Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 16 maja 2019

Prezydent: Program „500 plus” zrewolucjonizował polskie społeczeństwo

 

Szanowny Panie Marszałku,

Szanowna Pani Marszałek,

Szanowna Pani Premier, Pani Minister, Panie Ministrze,

Szanowna Pani Przewodnicząca,

Szanowny Panie Senatorze Sprawozdawco,

Wszyscy Wielce Szanowni Państwo!

 

Zobacz także: Prezydent podpisał ustawę o rozszerzeniu programu „Rodzina 500 plus” Zawsze mówię, na każdym moim spotkaniu, że jednym z najważniejszych celów, który stawiałem sobie, ubiegając się o urząd Prezydenta, było to, aby jakość życia zwykłej polskiej rodziny podniosła się w wyniku tych działań, które razem – wierzyłem  w to głęboko – z większością parlamentarną i rządem, jako prezydent będę mógł prowadzić. Zawsze mówię, że jeżeli będę mógł usłyszeć na koniec mojej prezydenckiej służby od zwykłej polskiej rodziny, że ta jakość życia się podniosła, że jest lepiej, że żyje się im bezpieczniej, że żyje im się spokojniej, że są, krótko mówiąc, bardziej zamożni, że żyją wygodnie – to uznam, że główny cel, jaki mi przyświecał, został zrealizowany.

 

Bardzo dziękuję Pani Premier, Pani Minister, Pani Marszałek, Panu Marszałkowi, Pani Przewodniczącej, Panu Senatorowi, za ten urodzinowy prezent – za tę ustawę, którą mogłem dzisiaj podpisać. Ona przybliża nas niewątpliwie do realizacji właśnie tego celu, który ja kiedyś sobie postawiłem, i który staram się realizować. Dziękuję, że mogłem ją dzisiaj podpisać przyjętą, uchwaloną, że kolejne pieniądze budżetowe trafią bezpośrednio do polskich rodzin wychowujących dzieci. Ta ustawa to rozszerzenie słynnego, świetnie sprawdzającego się programu 500 plus, zniesienie progów dochodowych. Teraz „500 plus” będzie się zaczynało od pierwszego dziecka, a więc każda rodzina wychowująca dziecko, wychowująca dzieci, to wsparcie ze strony państwa otrzyma. I to jest, proszę Państwa, niezwykle ważne.

 

Różni różnie komentują ten wielki program, jakim jest „500 plus”. Ja przede wszystkim chcę powiedzieć tak: jeżeli mienimy się państwem europejskim, a jesteśmy nim, jeżeli chcemy podążać w tym samym kierunku, w którym podąża zachód Europy – to tego typu świadczenia, które wspierają rodzinę muszą być. Bo to jest  standard w państwach na zachodzie Europy. Rodzina jest wspierana, bo rodzina, wychowanie dzieci, jest niezwykle ważnym elementem polityki państwowej. Powiem więcej: dzieci to jest dobro narodowe. To nie jest tylko i wyłącznie prywatna sprawa rodziców, to także sprawa państwa, żeby były dzieci, żeby były przyszłe pokolenia. Żeby te dzieci były jak najlepiej wychowane, żeby były wychowane w bezpieczeństwie socjalnym, żeby nie żyły w biedzie. To jest jeden z wielkich obowiązków państwa. Ogromnie się cieszę, że wreszcie po wielu, wielu latach od 1989 roku polskie państwo to zadanie od prawie czterech lat realizuje.

 

To jest coś, co zrewolucjonizowało życie polskiego społeczeństwa. Jeżeli spojrzymy na statystyki chociażby biedy, ubóstwa wśród dzieci, to nastąpiła rewolucyjna zmiana. Ubóstwo zostało zredukowane o ponad 90 procent. Można powiedzieć, że w jakimś sensie stał się cud. Ale chcę podkreślić  – to nie jest żadna jałmużna. To jest udział państwa polskiego w wychowaniu dzieci, dbanie ze strony państwa o to dobro narodowe, jakim są dzieci. To jest niezwykle istotne, dlatego właśnie otrzymuje te świadczenia i rodzina, która wychowuje dzieci, i będą otrzymywały to świadczenie także instytucje, które w danym momencie wychowują dzieci – czy to domy pomocy społecznej, czy instytucje opiekuńczo-wychowawcze. Jeżeli dziecko tam się znajduje, instytucja będzie dostawała pieniądze po to, żeby zrealizować dodatkowe dla dziecka usługi czy też jakieś dodatkowe świadczenia; o to właśnie chodzi.

