przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Piątek, 10 maja 2019

Wystąpienie podczas gali z okazji XXI-lecia Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego

 

Wielce Szanowny Panie Ministrze,

Szanowni Państwo Ministrowie,
Szanowni Państwo Posłowie, Senatorowie,
Wszyscy Dostojni Przybyli Goście, wśród nich Nasi Goście Zagraniczni,
Szanowni Państwo Prezesi,
ale przede wszystkim Droga Rodzino Paraolimpijska, Olimpijska,
wszyscy Przyjaciele polskiego sportu, w tym paraolimpijskiego,
wszyscy Wielce Szanowni, Drodzy Goście!

 

1880 rok – to data, która wskazywana jest jako ta, gdy odnotowano po raz pierwszy zapisany w historii udział w zawodach sportowców z niepełnosprawnościami. Wystartowało wtedy w Anglii dwóch biegaczy z niepełnosprawnością – pozbawionych kończyny. Był to historyczny początek sportu osób z niepełnosprawnościami. A wspomniany tutaj Ludwig Guttmann to wielki człowiek i wspaniały lekarz. Ale przede wszystkim – człowiek, który przez zorganizowanie zawodów sportowych postanowił pomóc weteranom, żołnierzom, którzy odnieśli rany w czasie II wojny światowej, i miało to miejsce też w Wielkiej Brytanii.

 

  Zobacz także: Gala z okazji XXI-lecia Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego Czasem zastanawiałem się, dlaczego akurat w Wielkiej Brytanii. Może dlatego, że Brytyjczycy są tak bardzo dumni i tak ważna jest dla nich godność. A godność to właśnie przełamanie barier, pokazanie, że mimo iż dotknęło mnie nieszczęście, mogę robić to samo, co inni, i być taki, jak oni, mogę być z innymi. A więc godność to także integracja, równe traktowanie i równość. Może właśnie dlatego... Ale jest to jeden z najważniejszych elementów sportu paraolimpijskiego.
 

Zawody sportowe zorganizowane wtedy dla weteranów przez Ludwiga Guttmanna odbyły się w 1948 roku. Guttmann rzeczywiście urodził się w Toszku, ale było to – jak Państwo zapewne widzieli – jeszcze w Niemczech, w czasach, gdy trwały zabory. Pochodził z ortodoksyjnej żydowskiej rodziny. I te zawody zorganizował – jak powiedziałem – w Anglii, w Londynie, gdzie pracował jako lekarz. A może inaczej: biorąc pod uwagę to, jakim był człowiekiem – raczej służył ludziom, rannym żołnierzom jako lekarz.

 

Ale bardzo mocno chcę podkreślić: w tym samym czasie – tak jak przed momentem powiedział Pan Prezes – bo w roku 1950, sport osób z niepełnosprawnościami, też w przeważającej mierze właśnie żołnierzy weteranów II wojny światowej, rozpoczyna się w sposób zinstytucjonalizowany. Bo zaraz tworzą oni Zrzeszenie Sportowe Spółdzielczości Pracy „Start” – tak się to na początku nazywało – co później, w roku 1990, zostało przekształcone w Związek Sportu Niepełnosprawnych „Start”, który zresztą istnieje do dzisiaj. I rzeczywiście jest jednym z tych podmiotów, które stworzyły polski komitet paraolimpijski.

 

Mówię o tej historii, bo ona pokazuje, jak wiele można, jeżeli się chce, i jak wiele też można, jeżeli jest się twardym. A na tym właśnie przede wszystkim polega sport paraolimpijski – sport osób z niepełnosprawnościami. Trzeba być twardym. Są Państwo bardzo twardzi, spełniacie niezwykle ważną rolę. Nie tylko przynosicie Rzeczypospolitej Polskiej medale i sławę swoimi wspaniałymi sportowymi występami – bo w igrzyskach paraolimpijskich nasi zawodnicy uczestniczą od 1972 roku i, tak jak mówił Pan Prezes, zdobyli 730 medali – ale to przede wszystkim niezwykły przykład dla innych, dla ludzi, którzy bardzo często złamani, rozżaleni życiem i losem nie wychodzą z domu.

 

 

To Państwo pokazują im, że można – to niezwykle wielka propaństwowa i proludzka rola, jaką realizują Państwo swoją działalnością. Jestem za to ogromnie wdzięczny i składam Państwu w imieniu moim – ale także chcę, byście to przyjęli w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej, którą z racji urzędu reprezentuję – głębokie wyrazy podziękowania i szacunku. Dziękuję, że czynią to Państwo przez tyle lat. Są to podziękowania dla sportowców.

 

Ale chcę ogromnie podziękować także wszystkim tym, którzy uczestniczą w organizacji sportu paraolimpijskiego – sportu dla osób z niepełnosprawnościami. Są Państwo wspaniałymi ludźmi, którzy dostrzegają drugiego człowieka, dla których godność ludzka ma znaczenie fundamentalne. Bo integracja i równość to właśnie podkreślanie i prawdziwa realizacja ludzkiej godności. Z całego serca za to dziękuję. To wspaniała rola, którą Państwo wykonują.

 

Panie Prezesie, bardzo serdecznie dziękujemy razem z moją małżonką za to zaproszenie. Jesteśmy niezwykle dumni i zaszczyceni, że na tej pierwszej gali Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego możemy być z Państwem i mam wspaniałą okazję, by pogratulować Państwu tych niezwykłych sukcesów i podziękować za rolę, jaką odgrywacie dla Polski, dla polskiego sportu i polskiego społeczeństwa.

 

Chciałem Państwu życzyć wielu sukcesów, następnych setek medali, wspaniałych zwycięstw. Chcę życzyć, byście mogli wielokrotnie słuchać ze łzami w oczach „Mazurka Dąbrowskiego”, żeby setki, miliony Polaków mogły Was oglądać w czasie transmisji telewizyjnych i w internecie, słuchać podczas transmisji radiowych, bo mam nadzieję, że sport paraolimpijski będzie stawał się coraz bardziej popularny i dostrzegany.

 

Jeszcze raz z całego serca dziękuję i pozdrawiam.

Prezydent Andrzej Duda podczas gali z okazji XXI-lecia Polskiego Komitetu Olimpijskiego

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.