Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Sobota, 15 czerwca 2019

Otwarcie przez Prezydenta Polskiego Tygodnia Biznesu i Innowacji w Nevadzie

 

Distinguished Madame Lieutenant Governor – Szanowna Pani Wicegubernator,

Szanowna Pani Wiceburmistrz,

Szanowny Panie Dyrektorze Wykonawczy,

Szanowni Państwo Ministrowie,

Wszyscy Dostojni Przybyli Goście,

Szanowni Państwo!

 

Chciałbym bardzo serdecznie podziękować wszystkim organizatorom i uczestnikom Polskiego Tygodnia Biznesu i Innowacji. Wiem, że to już druga edycja tego wydarzenia będącego świetnym przykładem rozwijającej się i niezwykle dynamicznej współpracy pomiędzy Polską a stanem Nevada. Bardzo cieszę się, że bierze w nim udział coraz więcej polskich i amerykańskich przedsiębiorców oraz przedstawicieli ośrodków badawczych i rozwojowych.

 

Zobacz także: Czwarty dzień wizyty w USA: innowacje i biznes [PL/ENG] Przyznam się Państwu, że czuję dumę, gdy słyszę, że jedną z największych inwestycji – jednym z największych przedsięwzięć biznesowych, jakie w tej chwili są realizowane w Nevadzie – jest kopalnia należąca do KGHM Polska Miedź. Jestem trochę tradycjonalistą bardzo przywiązanym do czegoś, co określam mianem korzeni i głębokiej tradycji. Przecież kiedyś, w połowie XIX wieku, Reno powstało właśnie dlatego, że znaleziono tu złoto, a potem srebro. Można więc powiedzieć, że kopalnia jakby stała się źródłem powstania miasta.

 

Jest mi więc bardzo miło, że dzisiaj polska firma kontynuuje to tak bardzo tradycyjne tutaj dzieło. I daje pracę ponad 700 osobom. Tym samym buduje też pozytywny wizerunek Polski, a przede wszystkim przyczynia się do umacniania relacji gospodarczych. Cieszy to tym bardziej, że perspektywy dalszego wzmacniania naszej współpracy wyglądają bardzo obiecująco.

 

Nie chciałbym, żeby to brzmiało jak wychwalanie się, ale prawda jest taka, że jeśli chodzi o tempo rozwoju, to ostatnie lata są dla mojego kraju – dla Polski – czasem niezwykle dobrej koniunktury. Również prognozy na najbliższe lata są bardzo optymistyczne. Według najnowszych wskaźników OECD Polska jest czwartym najszybciej rozwijającym się krajem na świecie, a pierwszym – jeżeli wziąć pod uwagę państwa Unii Europejskiej.

 

W zeszłym roku wzrost Produktu Krajowego Brutto osiągnął rekordowy poziom 5,1 proc. To nasz najlepszy wynik od 2007 roku, od 12 lat. Tym bardziej cieszę się, że w ciągu ostatnich lat ta bliska współpraca pomiędzy Polską a Nevadą przynosi coraz więcej nowych i konkretnych rezultatów – także w dziedzinie innowacyjności.

 

Dziś miałem możliwość na własne oczy zobaczyć jeden z rezultatów tej współpracy – i bardzo za to dziękuję. Myślę o wspólnym projekcie badawczym – w ramach partnerstwa z NASA – Polskiego Instytutu Lotnictwa i Instytutu Systemów Autonomicznych w Nevadzie. Wziąłem udział w testach systemu zarządzania ruchem dronów na terenie zurbanizowanym.

 

Dla wielu z nas dzisiaj – zwłaszcza pewnie dla ludzi młodych – drony to codzienność. Drony to jednak także trudna nawet często do wyobrażenia sobie przyszłość i dalsze szerokie perspektywy rozwoju i zastosowań. Cieszę się, że nasze instytucje badawcze skutecznie ze sobą współpracują także w tym zakresie.

 

Chciałbym, aby Polski Tydzień Biznesu i Innowacji w Nevadzie w dalszym ciągu przyczyniał się do rozwoju współpracy właśnie w takich obszarach gospodarki, jak m.in. sektor lotniczy, kosmiczny czy elektromobilność. Chyba bowiem nikt nie ma wątpliwości, że sektor nowych technologii należy do jednych z priorytetów zarówno mojej prezydentury, jak i polskiego rządu. Wiem również, że władze Nevady podejmują działania na rzecz unowocześnienia i dywersyfikacji gospodarki stanu. Dynamicznie rozwija się park technologiczny Tahoe Reno Industrial Center, gdzie mieści się m.in. nowoczesna fabryka baterii dla pojazdów elektrycznych – Gigafactory.

 

To, że podobnie określamy nasze priorytety – a więc, że chodzi nam przede wszystkim o rozwój sektorów, które zapewniają trwały i zrównoważony wzrost gospodarczy w długiej perspektywie – stwarza szerokie możliwości korzystnej współpracy.  Nie będę ukrywał, że cieszę się, że jest ona zawiązywana i prowadzona na szczeblu samorządowym.

 

Stan Nevada łączą strategiczne relacje z trzema polskimi województwami: lubelskim, śląskim i mazowieckim, a wkrótce być może również z woj. podkarpackim, gdzie mieści się Dolina Lotnicza, jeden z największych klastrów lotniczych w Europie. Szczególnie wartościowym elementem tej współpracy, której program pilotażowy został zainicjowany przez władze woj. lubelskiego oraz Nevady, są programy akceleracyjne dla polskich firm technologicznych.

 

Z wielkim zadowoleniem przyjmuję to, że za chwilę zostanie podpisany kolejny list intencyjny w sprawie wspólnego programu akceleracyjnego na lata 2019–2020 pomiędzy województwem lubelskim a stanem Nevada.

 

Szanowna Pani Wicegubernator, Szanowna Pani Wiceburmistrz,

 

jestem przekonany, że inicjatywy realizowane na poziomie samorządowym – także pomiędzy ośrodkami badawczymi oraz przedsiębiorstwami – pełnią nie tylko ważną rolę gospodarczą, lecz także społeczną i edukacyjną. Mam nadzieję, że zarówno polscy, jak i amerykańscy przedsiębiorcy będą w jeszcze większym stopniu z korzyścią dla gospodarek naszych krajów czerpać ze swoich pomysłów i doświadczeń.

 

Życzę wszystkim Państwu, aby Polski Tydzień Biznesu i Innowacji w Nevadzie nie tylko na trwałe wpisał się w kalendarz wydarzeń gospodarczych, lecz także by stał się jednym z fundamentów coraz silniejszych polsko-amerykańskich relacji gospodarczych. Wierzę, że liczne inicjatywy, które rodzą się w jego trakcie, przyczynią się do budowy platformy długotrwałej współpracy między Polską a Nevadą i Stanami Zjednoczonymi Ameryki.

 

Jeszcze raz dziękując za tę niezwykłą dzisiejszą sposobność, życzę wszystkim uczestnikom udanego Tygodnia Biznesu i Innowacji, który z pewnością zaowocuje wieloma nowymi pomysłami współpracy.

 

Thank you very much. Good luck, and God bless Poland, and God bless America!

 

– To już druga edycja Polskiego Tygodnia Biznesu i Innowacji będącego świetnym przykładem rozwijającej się i niezwykle dynamicznej współpracy pomiędzy Polską a stanem Nevada – mówił Prezydent

Poleć znajomemu