Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 15 lipca 2019

Wystąpienie Prezydenta podczas spotkania z uczestnikami projektu „Polska jest w Tobie”

 

Szanowny Panie Marszałku,
Szanowny Panie Ministrze,
Szanowni Panowie Ministrowie,
Szanowni Państwo Prezesi,
Wielce Szanowni Państwo Profesorowie, Nauczyciele,
a przede wszystkim Drodzy Młodzi Przyjaciele, nasi kochani Rodacy, 

 

Bardzo się cieszymy, że możemy Was gościć w Pałacu Prezydenckim, że przyjechaliście do Polski, że przyjechaliście do Warszawy, żeby przeżyć tę wielką przygodę. Przygodę spotkania z ojczyzną Waszych często prapradziadków, czasem rodziców, czasem dziadków, a mam nadzieję, że także Waszą. Jeżeli nawet jeszcze w pełni tego poczucia nie macie, to wierzę głęboko, że pobyt w Polsce i, mam nadzieję, kiedyś następne spowodują, że będziecie czuli, że ojczyzna jest również tutaj.

 

Zobacz także: 1. edycja projektu „Polska jest w Tobie” „Polska jest w Tobie” – jakże to bardzo ważne i jakże bardzo wdzięczni jesteśmy i my z Agatą, z moją małżonką, i wdzięczni jesteśmy jako ci Polacy, którzy mieszkają w Polsce, za to, że ktoś w Was tę polskość zaszczepił. Waszym dziadkom, rodzicom, nauczycielom, wszystkim tym, którzy Wam o Polsce mówili. Jesteśmy wdzięczni wszystkim tym, którzy mówili Wam o polskości, tym, którzy spowodowali, że Polska jest w Was, w większej cząstce, w mniejszej cząstce, w zależności od okoliczności, z większą znajomością języka polskiego, czasem z mniejszą znajomością języka polskiego, ale że ona jest. Że jest ten wielki fragment, tak bardzo ważny dla nas fragment polskiej duszy, który może z czasem może będzie jeszcze większy, może będzie rósł. Bardzo byśmy chcieli, żeby tak było.

 

Bardzo Wam dziękujemy, że przyjechaliście, bo jest bardzo dla nas ważne, że istnieje wspólnota Polaków rozsianych po całym świecie, którzy mają polskie korzenie w mniejszym stopniu, w większym stopniu, bardzo różnie, ale że mają polską duszę i właśnie dlatego bardzo nam zależy, żebyśmy byli razem, żebyśmy mieli to niezwykłe poczucie wspólnoty. Wspólnoty wszędzie na świecie, nawet w najdalszych zakątkach świata można spotkać ludzi, którzy przyznają się do polskości, przyznają się do swojego pochodzenia i czują się z Polską związani.

 

Mam ten wielki komfort, że po pierwsze, urodziłem się w Polsce, po drugie, dzisiaj żyjemy i współtworzymy tu, na miejscu, Polskę, która można powiedzieć jest Polską marzeń wielu pokoleń Polaków, którzy takiej Polski nie mieli, a czasem w ogóle Polski nie mieli. Wtedy, kiedy nie było jej na mapie, wtedy, kiedy historycznie patrząc, była rozdarta przez zaborców przez ponad 123 lata czy wtedy, kiedy była rozdarta w czasie II wojny światowej, czy wreszcie wtedy, kiedy po II wojnie światowej nie była w pełni wolna, nie była w pełni suwerenna, nie była w pełni niepodległa. Dzisiaj jest - od 30 lat.

 

Ci, którzy żyli w 1918 roku i później, przez dwudziestolecie międzywojenne, takiego luksusu nie mieli, żeby cieszyć się wolną Polską tak długo, jak my dzisiaj się cieszymy. Budujemy ją z pełną świadomością, że jesteśmy to winni wszystkim tym pokoleniom Polaków, którzy walczyli o to, by Polska była na mapie, by była Polską wolną. By była nie tylko w nas, ale żeby była rzeczywiście.

 

Oczywiście Polska przetrwała i odrodziła się właśnie dlatego, że była w nas. Że była w sercach tych wszystkich, którzy tyle razy walczyli w powstaniach po to, żeby ją odzyskać. Tych wszystkich, którzy później walczyli, żeby była w pełni wolna, niepodległa, suwerenna, a którzy cały czas jeszcze są między nami. Można z nimi porozmawiać. Im jesteśmy winni to wielkie budowanie jej tutaj. Bardzo dziękuję, że jesteście z nami, bo to jest ogromnie ważne.

 

Bardzo jesteśmy dumni i szczęśliwi, że do nas przyjechaliście. Bardzo jesteśmy dumni i szczęśliwi, że się czujecie Polakami. To dla nas ogromnie ważne, bo jesteście naszymi ambasadorami wszędzie tam, gdzie mieszkacie. Wszędzie tam, gdzie mieszkacie, gdzie przyznajecie się do swojej polskości, reprezentujecie nas i reprezentujecie to miejsce między Odrą a Bugiem, gdzie przez środek przepływa Wisła. Gdzie jest piękny kraj, który cały czas się rozwija i z którego my jesteśmy dumni i w którym jesteśmy bardzo szczęśliwi.

Dzisiaj jesteśmy bardzo szczęśliwi, że możemy Was tutaj przyjmować, że będziecie mogli Polskę zobaczyć, poznać ją. Mam nadzieję, że zawrzeć przyjaźnie między sobą, a także z tymi, którzy tutaj na co dzień mieszkają.

 

Bardzo jesteśmy szczęśliwi z Waszej obecności i bardzo za tę obecność dziękujemy. I Wam, i wszystkim organizatorom akcji „Polska jest w Tobie”, jej pomysłodawcom, Panom Prezesom. Bardzo serdecznie za to dziękujemy i Polskim Liniom Lotniczym LOT, i Krajowemu Depozytowi Papierów Wartościowych, i wszystkim tym, którzy tę akcję współorganizują, i fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie” jako operatorowi, i wszystkim, którzy przykładają swoją rękę i przykładają swoje serce do tego, żeby Wasze spotkanie z Polską było jak najciekawsze, jak najbardziej atrakcyjne, jak najbardziej dla Was pożyteczne i jak najbardziej dla Was radosne.

 

Bardzo serdecznie za to dziękuję i jeszcze raz wyrażam wielką radość z tego, że jesteście dzisiaj w Pałacu Prezydenckim, w tej historycznej sali, gdzie podpisano dawno temu Układ Warszawski - w 1955 roku, gdzie stał w 1989 roku okrągły stół i gdzie wreszcie nie tak dawno obradował szczyt NATO. Historia kołem się toczy. Witamy Was bardzo serdecznie.

 

– Wierzę głęboko, że pobyt w Polsce i, mam nadzieję, kiedyś następne spowodują, że będziecie czuli, że ojczyzna jest również tutaj – mówił Prezydent.

Poleć znajomemu