Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 15 sierpnia 2019

Prezydent: Nigdy nie podpiszę ustawy o obniżeniu emerytur wojskowych

 

Wielce Szanowna Pani Marszałek,
Szanowny Panie Marszałku, Panie Premierze,
Szanowny Panie Ministrze Obrony Narodowej,
Szanowni Państwo Ministrowie, Posłowie, Senatorowie,
Czcigodni Księża Biskupi, Kapelani Wojska Polskiego,
Szanowni Panowie Generałowie, Panie i Panowie Oficerowie,
Podoficerowie, Żołnierze,
Mieszkańcy Katowic, Mieszkańcy Górnego Śląska,
Wszyscy Drodzy Przybyli Goście,
Szanowni Rodacy!

 

Gratuluję tego niezwykle ważnego momentu odebrania nominacji generalskich i nominacji admiralskiej, i odznaczeń państwowych. To jest ważny moment w historii każdego człowieka, zwłaszcza żołnierza, w jego życiu, kiedy wkracza do tej niezwykłej elity, jaką jest korpus generalicji Rzeczypospolitej Polskiej, generalicji i admiralicji. A więc najwięcej, co można osiągnąć przy tym wyborze życiowym, wyborze służby Rzeczypospolitej Polskiej i służby polskiemu narodowi z bronią w ręku, po to by stawać w jego obronie, po to by realizować to, co tak ważne było zawsze w naszej historii, „Za wolność naszą i waszą”, a więc także stawać z bronią w ręku w obronie innych, po to żeby nieść im pokój, spokój, po to żeby mogli żyć normalnie. Bardzo serdecznie tych nominacji gratuluję.

 

Zobacz także: Święto Wojska Polskiego w 100. rocznicę wybuchu Powstań Śląskich [PL/ENG] Oczywiście taka nominacja to dla mnie przede wszystkim zawsze zobowiązanie. Ja oczekuję tego, że teraz będzie jeszcze więcej, że choć do tej pory wzorowo służyliście Panowie Rzeczypospolitej, to teraz będziecie służyli z jeszcze większymi siłami. Mówię to, choć mam świadomość, że może tym samym zobaczę żal w oczach żon, dzieci, najbliższych, no bo przecież to oznacza odebrany rodzinie czas, bo przecież to oznacza także służbę, która często niesie ze sobą ryzyko dla życia, ryzyko dla zdrowia, ale taki jest wybór żołnierza, a ja zakładam, że jeżeli ktoś wybiera jakąś drogę, to wybiera ją po to, aby wspiąć się na niej najwyżej, najwyżej, jak tylko się da, służąc jak najdoskonalej i jak najdoskonalej realizując przyjęte na siebie zadania, i tego Panom życzę i o to z całego serca proszę.

 

Gratuluję też wszystkim odznaczonym. Te odznaczenia to tylko symboliczne podziękowanie i wyróżnienie za Państwa wspaniałą służbę, za państwa czyny, za Państwa pracę dla Polski.

 

Cieszę się także z tego, że mogliśmy tego dokonać tutaj, w Katowicach, w sercu Górnego Śląska, w jego stolicy, w tym tak ważnym dla Górnego Śląska i dla całej Polski momencie. W Święto Wojska Polskiego, w 99. rocznicę wielkiej, wspaniałej Bitwy Warszawskiej, w której polskie wojska przeważyły szalę tamtej wojny na korzyść Rzeczypospolitej, co już się wielu wydawało w zasadzie niemożliwe, ale dzięki geniuszowi marszałka Józefa Piłsudskiego i jego współpracowników, generałów, oficerów, dzięki niezwykłemu bohaterstwu korpusu oficerskiego i żołnierzy, dzięki Wincentemu Witosowi i jego działaniu, które zmobilizowało chłopaków z polskich wsi, żeby poszli i bronili Rzeczypospolitej, udało się wtedy odeprzeć bolszewicką nawałę.

 

I to było niezwykłe. Niektórzy nazywają to Cudem nad Wisłą. Tak, na pewno wierzymy, że było wsparcie opatrzności, Matki Najświętszej w jej święto dla naszych żołnierzy. Ale przede wszystkim były to ludzka myśl, wielkie oddanie i bohaterstwo dla Polski i dla polskiego społeczeństwa, dla polskiego narodu. Wielka wola tego, aby Rzeczpospolita trwała, aby była na mapie, bo wcześniej nie było jej przecież przez tyle lat. A ludzie wiedzieli, co to znaczy rosyjska niewola. Za tamto bohaterstwo będziemy im wdzięczni, mam nadzieję, po wszystkie następne pokolenia córek i synów Rzeczypospolitej.

