przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Wtorek, 27 września 2016

Wystąpienie prezydenta w Strzelcach Opolskich

Wystąpienie prezydenta Andrzeja Dudy podczas spotkania z mieszkańcami w Strzelcach Opolskich (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP)

Szanowni Państwo Posłowie i Senatorowie,

Szanowny Panie Starosto,

Szanowny Panie Burmistrzu,

Szanowni Państwo Radni,

Wszyscy Drodzy Zgromadzeni i Szanowni Państwo !

 
 

Bardzo dziękuję! Bardzo dziękuję za to niezwykle miłe przyjęcie i bardzo dziękuję zespołowi za piękne piosenki, którymi mnie przywitał i piękne stroje, tak głęboko zakorzenione w tutejszej tradycji. Pan Starosta pięknie powiedział o tej wielokulturowości. Ona jest wielkim skarbem tej ziemi dlatego, że może właśnie przez to Opolszczyzna i Strzelce dobrze się rozwijają. Przez to, nie, że tutaj są realizowane jakieś programy, a przynajmniej nie tylko przez to, przede wszystkim są realizowane dlatego, że tutaj są tacy ludzie, i dzięki temu ten właśnie rozwój jest możliwy.

 

Bo przecież byli tutaj ci, których rodziny mieszkały tutaj od wieków – Niemcy, ludzie, którzy czuli i czują się Ślązakami, ale byli także ci, którzy po II wojnie światowej przyjechali tutaj bardzo często z kresów Rzeczypospolitej. I wszyscy razem żyją na tej ziemi. Te kultury rzeczywiście zmieszały się ze sobą, ale też to zmieszanie dało też niezwykle pozytywny efekt. Pozostało to, co tak niezwykle ważne – etos pracy, etos wzajemnego dobrego współżycia, etos wzajemnego szacunku. I to wszystko jest na tej ziemi. Ja właśnie Państwu za to chciałem podziękować – niezależnie od tego, czy żyjecie tutaj w sensie Waszych rodzin od wieków, czy też przyjechaliście tutaj dopiero w wieku XX – za to, że jesteście tacy jacy jesteście. I za to, że tutaj budujecie tę swoją małą ojczyznę, z jednej strony jak powiedział Pan Starosta, ale z drugiej strony budujecie także Polskę. Budujecie także państwo, którego ja jestem prezydentem. Za ten wkład pracy bardzo serdecznie chciałem Państwu podziękować i złożyć wielkie wyrazy szacunku.

 

Tym bardziej, że jak Państwo wiecie, historia nie była łatwa ani nie była jakaś wielce łaskawa dla tej ziemi. Przecież tutaj przetaczały się wojny, mamy taki rok rocznic, specyficzny. 95. rocznicę III powstania śląskiego, w którym walczyli także chłopcy i mężczyźni z tej ziemi, w 7. Pułku Piechoty Strzeleckiej, którzy tutaj zmagali się na Górze św. Anny, walcząc o to, by tutaj była Polska. Ale mamy też, proszę Państwa, niedaleko stąd wieś Barut i miejsce w lesie, w którym już po II wojnie światowej, w 1946 roku komuniści, ubecy brutalnie zamordowali prawie dwustu młodych chłopaków, którzy uważali, że Polska nie jest wolna i nie godzili się z komunistycznym zniewoleniem, i byli żołnierzami polskiego podziemia antykomunistycznego. Między innymi z oddziału Kapitana Henryka Flamego „Bartka”. W większości byli to chłopcy z Żywiecczyzny i ze Śląska Cieszyńskiego. Tu ich zamordowano. Byłem tam dziś, złożyłem kwiaty, bo to prawie równo rocznica tego mordu, ale chciałbym tu, w Strzelcach Opolskich podziękować za jedno. Za to, że to miejsce jest pięknie utrzymane, a tam na tablicy jest napisane, że dbają o nie między innymi harcerze i młodzież ze Strzelec Opolskich. Dziękuję Państwu za to!

 

Dziękuję za to, że pamiętacie o tych, którzy walczyli oddali życie, o bohaterach walki o naszą wolność, że pamiętacie o tych, którzy przyczynili się do tego, że dzisiaj możemy żyć swobodnie, że dzisiaj możecie Państwo swobodnie rozwijać swoją działalność gospodarczą, że żyjemy w wolnym kraju, który jest krajem członkowskim Unii Europejskiej, że jesteśmy niepodlegli, i że jesteśmy suwerenni, i że sami decydujemy o sobie. Mam nadzieję, i myślę, że Państwo też macie tę nadzieje i wiarę, że pozostanie tak na zawsze. Czyńmy wszystko, aby tak było, ale to też oznacza pamięć o tych, którzy o to walczyli. Ja Państwu za tę pamięć ogromnie dziękuję, także w specyficznym dniu, bo dziś dokładnie jest 77. rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego w 1939 roku i początku walki podziemnej, o to by Polska na powrót stała się państwem wolnym. Można dziś śmiało powiedzieć, że ta walka zakończyła się dopiero niedawno, te 27 lat temu, kiedy udało się zrzucić komunistyczne kajdany i doprowadzić do zburzenia muru berlińskiego. Ale co ważne proszę Państwa, ten rok to także 25. rocznica podpisania traktatu o dobrym sąsiedztwie. Rocznica podpisania traktatu, którą uczciłem razem z panem prezydentem Gauckiem w Warszawie, ciesząc się z tego, że relacje polsko-niemieckie właśnie na tle tego traktatu i za jego przyczyną przez te 25 lat rozwijają się tak dobrze, że nasze państwa współpracują ze sobą, że traktat jest realizowany, że tutaj na miejscu żyją ci, którzy z pokolenia na pokolenie, czy od pokoleń, są Niemcami, uważają się za Niemców i żyją jako obywatele Polscy w tym społeczeństwie, po sąsiedzku. I tak jak tutaj w Strzelcach Opolskich, i w okolicach Strzelec, to współżycie układa się dobrze. Można wręcz powiedzieć modelowo.

