Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 4 czerwca 2019

Wystąpienie podczas uroczystego powołania nowych członków rządu

 

Szanowni Panowie Marszałkowie Sejmu i Senatu,
Szanowny Panie Premierze,
Szanowni Panowie Wicepremierzy,
Szanowni Państwo Ministrowie,
Wszyscy Dostojni Przybyli Goście,
Najbliżsi Państwa Ministrów!

 

Przede wszystkim gratuluję i dziękuję. Gratuluję tych nominacji na jedne z absolutnie najwyższych i najbardziej dostojnych urzędów, jakie są w Rzeczypospolitej. Ale też dziękuję, że Pan Premier i Państwo Ministrowie przyjmują na siebie ten trud. Bo jest to wielki trud i wielka odpowiedzialność: udział w rządzeniu Rzecząpospolitą Polską na tym najwyższym poziomie, realizacja władzy wykonawczej, wzięcie na siebie odpowiedzialności za zobowiązania, które złożyliśmy i cały czas składamy naszym rodakom. Jestem przekonany, że Państwo tym działaniom i zadaniom podołają.
 

Zobacz także: Prezydent Andrzej Duda powołał nowych ministrów [PL/ENG] Przed momentem podziękowałem i pożegnałem Państwa Ministrów i Panią Premier, którzy zmierzają w tym momencie do nowych zadań – europejskich, innych, ciekawych. Zadań, które – jestem przekonany – przyniosą im także rozwój osobisty. Choć powiedziałem im, że wierzę, iż będzie to także rozwój dla Rzeczypospolitej. Żeby z tą wiedzą i tymi nowymi umiejętnościami, które zdobędą w czasie swojej służby dla Polski w Parlamencie Europejskim i innych miejscach, kiedyś wrócili tutaj pełnić znów najważniejsze urzędy w państwie, by wtedy te umiejętności i wiedzę wykorzystać dla Rzeczypospolitej.
 

Nie było osób zmartwionych, nikt nie dostał tego odwołania wbrew swojej woli. Można powiedzieć: volenti non fit iniuria – chcącemu nie dzieje się krzywda. Ale jest to pewna przemiana i pewna zmiana. Jedni – jak powiedziałem – idą do nowych zadań, następni przychodzą po to, by zadania wykonywać.
 

Państwo Ministrowie, którzy idą do nowych zadań, patrzą na swoją drogę przez te ostatnie lata z całą pewnością z satysfakcją. Bo – wszyscy to wiemy – wiele dobrego zrobili, ich trud nie poszedł na marne. A także wyniki, które uzyskali w ostatnich wyborach, pokazują, że ich służba dla Rzeczypospolitej odzwierciedliła się w akceptacji, którą otrzymali i która jawnie pokazała się w wynikach, jakie osobiście uzyskali w wyborach. Tego Państwu życzę.
 

Życzę, byście też mogli kiedyś zakończyć swą służbę dla Rzeczypospolitej na tych niezwykle ważnych urzędach, które dzisiaj obejmujecie, z osobistą satysfakcją i wysoką oceną społeczną, która chyba dla nas wszystkich jest rzeczą najważniejszą. Bo służymy Rzeczypospolitej, a to oznacza, że poddajemy się także ocenie polskiego społeczeństwa i na nią patrzymy. I to, jak nas oceniają, jak na nas patrzą, gdy zakończymy swoją misję, co o nas myślą i mówią – jest tak naprawdę jedyną poważną recenzją naszej działalności.
 

Mówię w ten sposób, bo wszyscy Państwo jesteście wybrani w powszechnych wyborach. I chociaż ta nominacja ma charakter pośredni, to jednak bezpośrednio są Państwo wybrani przez wyborców, tak jak ja jestem wybrany przez wyborców. Myślę, że dla nas wszystkich jest to najważniejsze.
 

I tego właśnie, by mogli Państwo patrzeć z satysfakcją na swoją służbę po latach w momencie, gdy będziecie ją kończyć czy gdy będziecie przechodzić do nowych zadań – z całego serca Państwu życzę. Tej bardzo wysokiej społecznej oceny – tego szacunku, który jest nie do przecenienia, który daje człowiekowi także osobiście i jego najbliższym, którzy przecież także ponoszą trud tej służby, największą satysfakcję.
 

Życzę Państwu, byście tak właśnie pracowali i żebyście na taką ocenę zasłużyli, bo to będzie oznaczało, że dobrze przyczynili się Państwo także dla Rzeczypospolitej. A przecież właśnie o to chodzi.
 

I na koniec moja osobista dygresja: wczoraj długo rozmawiałem późnym wieczorem z Panem Premierem Jackiem Sasinem. Wspominaliśmy w tej telefonicznej rozmowie, jak prawie dokładnie dziewięć lat temu bez miesiąca – 7 lipca 2010 roku – odbieraliśmy nasze dymisje z rąk Pana Ministra Michałowskiego na Wiejskiej w salach prezydialnych Kancelarii Prezydenta. Odwoływano nas z urzędów podsekretarza i sekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej po śmierci Prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Dzisiaj spotkał mnie ten niezwykły zaszczyt, że Pani Minister Bożenie Borys-Szopie i Panu Premierowi Jackowi Sasinowi mogłem wręczyć te nominacje. I powiem tak: służymy Rzeczypospolitej nieprzerwanie, a fortuna kołem się toczy.
 

Dziękuję.
 

Prezydent: Gratuluję nominacji na jedne z absolutnie najwyższych i najbardziej dostojnych urzędów, jakie są w Rzeczypospolitej.

Poleć znajomemu