 

W tym dniu nie sposób nie wspomnieć także o tych, którzy krwawili się tutaj, na Śląsku, którzy protestując przeciwko niemieckiemu uciskowi, a chcąc być częścią Matki Polski, swojej ojczyzny, w której przecież się nie urodzili, bo urodzili się pod zaborami, za wszelką cenę, nawet z bronią w ręku gotowi byli walczyć o to, by tutaj była Polska. By te ziemie, by Górny Śląsk wszedł w skład państwa polskiego. Wcześniej, 25 października 1918 roku, pamiętne wystąpienie Wojciecha Korfantego w niemieckim parlamencie. Gdzie powiedział, że woła o to, aby Górny Śląsk stał się częścią Polski. To po raz pierwszy na tym forum padły takie słowa. Inna sprawa, że właśnie od tego czasu Niemcy, władze cywilne i wojskowe, zaczęły tutaj tym ostrzejszą politykę antypolską, politykę, która w końcu doprowadziła do wybuchu, który nastąpił w nocy z 16 na 17 sierpnia. Pierwszy. Potem były jeszcze dwa.

 

Kiedy zbierzemy je razem, to mamy świadomość jednego. Powstania śląskie zwyciężyły. Chwała Powstańcom Śląskim. To wielki dzień dla Górnego Śląska, dla polskiej śląskiej ziemi, dla wszystkich, którzy tutaj żyją i mieszkają, przede wszystkim tych, którzy mieszkają tutaj od pokoleń, i których pradziadkowie i dziadkowie z bronią w ręku odważnie walczyli o Polskę, choć na co dzień nie broń w ręku trzymali, tylko kilof, bo pracowali w kopalniach, w hutach i w innych zakładach. To właśnie dzięki nim, tak jak już dzisiaj słyszeliśmy, ten może niewielki, ale tak niezwykle ważny skrawek ziemi, bo będący przemysłowym sercem tego regionu, stał się częścią Polski i tak bardzo wzmocnił polskie państwo, że mogło się ono odbudowywać właśnie jako II Rzeczpospolita.

 

Cieszę się, że w takim dniu mogę wręczyć te nominacje i te odznaczenia Panom Generałom, Panu Admirałowi, wszystkim Oficerom, Żołnierzom, i tym, którzy są zasłużeni dla śląskiej ziemi, dla tego miasta, dla polskości Śląska. Jeszcze raz Państwu z całego serca za to dziękuję.

 

Ale dzisiaj, w tym dniu, który jest symbolem polskiego wojska, który jest świętem polskiego żołnierza, przede wszystkim chcę podziękować wszystkim naszym Żołnierzom i ich Najbliższym, gratulując tych nominacji Panom i Panów rodzinom. Dziękuję także wszystkim polskim rodzinom wojskowych, dziękuję także wszystkim tym, którzy po żołnierzach pozostali, wdowom, ich dzieciom sierotom, tych żołnierzy, którzy zginęli na służbie Rzeczypospolitej, którzy odeszli, służąc Rzeczypospolitej Polskiej.

 

Jestem za to z całego serca wdzięczny, że trwacie Państwo wiernie przy Rzeczypospolitej i chcę zapewnić o jednym: Rzeczpospolita o Was nie zapomni. Mówię to dzisiaj z całą mocą jako prezydent Rzeczypospolitej. Pojawiły się przed dzisiejszymi uroczystościami jakieś horrendalne plotki, niestety, obawiam się związane z polityką i z toczącą się już kampanią wyborczą. O tym, że mają być obniżane uposażenia emerytalne dla żołnierzy. Proszę Państwa, jest to absolutna, wstrętna nieprawda. Mówię to z całą odpowiedzialnością. Jako prezydent Rzeczypospolitej nigdy nie podpiszę takiej ustawy, która będzie godziła w to, co otrzymują ci, którzy służyli Rzeczypospolitej i ich najbliżsi, którzy po nich pozostali. Gwarantuję to dzisiaj i mówię to z całą mocą, i z całą odpowiedzialnością.

 

Chcę powiedzieć jeszcze jedno, było to wstrętne pomówienie, albowiem nie ma w tej chwili żadnych takich planów ani założeń, aby cokolwiek takiego było przewidywane. Proszę, aby tego typu kłamliwymi argumentami nie posługiwać się w kampanii, bo jest to po prostu ohydne i nieprzyzwoite. Ohydne nie dlatego, że dzieje się w kampanii wyborczej, ohydne dlatego, że wzbudza obawę kobiet, które często zostały same po śmierci swoich mężów. I to jest coś, co nigdy nie powinno mieć miejsca. Apeluję, by takimi argumentami się nie posługiwać. Przepraszam za te mocne słowa. Przepraszam, że padają one w takiej chwili, ale otrzymałem w ostatnich dniach kilka telefonów, które ścisnęły mi serce, i dlatego padają te mocne słowa, bo dostałem te telefony od wdów, których mężowie służyli Rzeczypospolitej, a już nie żyją.

 

Jeszcze raz dziękuję. Dziękuję za tę uroczystość, dziękuję za to, że mogliśmy się tutaj w Katowicach, na Śląsku, spotkać, w tym tak ważnym dniu, który jest świętem Górnego Śląska i świętem wszystkich tych, którzy Górny Śląsk, piękny, coraz piękniejszy, coraz mocniejszy, na co dzień budują swoją pracą, swoją służbą dla Rzeczypospolitej. Jeszcze raz z całego serca dziękuję i życzę Państwu wszelkiej pomyślności.
 

Katowice | Uroczystość wręczenia nominacji generalskich i admiralskiej oraz odznaczeń państwowych

Poleć znajomemu