Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 4 października 2019

Wystąpienie podczas jubileuszu 25-lecia ARiMR

 

Wielce Szanowny Panie Premierze,
Szanowna Pani Premier,
Szanowny Panie Ministrze,
Szanowni Państwo Ministrowie,
Szanowni Państwo Prezesi, Dyrektorzy,
Wszyscy Dostojni Przybyli Goście!

 

Bardzo dziękujemy za zaproszenie na tę ważną uroczystość. Często mówię – mówiłem to również nie tak dawno, w czasie Dożynek Prezydenckich, w swoim wystąpieniu – że polska wieś uległa ogromnym zmianom na przestrzeni ostatnich 30 lat, a zwłaszcza na przestrzeni ostatnich 15 lat. To zmiany niezwykłe, które zmieniły oblicze polskiej wsi, a także życie polskich rolników.

 

Zobacz także: Para Prezydencka na gali z okazji 25-lecia ARiMR Odznaczenia dla zasłużonych dla rozwoju polskiego rolnictwa Cieszę się, że na przestrzeni tych ostatnich lat – gdy mam wielki zaszczyt i wielką przyjemność, że mogę w sposób bezpośredni również pracować dla polskich rolników i dla polskiej wsi jako Prezydent Rzeczypospolitej – dla polskiej wsi zdarzyło się tak wiele dobrego. Panie Ministrze, bardzo dziękuję za służbę, którą Pan realizuje dla polskiej wsi i polskich rolników – i to we wszystkich wymiarach.

 

Dzisiaj obchodzimy 25-lecie niezwykle ważnej w państwie agencji, która zajmuje się rozwojem wsi. Dzięki której w ciągu ostatnich lat – tych, o których wspomniałem – wieś tak bardzo się zmieniła właśnie poprzez dystrybucję środków, które pomogły jej się rozwinąć, pomogły modernizować obszary wiejskie, modernizować polskie rolnictwo, niejednokrotnie pomogły w wymianie parku maszynowego, pomogły wprowadzić nowe metody uprawy roli. To jest to, przez co rozumiemy nowoczesne państwo.

 

Jestem ogromnie wdzięczny za pracę, którą Państwo wykonali, i osobom odznaczonym z całego serca gratuluję. Dziękujemy, bo to bardzo istotne, by rolnik czuł, że znajduje się pod wszechstronną opieką ze strony państwa – jak apelował kiedyś o to Ojciec Święty, Jan Paweł II. Mam nadzieję, że dzisiaj polscy rolnicy czują tę opiekę w dalece większym stopniu, niż to było dawniej. Ogromnie się cieszę, a jednocześnie dziękuję, że odbywa się to w sposób sprawny i zdecydowany. Dziękuję, że Państwo dobrze to realizują i że Pan Minister nad tym czuwa.

Niejedna osoba na sali uśmiecha się, bo niedawno słyszeliśmy, jak Pan Minister nad tym czuwa. Ale powiem tak: dobrze, bardzo dobrze! Bo doskonale Państwo wiedzą, że przez Agencję – jak powiedzieliśmy – przeszło ponad 320 mld zł na przestrzeni jej istnienia. To pieniądze, które powędrowały na polską wieś, zasiliły ją. Jest to – ukłon w pas – wielki dorobek Agencji. Jesteśmy za to ogromnie wdzięczni – dlatego są te odznaczenia, bo te pieniądze trafiły tam, gdzie trzeba i gdzie są potrzebne.

Ale Agencja musi działać sprawnie, a obowiązkiem ministra jest o to dbać. Oczywiście, czasem zdarzają się zacięcia. Tu akurat zdarzyło się zacięcie. Pan Minister powiedział, co na ten temat myśli, i słyszę, że zacięcie już jest usunięte – i o to chodzi, bardzo dobrze, że jest usunięte. Ale nie zmienia to faktu, że Agencja jest potrzebna i generalnie działa dobrze. Mam nadzieję, że nadal będzie dobrze działała i wspierała polskich rolników poprzez sprawną dystrybucję przede wszystkim środków europejskich, ale także wszelkich innych, które są kierowane na polską wieś, chociażby jako pomoc w sytuacji klęsk żywiołowych.

 

Mówił mi Pan Minister – za co także dziękuję – że ruszyła już dystrybucja środków, które mają stanowić zapomogę suszową. Dziękuję, bo to niezwykle ważne, by rolnicy na czas i w miarę sprawnie otrzymali środki, których zostali pozbawieni na skutek tej klęski czy innych klęsk. Cieszę się, że to działa dobrze.

Zresztą muszę Państwu powiedzieć, że ile razy jestem na spotkaniach z ludźmi – a najbardziej cenię te, które odbywają się w małych ośrodkach miejskich, tam, gdzie przychodzą ludzie, którzy rzeczywiście chcą ze mną porozmawiać – przychodzi bardzo wielu ludzi, którzy właśnie są rolnikami, którzy na co dzień uprawiają ziemię. Bardzo rzadko słyszę słowa skargi z ich strony.

 

Oczywiście cały czas są narzekania, że emerytury i renty za niskie, ludzie mają różne problemy – wiemy o tym. Nie wszystkie da się od razu usunąć. Często są to procesy, które będą trwały latami. Dość wspomnieć, że wypłata 13. emerytury i renty to było 11 mld zł. Raz tylko! To niewyobrażalne kwoty.

 

Ale cieszę się, że polityka ukierunkowana właśnie na tych, którym do tej pory brakowało i którzy bardzo często czuli się pozostawieni poza marginesem, dzisiaj jest realizowana. Myślę tu także o wiejskich rodzinach, o dzieciach, które wychowują się na wsi, a do których trafia teraz program 500+. To także jest bardzo istotne.