 

Cieszę się, bo znakomita większość polskich rodzin dobrze wykorzystuje te środki z programu 500 plus. Dzieci mają dodatkowe zajęcia, dodatkowe lekcje, jeżeli trzeba, mogą wyjeżdżać na wakacje, co w wielu domach było dawniej niemożliwe. Dzisiaj to wszystko się dzieje. Cieszę się, że pieniądze otrzyma w tej chwili młoda rodzina, która jest na starcie. To także jest bardzo istotne, że już przy pierwszym dziecku to wsparcie ze strony państwa otrzymają. Że będzie może łatwiej podjąć tę decyzję o tym, żeby dziecko mieć. Że państwo bierze na siebie też część tej wielkiej odpowiedzialności za wychowanie dzieci, tego wielkiego dzieła, które realizują rodzice, a które dla państwa jest tak ogromnie istotne. Cieszę się, że to będzie tak realizowane.

 

Cieszę się, bo było wiele próśb na moich spotkaniach; bardzo często słyszałem głosy w tej sprawie: „My mamy tylko jedno dziecko i nie otrzymujemy wsparcia, a nie żyje nam się na wysokim poziomie. Życie jest trudne, ledwo wiążemy koniec z końcem”.  Zachęcam młodych, żeby przyjrzeli się temu programowi, bo dzieci są nam bardzo potrzebne. Chcemy, aby następowało, jak to mówią,  zastępstwo pokoleń. Żeby rosło kolejne pokolenie, żebyśmy dzieci w Polsce mieli jak najwięcej, żebyśmy odwrócili negatywne trendy demograficzne; to jest niezwykle istotne z punktu widzenia przyszłości. Chcemy budować silne państwo, chcemy budować silną polską rodzinę, ale budujemy je po to, żeby było ono dla następnych pokoleń. Żeby nasze dzieci, nasze wnuki mogły polskie państwo umacniać, ale żeby żyło im się wygodniej. Żeby żyli w mocniejszym, bardziej sprawiedliwym kraju. Przede wszystkim mocniejszym gospodarczo, ale mocniejszym także i siłą społeczną – na tym mi bardzo zależy. 

 

Na zakończenie mam jeszcze prośbę do państwa posłów i senatorów. W sejmie jest moja ustawa o Centrach Usług Społecznych. Ona, można powiedzieć, bezpośrednio wiąże się z „500 plus”, a więc i ze wszystkim programami wspierania rodziny takimi jak na „Dobry start”, czyli 300 złoty na  wyprawkę do szkoły, takimi, jak program, który wspiera budowę żłobków, takimi, jak program, który wspiera wydawanie dzieciom posiłków. Wierzę w to, że ta ustawa przyczyni się do tego, że usługi społeczne będą mogły w gminach lepiej funkcjonować, że będzie to realizowane w sposób sprawniejszy, bardziej skoncentrowany. Oczywiście ustawa jest do realizacji dla chętnych, nie zmusza gmin do tworzenia Centrów Usług Społecznych. Ale proszę żebyście się Państwo przyjrzeli, bo wierzę, że jest to krok w dobrym kierunku i poprawi dostępność i jakość usług społecznych w naszym kraju. Jeszcze raz bardzo serdecznie Państwu dziękuję.

 

Ostatnio, dokładnie wczoraj, na spotykaniu w Myślenicach słyszałem jak ktoś nazwał panią premier „mamą polskiej rodziny”. Pani premier, Pani Minister, i Państwu,  jeszcze raz bardzo serdecznie dziękuję za ten program. Cieszę się, że polska rodzina otrzymuje kolejny element wsparcia. Wsparcia, które cały czas jest jej bardzo potrzebne. Dziękuję bardzo.

Prezydent Andrzej Duda uroczyście podpisał nowelę ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci oraz niektórych innych ustaw

Poleć znajomemu