłownie nieco ponad godzinę temu otworzyliśmy wystawę o Henryku Sławiku i Jozsefie Antallu, dwóch przyjaciołach, Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata, którzy uratowali pięć tysięcy ludzi - polskich Żydów przed Holokaustem w czasie II wojny światowej, za co Henryk Sławik oddał życie. To przyjaźń, która przypieczętowana została pomocą węgierską dla polskich żołnierzy i Polaków w czasie II wojny światowej. To przyjaźń, która przypieczętowana została polską krwią przekazywaną Węgrom w 1956 roku.

 

To wszystko złożyło się na to, że parlamenty z pełnym spokojem i świadomością mogły uchwalić Dni Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Bo ta przyjaźń jest prawdziwa i żywa. I obecność węgierskiej Pierwszej Pary, Pary Prezydenckiej jest tego dzisiaj najlepszym dowodem wraz z całą węgierską delegacją, wraz z naszymi węgierskimi przyjaciółmi. To dzisiaj pięknie rozwijająca się polsko-węgierska współpraca w Unii Europejskiej, bo razem w niej jesteśmy, razem wyrwaliśmy się wcześniej zza żelaznej kurtyny, razem przystąpiliśmy do Sojuszu Północnoatlantyckiego, razem dzisiaj jesteśmy częścią prawdziwie demokratycznego, wolnego świata – choć w sensie kulturowym zawsze byliśmy częścią wielkiej Europy Zachodu, wyrosłej z jej tradycji judeochrześcijańskiej – to dzisiaj jesteśmy tą częścią także w sensie politycznym. Razem z Grupie Wyszehradzkiej, razem we współpracy w ramach Trójmorza. Razem. Ręka w rękę.

 

Cieszę się ogromnie, Ekscelencjo, Panie Prezydenckie, Drodzy Węgierscy Przyjaciele, że ta przyjaźń dzisiaj procentuje nam także gospodarczo, że wymiana gospodarcza pomiędzy Polską a Węgrami rozwija się tak wspaniale, a przyjaźń między ludźmi się pogłębia, że coraz więcej Węgrów odwiedza Polskę i coraz więcej Polaków odwiedza Węgry – odwiedza nie tylko piękne jezioro Balaton, nie tylko cudowny Budapeszt, ale także wiele innych miejsc na całych Węgrzech, poznając kulturę, poznając historię, poznając wszystko to, co tak niezwykle cenne, a co wspólnie rozwijało się przez tyle wieków przyjaźni.

 

Panie Prezydencie, Szanowna Pierwsza Damo Węgier! Ogromnie się cieszę, że możemy Państwa wraz z całą delegacją węgierską gościć dzisiaj tutaj.

 

Panie Prezydencie, dziękuję z całego serca, bo od 2012 roku to właśnie Pan, jako głowa państwa, tę przyjaźń między Polską a Węgrami buduje. Jesteśmy za to ogromnie i niewypowiedzianie wdzięczni.

 

Dziękujemy i serdecznie witamy!

  |   Wystąpienie Prezydenta RP podczas Gali Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w Kielcach Wystąpienie Prezydenta RP podczas Gali Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w Kielcach Wystąpienie Prezydenta RP podczas Gali Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w Kielcach
Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.