Ale gdy razem to poskładamy – pracę Agencji, różnego rodzaju środki, które ona dystrybuuje i które trafiają do rolników, plus wszystko, co jest oferowane obok tego przez polskie państwo właśnie dla polskiej rodziny – wszystko to oznacza relatywne, jasne i widoczne podwyższenie poziomu życia na obszarach wiejskich.

A to było i jest jednym z naszych największych pragnień – mówię tutaj jako reprezentant tych, którzy dzisiaj sprawują władzę – by rzeczywiście ludzie poczuli, zwłaszcza ci, którzy mieszkają na obszarach wiejskich, że znajdują się pod absolutnym spojrzeniem państwa od najbardziej pozytywnej strony. Że to nie jest tylko kwestia tego, czego od nich się oczekuje. A czego oczekujemy?

 

Przede wszystkim tego, że polskie rolnictwo zapewni nam bezpieczeństwo żywnościowe, że będzie stanowiło ogromne wsparcie dla polskiej gospodarki, polskiego eksportu, że będzie stanowiło dużą część polskiego PKB dzięki swojej jakości, dzięki temu, w jaki sposób jest realizowane, dzięki temu, że produkują Państwo żywność dobrą, ekologiczną, która smakuje i jest coraz bardziej ceniona na całym świecie.

 

Bardzo za to dziękuję, bo to wielki luksus, że nie potrzebujemy importować żadnej żywności do naszego kraju, że jesteśmy w stanie poradzić sobie właśnie dzięki trudowi naszych rolników i wszystkich, którzy pracują dla polskiego rolnictwa. Jeszcze raz chcę z całego serca za to podziękować.

 

Ale tak to jest – i bardzo dobrze – że gdy zaczyna się już dobrze dziać i zaczyna być trochę więcej pieniędzy i więcej w spiżarni, to można – i tak właśnie powinno być – zatroszczyć się także o kwestie mające wymiar duchowy. Jest nim Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi. To wspaniała nowina! Dziękuję bardzo, Panie Ministrze, Pani Premier, Panie Premierze, Panie Dyrektorze, że ten Instytut powstaje. To bardzo ważne.

 

Jest to kontynuacja także pewnej tradycji z okresu II Rzeczypospolitej – już było tu dzisiaj wspomniane, że pan prezydent Ignacy Mościcki w 1936 roku taki instytut również powołał, wtedy on się nazywał Narodowy Instytut Kultury Wsi. Dzisiaj nazywa się Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi, bo element dziedzictwa ma tu niezwykle istotne znaczenie. To dziedzictwo jest wielkie, niezwykle bogate i barwne, jest różnorodne – to kultura materialna i niematerialna. To, żeby ją dokumentować, badać, jest sprawą niezwykle istotną dla naszej historii, a może przede wszystkim dla przyszłych pokoleń.

 

Mam nadzieję, że niejednokrotnie będzie tak, że dziewczyny, kobiety z kół gospodyń wiejskich – bo dzisiaj dziewcząt w kołach gospodyń wiejskich na szczęście jest coraz więcej, koła gospodyń wiejskich są coraz młodsze, to wspaniale – być może będą przyjeżdżały do Instytutu, by odtworzyć zapomniane już w swoich okolicach dawne obyczaje czy właśnie elementy kultury materialnej poprzez stroje, różnego rodzaju tradycje, które tam były, a które zaginęły czy też trudno jest im je odtworzyć.

Mam nadzieję, że właśnie m.in. w tym Instytut będzie w stanie im pomóc i może dzięki temu odrodzą się obyczaje, które były, a które właśnie budują kulturę i pozwalają się lepiej rozwijać. Dziękuję za ten Instytut, dlatego że rozwój kulturalny na obszarach wiejskich jest niezwykle ważny. Buduje poczucie wspólnoty, podnosi także poziom życia ludzi, również poprzez to, że właśnie mogą korzystać z dóbr kultury – z tego wszystkiego, co przecież dla każdego człowieka jest tak ważne.

 

Dzisiejszy rolnik, dzisiejszy człowiek polskiej wsi to człowiek najczęściej wykształcony, nowoczesny. Można się o tym przekonać, gdy pojawia się w Pałacu Prezydenckim roześmiane towarzystwo, które przyjeżdża, gdy rozdajemy nagrody dla laureatów AgroLigi. Przyjeżdżają ludzie świetnie ubrani, piękne kobiety, przystojni mężczyźni – to dzisiejsi rolnicy, to ludzie polskiej wsi, ci, którzy zapewniają nam bezpieczeństwo żywnościowe.

 

Z całego serca dziękuję za to, że wieś dzisiaj taka jest. Dziękuję za to polskim rolnikom i wszystkim, którzy wspierają rolników. Bardzo dziękuję, że Pani Premier zgodziła się przyjąć funkcję przewodniczącej Rady Programowej Instytutu. Przed wojną przewodniczącym Rady Instytutu – tamtego pierwotnego, pierwszego – był były premier, Władysław Grabski. Jestem przekonany, że Pani Premier jest merytorycznie lepiej przygotowana od pana Grabskiego.

 

Gratuluję jeszcze raz i dziękuję z całego serca! Wszystkiego dobrego, życzę Państwu wszelkiego powodzenia.
 

  |   Prezydent Andrzej Duda podczas gali z okazji 25-lecia Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz inauguracji działalności Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi Prezydent Andrzej Duda podczas gali z okazji 25-lecia Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz inauguracji działalności Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi
Poleć znajomemu