Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 24 lipca 2019

Wystąpienie Prezydenta na obchodach 100. rocznicy powstania Policji Państwowej

 

Wielce Szanowny Panie Premierze,
Wielce Szanowna Pani Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji
Szanowni Panowie Ministrowie,
Szanowni Państwo Posłowie, Senatorowie
Wielce Szanowne Panie i Panowie Nadinspektorzy, Generałowie
Czcigodni Ekscelencje Księża Biskupi,
Czcigodni Kapelani,
Wielce Szanowne Panie i Panowie Oficerowie,
Funkcjonariusze,
Wszyscy Dostojni Przybyli Goście!

 

Warto się wsłuchać w słowa policyjnego ślubowania. Jeżeli ktoś tego nie zrobił przed chwilą, kiedy składali je warszawscy policjanci, warto wziąć do ręki ten bardzo ważny tekst i przede wszystkim zwrócić uwagę na to, od czego on się zaczyna: „Ślubuję służyć wiernie narodowi”. Ktoś spyta, dlaczego nie Rzeczypospolitej Polskiej? Oczywiście Rzeczypospolitej Polskiej także, ale poprzez służbę narodowi, czyli poprzez służbę człowiekowi – to jest właśnie wielkie zadanie tej niezwykle istotnej służby państwowej, jaką jest policja.

 

Z całego serca gratuluję. Jest coś bardzo przejmującego w tym, że można złożyć to ślubowanie, że można dostać promocję na pierwszy stopień oficerski, że można dostać promocję generalską, nadinspektorską, że można dostać odznaczenie, czy to niezwykłe wyróżnienie za służbę człowiekowi w 100-lecie powstania Policji Państwowej.

 

Po długiej czarnej nocy zaborów, kiedy Polski nie było na mapie, jakaż musiała być duma i radość tych ludzi, naszych pradziadków, dziadków, w 1919 roku, kiedy w odrodzonej ojczyźnie wstępowali do Policji Państwowej po to, by służyć narodowi, po to, by z wielkim przekonaniem służyć ludziom, zapewniać im bezpieczeństwo, stać na straży ich mienia, ścigać przestępców i zapobiegać przestępstwom. Czynić to, co dla zwykłego człowieka jest tak niezwykle ważne, zapewniać poczucie bezpieczeństwa i budować silne państwo.

 

Poprzez służbę narodowi wielkie dzieło budowania silnego, bezpiecznego państwa jest wspaniałym efektem, jaki osiąga policja; najlepszym, jaki może dać społeczeństwu i państwu. Jestem za to ogromnie wdzięczny. Dziękuję wszystkim wielce szanownym państwu funkcjonariuszom i dziękuję wszystkim państwa najbliższym, i tym obecnym z nami w tym niezwykłym miejscu, na pl. Marszałka Piłsudskiego w Warszawie, przy Grobie Nieznanego Żołnierza, ale dziękuję także wszystkim funkcjonariuszom policji w całej Polsce i ich rodzinom za tę niezwykle oddaną służbę narodowi i ojczyźnie, którą na co dzień pełnią.

 

Dziękuję za to, że jest to służba tak dobra, że zasługuje również na niezwykle wysoką ocenę społeczną, bo to jest najważniejsze. Oczywiście jest mi niezwykle miło powiedzieć „dziękuję” z tego miejsca. Jest to zapewne też niezwykłe miłe i jest zaszczytem i dla Pani Minister, i dla Pana Premiera, dla Pana Komendanta i dla Państwa Komendantów we wszystkich miejscach w Polsce. Myślę, że nie ma nic wspanialszego niż „dziękuję” z ust uratowanego dziecka, człowieka w dramatycznej sytuacji, który dostał pomoc, czy wreszcie „dziękuję” od młodzieży, które usłyszeliście, i które można zobaczyć w internecie, która rozchodziła się do domów po Światowych Dniach Młodzieży. Z całą pewnością nie ma nic wspanialszego, a chyba nawet żadna nagroda i premia tego nie zastąpi.

 

Chciałbym, żebyście dzisiaj usłyszeli „dziękuję” w imieniu polskiego państwa. Na 100-lecie istnienia polskiej policji, za służbę narodowi i ojczyźnie, czasem aż do samego końca, aż do spełnienia tego, co najgłębsze i najtrudniejsze w policyjnej przysiędze, w policyjnym ślubowaniu. Aż po cenę życia.

 

Myślę o wszystkich waszych poprzednikach, funkcjonariuszach Policji Państwowej, których spadkobiercami dzisiaj jesteście. Tych z czasów II Rzeczypospolitej, którzy swoją służbę uświęcili walką w 1939 roku, osiemdziesiąt lat temu, we wrześniu, w obronie Rzeczypospolitej, spośród 30 000 których 2000 wtedy oddało życie, walcząc o to, by uratować Polskę.

 

Myślę o tych 12 000, którzy zostali ogarnięci przez armię sowiecką, spośród których 6000 zostało zamordowanych i spoczywa dzisiaj na największym policyjnym cmentarzu na świecie w Miednoje. To była wysoka cena wierności narodowi i ojczyźnie, służby do samego końca. To ponad 120 nazwisk funkcjonariuszy dzisiaj w Komendzie Głównej Policji, z ostatnich 30 lat, którzy zginęli na służbie.

