Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 14 maja 2019

Prezydent: Szwajcaria w Polsce cieszy się nieskazitelnie dobrą oceną

 

Ekscelencjo, Wielce Szanowny Panie Prezydencie Konfederacji Szwajcarskiej,
Szanowni Państwo Ministrowie,
Ekscelencjo, Księże Arcybiskupie,
Wszyscy dostojni, przybyli Goście,
Polscy i Szwajcarscy Przyjaciele,

 

Ta data sprzed stu lat, 14 maja 1919 roku, można powiedzieć, bardzo symboliczna w relacjach pomiędzy Polską i Szwajcarią, pomiędzy Polakami i Szwajcarami. To właśnie tego dnia rząd Szwajcarii przekazał do Rzeczypospolitej Polskiej świeżo przecież wtedy powstałe informacje o tym, że listy uwierzytelniające złożone przez polskiego posła, a dziś byśmy powiedzieli – polskiego ambasadora, Modzelewskiego, zostały przyjęte przez władze Szwajcarii.

 

Wcześniej, 8  marca tego samego roku, władze szwajcarskie zadeklarowały uznanie nowo powstałego polskiego państwa. Ale tamten moment, 14 maja, to data nawiązania stosunków dyplomatycznych, a więc ostatecznego uznania polskiego państwa przez władze Szwajcarii. Do tamtego momentu była historia Polaków i Szwajcarii. Od tamtego momentu była historia Polski i Szwajcarii.

 

W tej pierwszej części, kiedy Polski nie było na mapie, w historii Szwajcarii zapisały się nazwiska Polaków, dzisiaj już wymieniane, to Tadeusz Kościuszko, bohater walk o wolną Polskę i Stany Zjednoczone, to Ignacy Paderewski, wielki, wspaniały kompozytor i pianista, ale także i wspaniały polski dyplomata i polityk w II Rzeczypospolitej, premier, to chociażby Władysław Plater, dzięki któremu w Rapperswilu powstało polskie muzeum, to późniejsi polscy prezydenci: pierwszy, prezydent Gabriel Narutowicz, który elektryfikował Szwajcarię, zanim przybył do Polski i został prezydentem, to także Ignacy Mościcki, późniejszy prezydent Rzeczypospolitej, wielki przedsiębiorca.

 

Wszyscy oni w czasach, kiedy Polski nie było na mapie, znaleźli bezpieczne schronienie, miejsce, gdzie mogli pracować, uczyć się, właśnie w Szwajcarii. Właśnie tam wyciągnięto do nich przyjazną rękę, właśnie tam spotkali się z życzliwością i dobrym słowem.

 

W czasie II wojny światowej, kiedy Polska znowu została rozszarpana, ich los podzielili polscy żołnierze. Wielu z nich pozostało potem w Szwajcarii, są tacy, którzy żyją tam do dzisiaj. To właśnie dlatego Polacy dobrze kojarzą Szwajcarię. To właśnie dlatego Polacy szanują ją i uważają za przyjazny kraj, w którym mieszkają dobrzy ludzie.

 

Można śmiało powiedzieć, że Szwajcaria w Polsce cieszy się nieskazitelnie dobrą oceną. Dzisiaj, po trzydziestu latach, kiedy Polska znowu jest państwem całkowicie niepodległym, kiedy jest znowu państwem prawdziwie suwerennym, cieszymy się w Polsce obecnością wielu Szwajcarów, ale przede wszystkim szwajcarskich firm. Cieszymy się tym, że w Szwajcarii może być, pracować, kształcić się wielu polskich naukowców i studentów, chociażby w CERNIE.

 

Cieszymy się, że możemy ze Szwajcarii czerpać dobre wzorce i możemy korzystać ze środków szwajcarskiego mechanizmu finansowego dla rozwoju Polski. Cieszymy się, że po tylu, tylu latach ta przyjaźń pomiędzy Polską i Szwajcarią, Polakami i Szwajcarami przynosi ponad 40 tys. miejsc pracy w Polsce stworzonych przez przedsiębiorców szwajcarskich, przynosi dochody w Polsce szwajcarskim przedsiębiorcom.


Cieszymy się, że jedna z najbardziej znanych i rozpoznawalnych szwajcarskich marek – Patek Philippe – nosi w sobie w połowie nazwy polski wkład.


Cieszymy się, że możemy współpracować ze Szwajcarią na wielu forach międzynarodowych, w Banku Światowym, w Organizacji Narodów Zjednoczonych i w innych instytucjach.


Panie Prezydencie, Szanowni Państwo, mam nadzieję, że ta współpraca będzie się rozwijała. Mamy, Panie Prezydencie, w Polsce taki program wsparcia dla rodzin, który jest popularnie nazywany 500plus. On się powszechnie dobrze kojarzy. Wierzę w to i życzę Panu Prezydentowi, sobie, Polsce i Konfederacji Szwajcarskiej , żeby kiedyś dwóch naszych Prezydentów spotkało się i żeby tam było 500plus.

 

Niech żyje przyjaźń pomiędzy naszymi krajami i niech żyje przyjaźń pomiędzy naszymi narodami.

W Starej Pomarańczarni Prezydenci wzięli udział w oficjalnym otwarciu uroczystości z okazji 100.rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między Rzecząpospolitą Polską i Konfederacją Szwajcarską.

Poleć znajomemu