Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 21 maja 2019

Podsumowanie akcji „sadziMy”

 

Wystąpienie Pary Prezydenckiej podczas podsumowania akcji #sadziMy

 

 

Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda:

 

Szanowni Państwo Ministrowie,

Szanowny Panie Generale,

Szanowni Panowie Dyrektorzy,

Wszyscy Szanowni Państwo!

 

Zobacz także: Para Prezydencka zainaugurowała akcję „sadziMy” SadziMY las Bardzo, ale to bardzo cieszymy się, że możemy gościć Państwa dzisiaj w Pałacu Prezydenckim na spotkaniu podsumowującym akcję #sadziMY. My nie mamy co do tego wątpliwości, że jest to przede wszystkim spotkanie pełne satysfakcji, bo chyba wszyscy mamy poczucie, że uczestniczyliśmy w czymś bardzo ważnym. I dzięki temu, że działaliśmy razem, we wspólnocie, to udało nam się zrobić coś naprawdę bardzo pożytecznego. Ta akcja #sadziMY z akcentem na to wielkie „my” odniosła naprawdę bardzo piękny sukces, którego chyba na początku tej akcji nawet się nie spodziewaliśmy. A już minął prawie miesiąc odkąd ruszyliśmy do sadzenia lasu w Nadleśnictwie Rytel w Borach Tucholskich, na terenach zniszczonych przez nawałnicę, nazwaną nawet burzą stulecia. To była ogromna tragedia, w wyniku której zginęły dwie harcerki. Akcja #sadziMy jest również poświęcona ich pamięci.

 

Nawałnica wyrządziła potworne szkody, zniknęły z powierzchni ziemi ogromne połacie lasu. Ale właśnie dzięki temu, że zebrało się nas tak wielu, a było nas ponad 1300 osób i nie mam co do tego wątpliwości, że wszyscy zrobiliśmy to po prostu z potrzeby serca, to myślę, że możemy powiedzieć z czystym sumieniem, że zrobiliśmy to dla przyszłych pokoleń. To, że działaliśmy wspólnie, działaliśmy razem, jest takim optymistycznym akcentem, że z nadzieją możemy patrzyć w przyszłość i stopniowo, konsekwentnie zabliźniać te rany powstałe w przyrodzie. Chcielibyśmy bardzo serdecznie, z całego serca podziękować obecnym tutaj reprezentantom wszystkich grup uczestniczących w tej akcji, ale oczywiście także wszystkim tym, którzy wzięli w niej udział.

 

Dziękujemy zatem leśnikom, dziękujemy żołnierzom, Straży Pożarnej, policjantom, funkcjonariuszom Straży Granicznej, harcerzom, działaczom Ligi Ochrony Przyrody, studentom, uczniom, a także wszystkim innym wolontariuszom, którzy tak dzielnie, w pocie czoła sadzili drzewa.

 

Ale myślę, że podziękowania należą się także wszystkim tym, którzy przystąpili do tej akcji na terenie całej Polski, a przede wszystkim podziękowania kierujemy do leśników, którzy sprawili, że ta akcja mogła się odbyć. Jak zostało tutaj powiedziane, w 430 nadleśnictwach wydano ponad 116 tysięcy  sadzonek drzew i rzeczywiście one w bardzo szybkim czasie się rozeszły. Co ogromnie cieszy,  to fakt, że tak wielu naszych rodaków z ochotą postanowiło posadzić dęby, sosny świerki i jodły, tym samym przyczyniając się do powiększenia zielonych płuc Polski.

 

Jeszcze raz wielki ukłon w stronę Państwa. Bardzo jesteśmy Państwu za tę akcję wdzięczni.

 

Prezydent Andrzej Duda:

 

Szanowni Państwo Ministrowie,

Szanowna Pani Minister,

Szanowni Panowie Generałowie,

Szanowni Państwo Oficerowie,

Wszyscy drodzy, przybyli Goście,

Harcerze, Studenci,

przede wszystkim Leśnicy, Panowie Dyrektorzy!