 

A przecież ta służba jest zawsze. Bo policja to nie praca, to wybór życiowy, to oddanie się. To nie jest praca za pensję. To jest służba narodowi i Rzeczypospolitej Polskiej. To jest służba ludziom, którą wykonuje się całym życiem, nie tylko w godzinach służbowych i wiele dowodów na to mieliśmy w ciągu ostatnich 30 lat. Wspomnę choćby policjanta, który po służbie zginął tu, w Warszawie, na przystanku, zamordowany, ratując innego człowieka. Przecież nikt mu nie kazał, nie był w mundurze, nie był na służbie, ale służył całym swoim życiem i oddał je.

 

Chylę głęboko czoła, tak jak i Wy wszyscy, przed tymi, przed którzy oddali życie w służbie. Chylę głęboko czoła przed wszystkimi, którzy w służbie nie wahali się odnieść ran. Po to, by pomagać i ratować drugiego człowieka, po to, by ratować mienie. Po to, by starać się, aby Polska była państwem bezpiecznym i sprawiedliwym. Jestem Wam za to ogromnie wdzięczny. Wam i Waszym Najbliższym To jest tak, że służy nie tylko funkcjonariusz, służy nie tylko policjant, służy także jego rodzina, która czeka, kiedy wróci on po służbie do domu, wreszcie bezpieczny. Bo praca w policji, ta służba, wiąże się z nieustannym ryzykiem, które świadomie podejmujecie po to, by dawać z siebie innym.

 

Jest to dla mnie wielki zaszczyt, że w 100-lecie mogę Wam za to podziękować. Jestem ogromnie wdzięczny. Dziękuję Pani Minister i dziękuję poprzednikom Pani Minister, Panu Ministrowi Mariuszowi Błaszczakowi, dziękuję Panu Ministrowi Joachimowi Brudzińskiemu za rozpoczęcie i za kontynuowanie programu modernizacji policji. Bo to nie jest tylko kwestia tego, żeby policjant się poświęcał, to jest także to, że policjant musi być godnie wyposażony i powinien być godnie wynagradzany, a przede wszystkim powinien móc służyć jak najbezpieczniej. A to jest kwestia godnych warunków służby i dobrego wyposażenia.

 

Cieszę się ogromnie, że dzięki temu wielkiemu programowi modernizacji służb mundurowych podległych ministrowi spraw wewnętrznych, z których największa część środków skierowana jest właśnie na modernizację policji, kupowany jest nowy sprzęt, odnawiane są posterunki, komisariaty, a niektóre wracają tam, gdzie zostały zlikwidowane.

 

Myślę, że to jest także ogromnie ważne i niezwykle symboliczne dla mieszkańców, którzy odzyskują swoich stróżów prawa. To bardzo ważne. To jest niezwykle istotny element budowania państwa, które jest sprawiedliwe i bezpieczne. Które w efekcie jest państwem silnym.

 

Dziękuję za to, że w tym wyjątkowym apelu, tej wspaniałej uroczystości na 100-lecie biorą udział także wasi przyjaciele, nasi zagraniczni goście. Cieszę się ogromnie, że są dzisiaj z nami. I wyrażam im wdzięczność za to, że swoją obecnością podkreślają także międzynarodowy walor waszej służby, lecz także przyjaźń, która łączy was z policjantami na całym świecie w ramach współpracy międzynarodowej, w ramach bycia razem i służenia wspólnym celom, niesienia bezpieczeństwa ludziom.

 

Wielce Szanowni Państwo, chcę życzyć wszystkim funkcjonariuszom, policjantom, lecz także pracownikom cywilnym policji, bo o nich nie można zapomnieć, wszystkim policjantom, i tym którzy służą w mundurach, i tym z Centralnego Biura Śledczego Policji, którzy bardzo często służą bez mundurów, których służba ma charakter tajny, za wierność narodowi i Rzeczypospolitej. Z całego serca im dziękuję i życzę, aby w służbie przede wszystkim mogli służyć bezpiecznie, aby po służbie zawsze mogli spokojnie wrócić do domu. Aby ich życie w ramach służby, przede wszystkim życie osobiste, układało się jak najlepiej. Tego życzę wszystkim Państwu i Państwa Najbliższym na 100-lecie powstania Policji Państwowej.

 

Wspaniałe święto, związane również nieodłącznie ze 100-leciem odzyskania przez Polskę niepodległości. Głęboko w to wierzę, że nasza odnowiona Rzeczpospolita trwająca od 30 lat i dzisiaj nawiązująca swoją tradycją do II Rzeczypospolitej, która przecież trwała tylko lat 20, będzie się nadal rozwijała, będzie piękniała, będzie coraz zamożniejsza i coraz silniejsza, także dzięki Waszej służbie, i że będziecie dumni ze swojej ojczyzny, tak jak ojczyzna i cały naród, któremu służycie jest dumny z Was. Bardzo serdecznie jeszcze raz dziękuję.

Prezydent Andrzej Duda na obchodach 100. rocznicy powstania Policji Państwowej na Pl. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie

Poleć znajomemu