przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Poniedziałek, 15 kwietnia 2019

„Także dzięki Wam w Bośni i Hercegowinie jest dziś spokój”

 

Wielce Szanowny Panie Ministrze Obrony Narodowej,
Szanowni Panowie Ministrowie,
Szanowny Panie Ambasadorze,
Szanowni Panowie Generałowie na czele z Szefem Sztabu Generalnego,
Czcigodni Księża Kapelani na czele z Księdzem Biskupem Kapelanem Wojska Polskiego,
Wielce Szanowni Panowie Oficerowie, Podoficerowie, Żołnierze, Pracownicy Wojska,
Wszyscy Dostojni Przybyli Goście,


Bardzo się cieszę, że tuż przed Świętami Wielkanocnymi, Świętami Zmartwychwstania Pańskiego, mogę się spotkać z Państwem i z polskimi żołnierzami, którzy pełnią swoją służbę, realizując nasze sojusznicze zobowiązania, ale także reprezentując Rzeczpospolitą Polską poza granicami, tutaj – w Bośni i Hercegowinie. Bardzo się cieszę, bo staram się tuż przed każdymi Świętami Wielkanocnymi i Bożego Narodzenia Odwiedzić naszych żołnierzy, którzy służą z dala od Polski, którzy poświęcają się w ramach swojej służby, rozstając się ze swoimi rodzinami, jadą służyć Rzeczypospolitej właśnie w taki sposób – często w miejscach niebezpiecznych.


Zobacz także: Prezydent w Bośni i Hercegowinie [PL/ENG] Można powiedzieć, szczęście, że w Bośni i Hercegowinie, na tej ziemi, pełnej bólu wciąż i tak trudnej, na której tyle wciąż jest pozostałości tamtego konfliktu sprzed 20 lat, dzisiaj, także dzięki Państwa służbie, jest spokój i ludzie mogą tutaj normalnie żyć i się rozwijać.


Dziękuję, że prowadzicie tutaj działania tej misji, z jednej strony szkoleniowej, ale z drugiej strony także mającej istotny element stabilizujący i że pokazujecie swoją służbą nie tylko, że Polska jest krajem ważnym w Unii Europejskiej i w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego, ale przede wszystkim, co wiem, bo mówiono mi o tym, realizujecie tę służbę w sposób niezwykle profesjonalny i jesteście bardzo cenieni przez miejscowych ludzi. Także ze względu na miejsce, z którego pochodzicie – Polskę – kraj słowiański i z tego względu także bliski sercom wielu ludzi, którzy mieszkają na tej ziemi.


Dziękuję za to, że realizujecie Państwo te zadania w sposób tak wzorowy. Dziękuję za to, że dzięki Waszej postawie dobrze się myśli tutaj o Polsce, dobrze się myśli tutaj o polskim żołnierzu, dobrze się myśli o profesjonalizmie polskiej armii i Polaków w ogóle, o ich życzliwości, o ich serdeczności, o tym wszystkim, co przecież dla nas tak ważne, kiedy mówimy o budowaniu wizerunku naszego państwa i nas jako narodu poza granicami.


Jestem za tę służbę, za to oddanie i za ten profesjonalizm ogromnie wdzięczny. Dziękuję, że w taki właśnie niezwykle godny i poważny sposób tutaj Państwo nas reprezentujecie.


Ale przede wszystkim mam prośbę. Na pewno będziecie Państwo rozmawiali ze swoimi bliskimi teraz lub później, w świąteczny okresie. Bardzo proszę, żebyście im przekazali ode mnie nie tylko najlepsze życzenia w związku ze Świętami Wielkanocnymi, ale przede wszystkim proszę, żebyście przekazali wyrazy szacunku i wdzięczności za to, że czekają na powrót  ojca, mamy, syna, córki, brata czy kogokolwiek bliskiego czeka zawsze w niepokoju, bo niepokój gdy osoby bliskiej nie ma obok, zawsze gdzieś nam towarzyszy. Wszyscy wiemy, że dzisiaj w Bośni nie padają strzały, ale miny są nadal, i wypadek zawsze może się zdarzyć.

 

W związku z powyższym proszę, żebyście Państwo przekazali ode mnie nie tylko życzenia, lecz także podziękowania i ogromne, ogromne wyrazy szacunku.


Zawsze pamiętam nie tylko o naszych żołnierzach, ale przede wszystkim o ich najbliższych, którzy cicho służą Rzeczypospolitej Polskiej, oddając bliską im osobę w służbę Rzeczypospolitej. Bardzo jestem za to wdzięczny i bardzo mocno chcę to podkreślić.


