Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 10 maja 2019

Wystąpienie Prezydenta podczas uroczystości powołania Rady ds. Przedsiębiorczości

 

Szanowni Państwo Profesorowie,

Szanowni Państwo Prezesi!

 

Bardzo serdecznie dziękuję za przyjęcie tych nominacji, bo one z Państwa strony oznaczają równocześnie zgodę na współpracę ze mną, ale przede wszystkim – na pracę dla Rzeczypospolitej, bo o to głównie tu chodzi. Zdecydowałem się ustanowić i powołać Radę ds. Przedsiębiorczości przy Prezydencie Rzeczypospolitej, by przeanalizować sytuację polskich przedsiębiorców – w aspekcie funkcjonalnym, ale przede wszystkim w aspekcie prawnym.

 

Zobacz także: Prezydent powołał Radę ds. Przedsiębiorczości Rozmawiałem o tym z przedsiębiorcami kilkakrotnie. Ostatni raz długą i poważną rozmowę na ten temat odbyliśmy w Jasionce koło Rzeszowa w czasie Kongresu 590 jesienią zeszłego roku. Stanowisko przedsiębiorców, z którymi tam się spotkałem – a którzy w większości odbierali prezydenckie Nagrody Gospodarcze – było następujące: „Taka rada jest potrzebna. Powinna się składać z fachowców, ekspertów, ludzi biznesu po to właśnie, by praktycy wypowiedzieli się, gdzie dostrzegają niedostatki, mankamenty, co i w jaki sposób można poprawić”.

 

Spotkanie praktyków – którzy na co dzień zajmują się biznesem i funkcjonują na rynku gospodarczym na różnych jego poziomach i w różnych branżach – z prawnikami i specjalistami z zakresu zarządzania w moim przekonaniu przyniesie efekt w postaci dobrej debaty na temat sytuacji polskich przedsiębiorców, polskiego rynku gospodarczego i możliwość faktycznie przygotowania propozycji różnego rodzaju rozwiązań, które ułatwią życie przedsiębiorcom, pomogą im funkcjonować, a tym samym przyczynią się do rozwoju naszego państwa, a w niektórych aspektach – powiem górnolotnie – do naprawy Rzeczypospolitej.

 

I to jest dla mnie i dla Państwa najważniejsze – i właśnie za gotowość przystąpienia do takiej pracy z całego serca Państwu dziękuję. Bo jestem absolutnie przekonany, że jest ona Polsce i polskim przedsiębiorcom bardzo potrzebna. Reprezentują Państwo – jak powiedziałem i jak można było przed chwilą usłyszeć, gdy byli Państwo prezentowani – bardzo różne branże i specjalności.

 

Ale przede wszystkim jesteście ekspertami – zarówno z uwagi na dorobek naukowy, specjalizacje, jak i z uwagi na to, że od lat zajmują się Państwo biznesem w swoich specjalnościach i jesteście w związku z tym ogromnie doświadczeni. Ten bagaż wiedzy, umiejętności i doświadczeń jest ogromny – pozwala patrzeć szeroko i dostrzegać właśnie to, co chcemy naprawiać, co chcemy wprowadzić, bo jest potrzebne.

 

Znają Państwo także wzorce funkcjonujące w innych krajach i będą Państwo w stanie wskazać, które rozwiązania potencjalnie na przykład mogłyby być lepsze i dlaczego w związku z tym należałoby je u nas wprowadzić. I o to chciałem Państwa bardzo prosić.

 

Małe i średnie przedsiębiorstwa to 40 proc. naszego PKB – to 70 proc. miejsc pracy w Polsce. W związku z czym nie ma żadnych wątpliwości, że każde działanie, które przyczyni się do poprawy warunków funkcjonowania na rynku gospodarczym, do poprawy przedsiębiorcom możliwości czy to inwestowania, czy po prostu funkcjonowania ich firm na co dzień – jest nie tylko oczekiwane, ale przede wszystkim bardzo potrzebne Polsce.

 

Jeszcze raz chciałem Państwu z całego serca podziękować za przyjęcie tych nominacji, za obecność, poświęcenie swojego czasu. Wierzę głęboko, że uda nam się wypracować takie rozwiązania, które będą dobrze funkcjonowały i będą elementami ważnymi dla naszego rynku gospodarczego.

 

Bardzo dziękuję.

Poleć znajomemu