Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 24 lipca 2019

Wystąpienie Prezydenta podczas wręczenia nominacji generalskiej w PSP

Prezydent RP nadał stopień nadbrygadiera starszemu brygadierowi Adamowi Koniecznemu – Dolnośląskiemu Komendantowi Wojewódzkiemu Państwowej Straży Pożarnej

Wielce Szanowna Pani Minister,

Szanowni Panowie Ministrowie,

Szanowni Panowie Komendanci,

Wszyscy Dostojni przybyli Goście,

Ale przede wszystkim  Panie Generale, Najbliżsi Pana Generała,

Wielce Szanowni Państwo!

 

Zobacz także: Awans generalski w Państwowej Straży Pożarnej Bardzo dziękuję pani minister za ten wniosek o nominowanie pana komendanta na ten stopień generalski w Państwowej Straży Pożarnej. Prawda jest taka, że to nie jest żaden szybki awans, to jest dobrze wysłużony i zasłużony awans. Po 4 latach od poprzedniego i po przeszło 3 latach, kiedy sprawuje Pan ten niezwykle odpowiedzialną i ważną funkcję komendanta wojewódzkiego PSP na Dolnym Śląsku.  

 

Bardzo dziękuję za dotychczasową służbę. Nie ukrywam jak zawsze przed nominacją spojrzałem także do pańskiego dossier i uśmiechnąłem się. Pradziadek był strażakiem, dziadek był strażakiem, tata był strażakiem – to przeszło 100 lat rodzinnej tradycji, 30 lat Pańskiej służby w PSP. W jakimś sensie ta dzisiejsza nominacja stanowi jej ukoronowanie, ale w tak młodym wieku to jest tylko zobowiązanie. Zobowiązanie do dalszej służby dla ludzi, bo przecież Państwo, jako strażacy, to właśnie dla nich pełnicie swoją służbę – po to żeby ratować życie, mienie, po to żeby być na każdą potrzebę. Prawda jest taka, że ludzie wzywają strażaków na każdą potrzebę. Bardzo często jest tak, że dopiero straż wzywa inną służbę, która tak naprawdę merytorycznie powinna się zająć. Bo ludzie mają największe zaufanie do strażaków i to ich wzywają jako pierwszych. I to jest także i świadectwo jakości tej służby, jaką Państwo wykonujecie na co dzień dla swoich najbliższych w bardzo szerokim tego słowa znaczeniu: dla sąsiadów, dla tych, którzy z Wami mieszkają we wsi, miasteczku, mieście. Wszędzie tam, gdzie strażacy są, a są wszędzie.

 

Bardzo serdecznie dziękuję, Panie generale, za tak doskonałe dotychczasowe pełnienie tej służby  w tym niezwykle mocnym i wielką tradycją służby strażacką okrytym regionie, jakim jest Dolny Śląsk. Bo przecież tam ta służba strażacka trwa od stuleci i ma niezwykle ugruntowaną tradycję.

Wiem, że wykonujecie ją Państwo nie tylko u siebie. Nie tak dawno pomagaliście podczas pożaru w Niemczech, pomagaliście wcześniej w czasie pożarów w Szwecji. Wszędzie ludzie, Państwa koledzy i koleżanki po fachu, są pod wrażeniem jak bardzo dobrze jesteście przygotowani, jak doskonały, zwłaszcza w ostatnim czasie, macie ekwipunek. Ale przede wszystkim jak niezwykły jest hart ducha, odpowiedzialność i poczucie służby naszych strażaków. Mówię to do Pana, Panie generale, jako przedstawiciela Państwowej Straży Pożarnej, zawodowej straży pożarnej. Ale mówię to także w obecności mediów, bo mam nadzieję, że dotrze to do strażaków ochotników. To także tych druhów i druhen wielka odpowiedzialność i poświęcenie dla bliskich. To wszystko razem buduje tą niezwykłą wartość służby Straży Pożarnej RP. Dzisiaj jest Pan w korpusie generalskim, gratuluję tego z całego serca Panu nadbrygadierowi, gratuluję Pańskim najbliższym. To wielki moment.

 

Chcę również całej rodzinie podziękować, bo to nie jest taka zwykła służba, to nie jest zwykła praca. To jest poświęcenie, ryzykowanie życia przez wiele lat dotychczasowej służby, wtedy, kiedy trzeba było iść w ogień, po to żeby pomagać innym ludziom. Za to z całego serca dziękuję i o dalszą służbę dla Rzeczypospolitej pana generała proszę, choć pewnie nie muszę. A pani minister jeszcze raz dziękuję za ten wniosek nominacyjny, który, jeszcze raz to podkreślam, nie tylko był jak najbardziej zasłużony, ale i bardzo potrzebny. Dziękuję za dostrzeżenie tej potrzeby.

Poleć znajomemu