 

Bardzo dziękujemy, bo to było bardzo ważne dzieło. Wprawdzie uśmiecham się, bo 116 tysięcy sadzonek, a leśnicy rocznie sadzą pół miliarda, więc to na razie jeszcze cały czas mały wysiłek w porównaniu z tym, co robią pracownicy przedsiębiorstwa Lasy Państwowe, przedsiębiorstwa, które świetnie gospodaruje polskimi lasami i, tak jak wtedy mówiłem, stanowi jeden z absolutnych wzorców, chyba nie tylko europejskich, ale i światowych, czego ogromnie gratuluję wszystkim Państwu.

 

Bardzo byśmy chcieli, żeby ta akcja się rozwijała. Bardzo byśmy chcieli, żeby to Polacy posadzili kiedyś pół miliarda drzewek w czasie akcji #sadziMY i mamy nadzieję, że ta akcja stanie się akcją cykliczną. Ze swojej strony zrobimy wszystko, co w naszej mocy, żeby się taką stała. Tak jak cykliczne jest Narodowe Czytanie, tak jak cykliczne, mam nadzieję, będzie Narodowe Granie, tak chciałbym, aby Narodowe Sadzenie było cykliczne. Może do tego dołączymy jeszcze „Narodowe Sprzątanie”, przymierzam się do tego, przyznam szczerze – też myślę, że jest to potrzebne.

 

Co jest najważniejsze? Najważniejsze jest, że to oznacza nowoczesność dzisiaj. Dlatego, że jeżeli mówimy o ochronie klimatu, o ochronie środowiska, jeżeli mówimy o tak zwanym pochłanianiu, czyli redukcji dwutlenku węgla, to w ogromnym stopniu mówimy właśnie o lasach. To drzewa zbierają dwutlenek węgla, to drzewa go magazynują: w sobie, w glebie – i to jest właśnie dzisiaj nowoczesność. To jest, w związku z tym, ochrona środowiska, a także i ochrona człowieka. Bo lasy są tymi miejscami, gdzie człowiek może przyjechać, odpocząć, zrelaksować się, gdzie może również uskuteczniać różne formy rekreacji, i to jest ogromnie ważne.

 

Lasy są elementem tego, co nazywamy, i co chcemy nazywać, zrównoważonym rozwojem. To znaczy także i tym, żeby przyroda pozostała piękna, czysta, nieskażona również dla przyszłych pokoleń. Czasami się mówi: nie było nas, był las, nie będzie nas, będzie las. Ale to jest nieprawda. Musimy zrobić tak, żebyśmy byli i my, i las. I żeby las nam sprzyjał. Mamy mniej więcej jedną trzecią kraju pokrytą lasami – dobrze byłoby, żeby było więcej. Są państwa, gdzie lasu jest więcej i nic się złego nie dzieje. Chcielibyśmy, żeby drzewa mądrze, rozsądnie posadzone, nieprzeszkadzające człowiekowi w normalnym funkcjonowaniu, a wręcz przeciwnie – umożliwiające te elementy, o których wspomniałem: wypoczynek, rekreację, żeby one były i żeby ich było jak najwięcej.

 

Dlatego bardzo dziękujemy przedsiębiorstwu Lasy Państwowe, dziękujemy Panom Dyrektorom, bardzo dziękujemy Pani Minister, która też jest leśnikiem, za to, że dzięki Państwu ta akcja mogła zostać przeprowadzona i że była przeprowadzona tak sprawnie.

 

Pierwsza Dama:

 

I przede wszystkim dziękujemy naszym współpracownikom z Kancelarii Prezydenta.

 

Prezydent:

 

Tak, też dziękujemy bardzo. Dziękujemy harcerzom, tak jak żona powiedziała, dziękujemy studentom, funkcjonariuszom Policji, Straży Granicznej, Straży Pożarnej, druhom i druhnom, czyli ochotnikom, wszystkim tym, którzy przyczynili się do tej akcji, którzy się w tę akcję włączyli; wszystkim tym, którzy te 116 tysięcy drzewek pobrali z nadleśnictw. Dziękujemy za to, że to zostało zrealizowane. Mam nadzieję, że wszystkie drzewka zostały posadzone. Chciałbym wyrazić nadzieję, że wszystkie wzrosną, ale wiem, że statystycznie to jest niemożliwe. Mam nadzieję, że nasze wzrosną tam w Rytlu, te, które posadziliśmy. Może za jakiś czas pojedziemy zobaczyć, jak to wygląda.

