Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 10 czerwca 2019

Prezydent do studentów z USA: Chcę, żebyście uważali Polskę za państwo wartościowe

 

Szanowni Panowie Ministrowie,

Szanowni Panowie Prezesi,

ale przede wszystkim wielce szanowni Państwo,

Drogie Koleżanki i Koledzy,

Drodzy Goście ze Stanów Zjednoczonych!

 

Jest mi niezwykle miło, że mogę Państwa przywitać na tej trzeciej edycji Stażu Prezydenckiego tutaj w Pałacu Prezydenckim w Warszawie. Jest to, jak to nazywamy, Staż Prezydencki, więc teoretycznie ta wizyta i spotkanie z Prezydentem w Pałacu powinny stanowić gwóźdź programu, ale mam nadzieję, że te elementy programu, które Państwo macie na co dzień, są bardziej interesujące.

Zobacz także: Studenci z USA na spotkaniu z Prezydentem [PL/ENG]

 

Cieszę się bardzo i chcę też podziękować moim koleżankom i kolegom z rządu, chcę podziękować Marszałkowi Senatu za to, że również Państwa przyjęli, i że mieliście możliwość zobaczyć te najwyższe polskie instytucje państwowe.

 

Cieszę się, że nasze spotkanie jest dzisiaj, bo jakby było za trzy dni, to musielibyście powiedzieć, że Kraków jest najładniejszym miastem w Polsce, a tak to możecie spokojnie ocenić to sami. To dlatego, że ja jestem z Krakowa. Wiem, że Kraków odwiedzicie, wiem, że odwiedzicie też Wieliczkę. Mam nadzieję, że także będzie to dla Was bardzo interesująca lekcja o Polsce i o polskiej historii. Myślę, że przynajmniej dla części z Was wycieczka do Wieliczki będzie bardzo dużym przeżyciem, bo jest to jednak zjazd do kopalni pod ziemię. Nie wiem, czy Wam tam powiedzą, ale ja Wam zdradzę po cichutku, że my czasem wykorzystujemy kopalnię w Wieliczce do różnych bardzo poważnych międzynarodowych rozmów politycznych, bo tam bardzo trudno jest podsłuchać. Ale przede wszystkim jest to niezwykłe i bardzo piękne miejsce.

 

Cieszę się, że będziecie także we Wrocławiu, że odwiedzicie General Electric. Wrocław również jest bardzo pięknym historycznym miastem. No trudno, muszę to przyznać, ale rzeczywiście bardzo dzielnie konkuruje z Krakowem. Są nawet tacy, którzy mówią, że jest ładniejszy. Ja oczywiście się z tym nie zgadzam.

 

Ale, przede wszystkim, wiem, że zwiedziliście już Warszawę i okolice, że byliście w wielu placówkach muzealnych, między innymi w Muzeum Powstania Warszawskiego, więc widzieliście już także kawałek naszej historii; historii, która nie była łatwa, ale po tych wszystkich burzach dziejowych, jakie miały miejsce, dzisiaj, jak to mówią, wyszliśmy na swoje.

 

Jeden z historyków powiedział mi niedawno, że nie wie, czy zdaję sobie z tego sprawę, że mamy dzisiaj w Polsce najlepszą sytuację, jaką Polska i Polacy mieli od XVII wieku. Nie będę ukrywał, że uważam, że wielka zasługa w tym także Stanów Zjednoczonych. Stanów Zjednoczonych, które pomogły nam wyjść zza żelaznej kurtyny swoim niezwykłym wtedy wsparciem; Stanom Zjednoczonym, które miały przecież decydujący głos w sprawie przyjęcia nas do NATO dwadzieścia lat temu; Stanom Zjednoczonym, które także dzisiaj stoją na straży naszego bezpieczeństwa, bo stacjonuje w Polsce około 4200 amerykańskich żołnierzy, i mam nadzieję, że będzie ich więcej.

 

Jutro, razem z polską delegacją, lecę do Waszyngtonu, żeby spotkać się z panem prezydentem Donaldem Trumpem. A potem będę miał przejazd po Stanach Zjednoczonych – trochę taki, jak Wy teraz macie. Pojadę do Houston, żeby zobaczyć centra medyczne, w których prowadzi się badania i leczenie nowotworów. Spotkam się także z przedstawicielami firm, które zajmują się najnowocześniejszymi technologiami cyfrowymi oraz z polskimi przedsiębiorcami w San Francisco. Wszystko po to, żeby posłuchać o najlepszych sposobach na robienie biznesu, i o tym, jaka jest przyszłość, jeśli chodzi o wiele tych najnowocześniejszych dziedzin.

 

Wszystko dlatego, że zależy mi na tym, aby – tak jak w Stanach Zjednoczonych – w Polsce też poprzeczka była stawiana wysoko. Ale także po to, żeby rozwijała się współpraca pomiędzy naszymi państwami. Liczę na to, że przede wszystkim moje spotkanie z panem prezydentem Donaldem Trumpem przyczyni się do rozwoju współpracy gospodarczej i miliatarnej. I dlatego też tak bardzo się cieszę, że jesteście Państwo w tej chwili w Polsce. Dlaczego? Dlatego, że to Państwo jesteście tym młodym pokoleniem, które za kilka lat zacznie kształtować Stany Zjednoczone. To Państwo skończycie studia, rozpoczniecie pracę w biznesie, w amerykańskiej administracji i staniecie się w przyszłości liderami. Może ktoś z Państwa zostanie prezydentem Stanów Zjednoczonych? Może ktoś będzie kongresmenem albo członkiem Senatu?

 

Chciałbym, żebyście wywieźli z Polski jak najlepsze wspomnienie; żebyście uważali Polskę za państwo wartościowe i przede wszystkim państwo wartościowych ludzi, z którymi warto utrzymywać dobrą relację. Tego życzę i Państwu, i sobie. Ale przede wszystkim życzę, żeby ta wizyta była dla wszystkich Państwa bardzo, bardzo udana, i żeby była to dla Was taka miła, młodzieńcza przygoda.

 

Na zakończenie chciałem bardzo serdecznie podziękować. Podziękować Panom Prezesom i Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej w Stanach Zjednoczonych w Nowym Jorku, Panu Prezesowi General Electric Polska za to, że ten Państwa przyjazd na Staż Prezydencki mógł dojść do skutku, że jesteście tutaj Państwu z nami. Dziękuję wszystkim, którzy się do tego przyczynili, do organizacji: dziękuję moim panom ministrom, dziękuję wszystkim moim kolegom z rządu, którzy się z Państwem spotkali, dziękuję panu Marszałkowi Senatu – jestem bardzo wdzięczny, że Państwo możecie zobaczyć Polskę od różnych stron, bo wydaje mi się, że to właśnie jest bardzo ciekawe.

 

Dziękuję bardzo!

Studenci z USA spotkali się z Prezydentem w ramach 3. edycji Stażu Prezydenckiego

Poleć znajomemu