 

Możecie Państwo być przykładem pod tym względem dla wielu miejsc na świecie. I wszystkim tym, którzy tutaj działają, także w polityce tej lokalnej czy regionalnej za to dążenie do dobrej współpracy, bo oczywiście trudności zawsze są, nikt nie powiedział, że ich nie ma, choć Państwo doskonale wiecie, że w takich zwykłych stosunkach sąsiedzkich czasem też się zdarzają problemy i kłótnie o miedze. Ale najważniejsze jest to, żeby umieć te sprawy rozwiązać i umieć dojść do zgody. I o to zawsze apeluję i o to bardzo proszę, żeby szukać porozumienia. Wiem, że to dążenie do porozumienia tutaj na tej ziemi zawsze było i mam nadzieję, że ono zawsze będzie.

 

Szanowni Państwo!

 

Tak jak powiedział Pan Starosta, ta ziemia dobrze się rozwija. Między innymi właśnie dzięki pracy, dzięki wysiłkowi podejmowanemu przez polityków samorządowych. Ale to, żeby mogła się rozwijać szybciej, to, żeby młodzi ludzi nie musieli stąd wyjeżdżać do pracy za granicę, podkreślam nie musieli, bo jeżeli ktoś chce, bo ma takie przekonanie, że chce, to proszę bardzo, jest przecież wolność, granica jest otwarta. Ale żal tych, którzy nie widząc dla siebie innej możliwości, wyjeżdżają dlatego, że po prostu chcą mieć pracę, albo chcą zarobić godziwe pieniądze, po to, żeby mogli się rozwijać. I zadaniem władz, nie tylko tych samorządowych, bo także władz centralnych dzisiaj w moim przekonaniu najważniejszym, mówię o sobie i mówię o polskim rządzie, mówię o polskich parlamentarzystach, jest dążenie do tego, żeby podnieść jakość życia w naszym kraju. To jest w tej chwili sprawa, którą ja uważam za absolutnie podstawową, bo to, czy w Polsce będzie się żyło na odpowiednim poziomie zdecyduje o tym, czy my uratujemy się przed pułapką niżu demograficznego, czy nie. I czy w przyszłości Polska nie tylko, że będzie się rozwijała, ale czy w ogóle jako państwo będziemy istnieli. To jest dzisiaj ogromnie ważne zadanie.

 

Proszę Państwa, nie ukrywam, że ja się ogromnie cieszę i mam wielką satysfakcje z programu 500+. I zawszę będę twardo stawał przeciwko wszystkim tym, którzy mówią, że to jest niepotrzebne rozdawnictwo. Ci, którzy mają więcej dzieci i nie żyją najczęściej w wielkich miastach, tylko właśnie w mniejszych miastach i na wsi doskonale wiedzą co to oznacza. Że nie jest to żadne rozdawnictwo, tylko to jest coś, co realnie podniosło poziom ich życia. Ale druga kwestia, także niezwykle Polce potrzebna dzisiaj, to ułatwienie możliwości rozwoju gospodarczego. To zdynamizowanie rozwoju gospodarczego Polski, to ułatwienie polskim przedsiębiorcom funkcjonowania, to zaproszenie także do nas inwestorów zza granicy i generalnie poprawienie warunków inwestowania w Polsce. To wielkie zadanie, które mam nadzieję zostanie zrealizowane poprzez plan pana premiera Morawieckiego. Ja ze swojej strony jako prezydent w tej chwili na wszystkich moich spotkaniach, które odbywam poza granicami kraju, tak jak ostatnio w Stanach Zjednoczonych, spotykam się z przedsiębiorcami, rozmawiam z nimi. Spotkałem się z wielkimi przedsiębiorcami amerykańskimi inwestującymi tutaj w Polsce. Usłyszałem od nich wiele dobrych słów, ale i wiele słów nadziei, na to, że te możliwości inwestowania w Polsce będą lepsze, bo oni chcą zainwestować więcej, chcą tworzyć w Polsce nowe miejsca pracy. Ja teraz patrzę na Państwa i proszę, miejcie odwagę, twórzcie też nowe miejsca pracy i Wy, bo one są nam niezwykle potrzebne. Rozwijajcie swoje firmy, miejcie także i tę odwagę, żeby zainwestować, czasem zaryzykować, ale też na tym polega biznes. Ja proszę Państwa obiecuję, że będę czynił wszystko, aby Państwu te możliwości jak najbardziej ułatwiać, żeby też Państwu nie utrudniano. Wierzę w to, że taki pomyślny rozwój naszego kraju jest możliwy. Czerpiąc z tradycji w nowoczesność, niech młodzi odważają się zakładać startupy, niech kształcą się i wykorzystują swoją wiedzę, ale tutaj w naszym kraju. A my pamiętajmy o tym –  mówię tutaj my, czyli my, ludzie którzy są odpowiedzialni za sprawowanie władzy w Polsce – aby stworzyć im ku temu jak najlepsze możliwości.

 

Szanowni Państwo !

 

Jeszcze raz bardzo serdecznie dziękuję za przybycie, że zechcieliście Państwo poświęcić to wtorkowe popołudnie na spotkanie ze mną. Jeszcze raz dziękuję za gościnne przyjęcie i jestem zaszczycony, że jestem tym pierwszym prezydentem, który odwiedził Strzelce. Dziękuję bardzo!     

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.