Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 23 kwietnia 2019

Wystąpienie podczas spotkania z zawodnikami Narodowej Drużyny Esportu

Wystąpienie podczas spotkania z zawodnikami Narodowej Drużyny Esportu

Szanowny Panie Ministrze,

ale przede wszystkim Szanowni Państwo, na czele z naszymi Zawodnikami z Narodowej Drużyny Esportu, którą dzisiaj inaugurujemy!

 

Przede wszystkim chcę bardzo podziękować naszym młodym mistrzom gry w FIFA za to, że zgodzili się wziąć udział w Narodowej Drużynie Esportu, że są gotowi reprezentować Rzeczpospolitą Polską. Bardzo za to dziękuję, a zarazem dziękuję również za to, że – jak mówiliście mi – poczytujecie sobie za zaszczyt, że możecie być polską narodową reprezentacją Esportu.

 

Dlaczego taka propozycja? Przede wszystkim dlatego, że narodowej drużyny do tej pory nie było, a są na świecie rozgrywane różnego rodzaju zawody, gdzie właśnie spotykają się przedstawiciele różnych krajów i między sobą rywalizują w tej grze. I pytanie: dlaczego Polska takiego swojego przedstawicielstwa miałaby nie mieć?

 

 

Co jest bardzo ważne i ogromnie mnie cieszy: że jesteśmy absolutnie w światowej awangardzie, że takich narodowych zespołów na świecie w tej chwili jest dosłownie kilka, a więc jesteśmy jednym z pierwszych krajów, które stworzyły narodową drużynę Esportu. Bardzo się cieszę, że od razu zaczynamy być w tej top światowej stawce. Dlaczego możemy? Dlatego że mamy zawodników, którzy dzisiaj absolutnie znajdują się w światowej czołówce graczy i rzeczywiście mogą konkurować w Esporcie.

 

Zobacz także: Spotkanie Prezydenta z zawodnikami Narodowej Drużyny Esportu Młodzi ludzie, którzy są w topowej czołówce światowej czegoś, co jest bardzo nowoczesne, co jest dzisiaj bardzo ważne – to rozwój osobisty, ale to także rozwój techniki na najwyższym światowym poziomie. Czy jest to przydatne? Bardzo! To wiele przydatnych umiejętności, które później można w zupełnie dorosłym, poważnym życiu wykorzystywać do różnych celów.

 

Zwłaszcza że Panowie doskonalą się także pod względem osobistym. Część z Panów skończyła studia, ale część się uczy, studiuje – cały czas się rozwija. Więc jest to jakby połączenie dwóch niezwykle ważnych elementów: rozwoju osobistego z rozwojem technicznym, w jakimś sensie również sportowym.

 

Czy możemy mówić, że Esport jest sportem? Jeżeli możemy mówić, że szachy czy brydż sportowy są sportem, to Esport, który niezwykle rozwija zdolności manualne i refleks gracza, bez wątpienia także można zaliczyć do dziedzin sportowych. Tym bardziej że śmiało mogę powiedzieć, że akurat FIFA – gdzie w piłkę nożną gra się czy to w sieci, czy po prostu na konsoli – jest sportem absolutnie niekontrowersyjnym.

 

 

Tu nie ma żadnej kontrowersji, żadnych elementów, które można by w jakikolwiek sposób negatywnie postrzegać. Cieszy mnie w związku z tym to, że właśnie tę dziedzinę będziemy promować, tym bardziej że piłka nożna jest czymś, co chyba większości chłopaków w Polsce jest bardzo bliskie.

 

Wszyscy kibicujemy też naszej narodowej drużynie, która po prostu gra w piłkę nożną, więc myślę, że także poparcie dla narodowej drużyny w Esporcie, która rozgrywa zawody FIFA, będzie bardzo duże. Jestem przekonany, że będą mieli Panowie bardzo wielu fanów w całej Polsce, że zainteresowanie Waszym treningiem, Waszymi rozgrywkami i – mam nadzieję – sukcesami będzie bardzo duże. I tego Wam życzę.

 

Powstał pomysł, by stworzyć narodową drużynę, ale jest to zarazem z mojej strony także gotowość – mam nadzieję, że tak to odbieracie – popierania tego właśnie, czym się zajmujecie, jak się rozwijacie i żebyście mogli godnie reprezentować Rzeczpospolitą, bo to jest dla mnie bardzo ważne.

Cieszę się ogromnie, że macie już reprezentacyjne koszulki. Dziękuję sponsorowi – 4F – który sponsoruje polski sport, także za to, że będzie – jak widać – sponsorował i wspierał Esport. Chciałbym, byście zawsze narodowe barwy ze sobą i na sobie mieli wtedy, gdy będziecie rozgrywali różnego rodzaju turnieje na całym świecie.

 

Macie patronat i wsparcie Prezydenta Rzeczypospolitej. Wierzę, że także dzięki temu będziecie mogli występować w różnego rodzaju światowych rozgrywkach. No i wierzę w to głęboko, że po prostu będziecie najlepsi. Tak więc trzymam kciuki, powodzenia – i jeszcze raz dziękuję za gotowość reprezentowania Rzeczypospolitej i bycia w reprezentacji.

 

Mam nadzieję, że będziecie mieli w niedługim czasie wielu konkurentów, którzy będą chcieli wyeliminować Was z reprezentacji, zająć Wasze miejsce. Zachęcam wszystkich gorąco do tego, by do reprezentacji Rzeczypospolitej w Esporcie pretendować.

 

Dziękuję.

Poleć znajomemu