 

Jeszcze raz Państwu dziękujemy za zorganizowanie, za udział w tej akcji i za wszystko, co robicie także w swojej codziennej służbie, codziennej pracy. To jest jej ważny element i cieszę się, że byliśmy razem. Tak jak Pan Dyrektor powiedział, i tak jak Agatka powiedziała, to jest także działanie prowspólnotowe, to jest także pokazywanie, że jesteśmy razem, i że możemy coś razem, zgodnie zrobić, co będzie z pożytkiem dla nas wszystkich. Bardzo serdecznie za to Państwu dziękuję.

  |   W Pałacu Prezydenckim odbyło się spotkanie podsumowujące akcję SadziMY W Pałacu Prezydenckim odbyło się spotkanie podsumowujące akcję SadziMY W Pałacu Prezydenckim odbyło się spotkanie podsumowujące akcję SadziMY W Pałacu Prezydenckim odbyło się spotkanie podsumowujące akcję SadziMY W Pałacu Prezydenckim odbyło się spotkanie podsumowujące akcję SadziMY W Pałacu Prezydenckim odbyło się spotkanie podsumowujące akcję SadziMY W Pałacu Prezydenckim odbyło się spotkanie podsumowujące akcję SadziMY W Pałacu Prezydenckim odbyło się spotkanie podsumowujące akcję SadziMY W Pałacu Prezydenckim odbyło się spotkanie podsumowujące akcję SadziMY W Pałacu Prezydenckim odbyło się spotkanie podsumowujące akcję SadziMY W Pałacu Prezydenckim odbyło się spotkanie podsumowujące akcję SadziMY W Pałacu Prezydenckim odbyło się spotkanie podsumowujące akcję SadziMY W Pałacu Prezydenckim odbyło się spotkanie podsumowujące akcję SadziMY W Pałacu Prezydenckim odbyło się spotkanie podsumowujące akcję SadziMY W Pałacu Prezydenckim odbyło się spotkanie podsumowujące akcję SadziMY W Pałacu Prezydenckim odbyło się spotkanie podsumowujące akcję SadziMY W Pałacu Prezydenckim odbyło się spotkanie podsumowujące akcję SadziMY W Pałacu Prezydenckim odbyło się spotkanie podsumowujące akcję SadziMY W Pałacu Prezydenckim odbyło się spotkanie podsumowujące akcję SadziMY W Pałacu Prezydenckim odbyło się spotkanie podsumowujące akcję SadziMY W Pałacu Prezydenckim odbyło się spotkanie podsumowujące akcję SadziMY W Pałacu Prezydenckim odbyło się spotkanie podsumowujące akcję SadziMY W Pałacu Prezydenckim odbyło się spotkanie podsumowujące akcję SadziMY W Pałacu Prezydenckim odbyło się spotkanie podsumowujące akcję SadziMY W Pałacu Prezydenckim odbyło się spotkanie podsumowujące akcję SadziMY W Pałacu Prezydenckim odbyło się spotkanie podsumowujące akcję SadziMY W Pałacu Prezydenckim odbyło się spotkanie podsumowujące akcję SadziMY W Pałacu Prezydenckim odbyło się spotkanie podsumowujące akcję SadziMY W Pałacu Prezydenckim odbyło się spotkanie podsumowujące akcję SadziMY W Pałacu Prezydenckim odbyło się spotkanie podsumowujące akcję SadziMY W Pałacu Prezydenckim odbyło się spotkanie podsumowujące akcję SadziMY W Pałacu Prezydenckim odbyło się spotkanie podsumowujące akcję SadziMY W Pałacu Prezydenckim odbyło się spotkanie podsumowujące akcję SadziMY W Pałacu Prezydenckim odbyło się spotkanie podsumowujące akcję SadziMY W Pałacu Prezydenckim odbyło się spotkanie podsumowujące akcję SadziMY
Poleć znajomemu