Przede wszystkim jednak chcę Państwu tutaj obecnym życzyć, aby te święta upłynęły w spokoju, żeby mimo rozstania z najbliższymi atmosfera, którą sobie tutaj stworzycie, była atmosferą, na ile się da, ciepłą, domową, świąteczną, taką jak przy wszystkich wielkanocnych stołach w naszych rodzinach zgodnie z naszą tradycją.


Życzę, żeby ten okres służby był czasem spokoju, by się tutaj nic nie działo i przede wszystkim życzę, żebyście mogli po zakończeniu swojej służby w ramach XVII zmiany naszego kontyngentu mogli spokojnie wrócić do domu, do wykonywania swoich obowiązków w macierzystych jednostkach.


Za służbę tutaj jeszcze raz z całego serca dziękuję.


Korzystając z tego, że mamy dzisiaj tutaj tak dużą i tak dostojną reprezentację, i Pana Ministra i Szefa Sztabu Generalnego, wszystkich moich współpracowników, chcę Państwa zapewnić o jednym: czynimy wszystko, co w naszej mocy, żeby nie tylko Wojsko Polskie było w naszym kraju szanowane – na szczęście jest szanowane, i to bardzo szanowane, ale przede wszystkim chcemy, żeby było nowocześnie wyposażone. Żeby polski żołnierz mógł służyć bezpiecznie, mając do dyspozycji sprzęt niezawodny, żeby nie zdarzały się wypadki, żebyśmy się wreszcie pożegnali ze starym posowieckim wyposażeniem, które wciąż jeszcze u nas jest.


Myślę przede wszystkim o samolotach, żebyśmy się pożegnali z Su i MiGami i żebyśmy zamiast nich mieli najnowocześniejsze samoloty piątej generacji, na których polski lotnik nie tylko będzie mógł latać bezpiecznie, ale na których przede wszystkim rzeczywiście będzie mógł zrealizować także wszystkie swoje talenty, a doskonale wiemy, że mamy utalentowanych pilotów.


Chcemy, żeby polscy żołnierze byli wyposażenie w jak najlepszą artylerię. Cieszę się ogromnie z zakupu artylerii rakietowej HIMARS. Mam nadzieję, że już niedługo będzie ona służyć polskim żołnierzom i będzie budowała i wzmacniała bezpieczeństwo Rzeczypospolitej.


Dziękuję Wam jeszcze raz za Waszą misję w kontekście naszych obowiązków sojuszniczych. Dzisiaj nie tylko nasi żołnierze służą poza granicami w ramach różnych misji, a jest ich wiele, lecz także u nas są obecni żołnierze ze Stanów Zjednoczonych i innych państw NATO. U nas wykonują swoją misję czy to w ramach porozumień dwustronnych, czy w ramach Enhanced Forward Presence.


Cieszę się, że tak jest. Mówiłem w 2016 roku, kiedy rozmawiałem z przywódcami państw NATO i z Sekretarzem Generalnym panem Jensem Stoltenbergiem. Bardzo się cieszymy, że jesteśmy w NATO, teraz już od dwudziestu lat. Ale bardzo byśmy też chcieli, żeby i NATO było u nas, i żeby tym „NATO u nas” był nie tylko polski żołnierz, który jest w Sojuszu, ale żeby byli też żołnierze armii sojuszniczych, i żeby w ten sposób wzmacniało się nasze bezpieczeństwo wewnętrzne i nasze bezpieczeństwo zewnętrzne; żeby NATO pokazywało, że jest aktywne i że artykuł piąty zobowiązujący do kolektywnej obrony nie jest tylko zapisem na papierze, ale że rzeczywiści jest realizowany poprzez obecność sojuszniczą. Chcę to podkreślić, że właśnie także dzięki i Państwa postawie, dzięki temu, że jeździcie na misje poza granice, że realizujecie osobiście obowiązek Rzeczypospolitej niesienia sojuszniczego wsparcia i wykonywania sojuszniczych misji. Że możemy dzięki temu mieć także sojuszniczą obecność u nas.


Składam najserdeczniejsze życzenia wesołych, spokojnych, dobrych świąt dla Państwa i dla Waszych najbliższych.
Dziękuję.

 

Prezydent na spotkaniu z żołnierzami Polskiego Kontyngentu Wojskowego EUFOR i przedstawicielami Polskiego Kontyngentu Wojskowego KFOR z Kosowa

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.