przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Sobota, 7 września 2019

Wystąpienie Pary Prezydenckiej w Szkole Głównej Służby Pożarniczej

  |   W Szkole Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie Para Prezydencka razem ze strażakami czytała nowelę „Sachem” Henryka Sienkiewicza Narodowe Czytanie w Szkole Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie W Szkole Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie Para Prezydencka razem ze strażakami czytała nowelę „Sachem” Henryka Sienkiewicza W Szkole Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie Para Prezydencka razem ze strażakami czytała nowelę „Sachem” Henryka Sienkiewicza W Szkole Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie Para Prezydencka razem ze strażakami czytała nowelę „Sachem” Henryka Sienkiewicza W Szkole Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie Para Prezydencka razem ze strażakami czytała nowelę „Sachem” Henryka Sienkiewicza Narodowe Czytanie w Szkole Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie Narodowe Czytanie w Szkole Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie

Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda: Cieszymy się, że właśnie tutaj, w Szkole Głównej Służby Pożarniczej, wraz ze studentami mogliśmy uczestniczyć w 8. Narodowym Czytaniu, w akcji – jak już wspominałam dzisiaj w Ogrodzie Saskim – która ma na celu promowanie naszej pięknej polskiej literatury. W tym roku czytamy osiem nowel. Jak już rano mówiłam, są to nowele, które różnią się od siebie stylem, różnią się również datą powstania, ale mają wspólny mianownik. Tym wspólnym mianownikiem jest polskość połączona z treściami uniwersalnymi i refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. 

 

Dzisiaj przeczytaliśmy „Sachema” Henryka Sienkiewicza. To jest nowela, która została napisana przez Henryka Sienkiewicza po jego powrocie z kilkuletniej podróży po Stanach Zjednoczonych, wydana w 1889 roku i należy do tzw. nowel amerykańskich. Wśród nich znajdziemy takie nowele, jak: „Za chlebem”, „Orso” czy „Latarnik”. I choć w samym utworze nie znajdziemy bezpośrednich odniesień do Polski i Polaków, bo przecież ani czas akcji, ani bohaterowie na to nie wskazują, to jednak trzeba powiedzieć, że jest to nowela na wskroś polska. 

 

Pamiętajmy o tym, że Henryk Sienkiewicz napisał ją, kiedy Polska była pod zaborami, i kiedy groziła jej utrata tożsamości narodowej, więc można właściwie traktować tę nowelę jako pewnego rodzaju ostrzeżenie przed wynarodowieniem.

 

Szanowni Państwo, jest to również nowela bardzo zwięzła, z wartką akcją i bardzo mocnym, dość gorzkim zakończeniem. Ale myślę, że to właśnie jest najpiękniejsze w nowelach. To są krótkie, bardzo zwięzłe utwory, ale na tych kilkunastu, czasem nawet kilku stronach naprawdę bardzo wiele się dzieje i towarzyszą treści też niezwykłe emocje. To oczywiście zasługa naszych wspaniałych, wybitnych autorów tychże nowel.

 

Jak zapewne Państwo słyszeliście, w noweli „Sachem” występuje bardzo dużo zwrotów i nazw obcojęzycznych. Jako germanistka powiem, bo z racji bohaterów sporo było zwrotów w języku niemieckim, że naprawdę całkiem dobrze sobie Państwo poradziliście.

 

Ponieważ na zakończenie tegorocznego Narodowego Czytania będziemy czytać nowelę Brunona Schulza „Mój ojciec wstępuje do strażaków”, więc będzie nam bardzo miło, jeśli właśnie strażacy zasiądą razem z nami na widowni, do czego serdecznie zachęcamy.


Prezydent RP Andrzej Duda:
 

Magnificencjo Panie Rektorze,
Szanowni Państwo Profesorowie, Doktorzy, Funkcjonariusze,
Kochani Studenci
Wielce Szanowni Państwo, Goście!

 

Przede wszystkim bardzo dziękujemy za zorganizowanie Narodowego Czytania właśnie tutaj, w Szkole Głównej Służby Pożarniczej, która ma wielką tradycję, ale która też jako szkoła formacji, cieszącej się największym zaufaniem społecznym, największym szacunkiem społecznym chyba ze wszystkich służb, jest bardzo dobrym miejscem na Narodowe Czytanie. Dziękujemy, że Państwo je tutaj zorganizowaliście, tym bardziej że wiemy, że przybyliście tutaj prosto ze zgrupowania w Kampinosie, więc to, że możemy być tutaj z Wami jest dla nas wielką radością. 
 

Nowela „Sachem”, czytana właśnie tutaj, ma podwójny wymiar, bo przecież jakkolwiek by było, jest to nowela opowiadająca o straszliwej pacyfikacji, której dokonali niemieccy osadnicy, którzy przybyli do Stanów Zjednoczonych, na ludziach, których to była ziemia, którzy byli jej użytkownikami, którzy tam żyli. 

Także i ten budynek widział kiedyś pacyfikację, w innych warunkach, w innych okolicznościach, oczywiście o innym charakterze, ale też widział cierpienie, też widział trwogę, też widział niebezpieczeństwo. To Państwa koledzy, o półtora pokolenia starsi, tutaj kiedyś strajkowali, aby nie musieli wyjść przeciwko swoim rodakom, swoim pobratymcom i z nimi walczyć. Nie chcieli, żeby w tamtych czasach, czasach komunizmu, który na szczęście udało się obalić, aby ich szkoła była objęta ustawą o szkolnictwie wojskowym, chcieli, żeby była objęta ustawą o szkolnictwie wyższym. 
 

Gdyby była objęta ustawą o szkolnictwie wojskowym, wówczas, jak wszyscy studenci szkół wojskowych, mogliby zostać zmuszeni do tego, by wyjść na ulice przeciwko ludziom. A wychodzili z założenia, że są strażakami, czyli są ludźmi, którzy niosą pomoc innym, a nie występują przeciwko nim. Dlatego to jest szczególne miejsce, żeby czytać „Sachema” i mówić o wartościach, a o wartościach jest właśnie ta nowela.

 

Jeszcze raz bardzo dziękujemy, że mogliśmy być tutaj z Wami, czytać i słuchać tej pięknej noweli Henryka Sienkiewicza. Dziękuję bardzo.

 
Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.