Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 4 października 2019

Wystąpienie Prezydenta podczas konferencji Perspektywy dla rozwoju Internetu rzeczy w Polsce"

Szanowny Panie Ministrze,

Szanowna Pani Minister,

Szanowni Państwo Ministrowie,

Wielce Szanowni Państwo,

Wszyscy przybili Goście!

 

Zobacz także: Andrzej Duda o rewolucji przemysłowej 4.0 Bardzo serdecznie dziękuję, przede wszystkim panom ministrom, myślę tutaj o panu ministrze Marku Zagórskim – Ministrze Cyfryzacji, ale myślę także o panu ministrze Jerzym Kwiecińskim – reprezentowanym przez panią minister – a więc Ministrze Inwestycji i Rozwoju, a w tej chwili także Ministrze Finansów – za współorganizowanie tej konferencji.

 

Konferencji ważnej – cieszę się, że ta pierwsza odbywa się w Belwederze w takim miejscu, które,  biorąc pod uwagę ten element historyczny rozwoju Rzeczypospolitej, ma swoje podniosłe znaczenie. To historyczna rezydencja głowy państwa, to tutaj przecież mieszkał i pracował Naczelnik Państwa Józef Piłsudski. Dla tamtej odrodzonej Rzeczypospolitej było to bardzo ważne miejsce, a dzisiaj dla nas jest także i miejsce symboliczne.Tak jak tamta Rzeczpospolita dynamicznie się rozwijała, dokonywała takiego skokowego rozwoju – poprzez budowę Gdyni, poprzez budowę magistral kolejowych ze Śląska do Gdyni, poprzez budowanie Centralnego Okręgu Przemysłowego – tak myślę, że my w tym okresie stu lat od odzyskania niepodległości i od ukształtowania się granic tamtej II Rzeczypospolitej także powinniśmy dać dzisiejszej Polsce znów wolnej, suwerennej, niepodległej taki impuls rozwojowy, mimo tego, że od 1989 roku minęło już trzydzieści lat.

 

Ale sytuacja jest w tym momencie wyjątkowa. Mamy bardzo dobrą sytuację gospodarcza, jesteśmy członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego, jesteśmy członkiem Unii Europejskiej. Spotkałem się z historykami, z których jeden powiedział mi, że nie wie, czy ja sobie zdaję sprawę, ale dzisiaj Polska jest w najlepszej sytuacji od czasów Sobieskiego, biorąc pod uwagę różne aspekty realiów, jakie były wówczas, jeśli chodzi o poziom życia w stosunku do najzamożniejszych, ale biorąc pod uwagę także sytuację bezpieczeństwa. Byłoby grzechem tego nie wykorzystać. Śmiało można powiedzieć, że zaczął się czas rewolucji przemysłowej – kolejnej, którą dzisiaj nazywa się rewolucją przemysłową 4.0. My jesteśmy na dorobku, ale z drugiej strony może to jest właśnie ten moment, żeby tego skokowego przemieszczenia się, jeżeli chodzi o rozwój technologiczny dokonać, właśnie dlatego, że wszystko u nas musi w związku z tym być nowe, dlatego że my to wszystko musimy zrobić od początku.

 

Dlaczego to akcentuję? Bo wiecie Państwo zaobserwowałem taką rzecz. Ja oczywiście nie jestem specjalistą z dziedziny ani informatyki, ani żadnych technologii z tym związanych. Ani nie jestem specjalistą od cyfryzacji, ale siłą rzeczy reprezentując Rzeczpospolitą bardzo dużo jeżdżę do różnych krajów – zamożniejszych i mniej zamożnych. Bardzo często do tych, które są rzeczywiście uważane za taką awangardę technologiczną i rozwijają się od bardzo wielu, wielu lat. I jedną rzecz mogą Państwu powiedzieć z całą odpowiedzialnością. Jeżeli chodzi o prędkość i możliwości korzystania z Internetu, jesteśmy w absolutnej światowej czołówce. Wyraźnie widać, że w bardzo wielu krajach na zachodzie Europy, w Stanach Zjednoczonych jest infrastruktura, ale ta infrastruktura już jest infrastrukturą przestarzałą. Ten Internet nie ma już takiej prędkości, bo po prostu trzeba wymienić chociażby światłowody. Trzeba założyć nowe instalacje. My to wszystko robimy, my to wszystko realizujemy na bieżąco i u nas rzeczywiście jest to w tej chwili na bardzo nowoczesnym poziomie. Ten dostęp jest ogromny – w naszych hotelach, pensjonatach, kiedy jeździ się po Polsce – wszystko jest nowe dostępne, otwarte, działa bardzo szybko.

 

Więc uważam, że na tej samej zasadzie powinniśmy wskoczyć w tę rewolucję przemysłową 4.0, w Internet rzeczy, we wszystko to, co jest dzisiaj najnowocześniejsze. Tym bardziej, co bardzo mocno chce podkreślić, że my mamy ten potencjał, który jest potencjałem najważniejszym. Jasne, że pieniądze są ważne, ale wiecie Państwo jak to jest – pieniądze przychodzą, odchodzą, generalnie jest ich coraz więcej. Ale przede wszystkim my mamy coś, czego wielu brakuje – mamy ludzi. Mamy młodych, inteligentnych, wykształconych ludzi, mamy dobrze kształcące uczelnie. Nasi informatycy, automatycy są rozchwytywani na świecie. Byłoby naszym wielkim grzechem, gdybyśmy z tego nie skorzystali i, właśnie w oparciu o ten rodzimy potencjał, przynajmniej nie podjęli zdecydowanej próby przekucia tego na nowoczesny rozwój technologiczny naszego kraju.

 

Dlatego jeszcze raz dziękuję panom ministrom za tę konferencje, dziękuję za tę dyskusję. Dziękuję wszystkim firmom, które się w to włączyły. Rzeczywiście jest to niezwykle ważne, żebyśmy o tym mówili, żebyśmy mówili skąd  można czerpać fundusze na rozwój, żebyśmy wspierali młodych – tak jak ja staram się wspierać chociażby środowisko start-upów, zachęcając do tego, by mieć odwagę do rozwijania się do inwestowania, do uwalniania się od pewnych barier.Gdyby Kopernik nie miał kiedyś śmiałości, być może do dzisiaj myślelibyśmy, że Ziemia jest płaska – od góry przykryta niebem, a od dołu podparta piekłem. Ale spróbował zrobić coś, co wtedy wydawało się niemożliwe i kompletnie nierealne. I jednak się udało. I to był jeden z tych elementów, który zmieniał świat. Więc ja uważam, że nas stać na to i jesteśmy w stanie to zrobić, tylko do tego jest potrzebna odwaga i wiedza. Wiedza, która między innymi pochodzi z takich spotkań i konferencji, jak ta.

 

Cieszę się, że te konferencje będą realizowane w całej Polsce, że będą się odbywały w różnych miejscach. To jest taki model, który myśmy wypróbowali w Kancelarii Prezydenta i wiemy o tym, że on się sprawdza. I wiemy, że taka postępująca z województwa do województwa konferencja zyskuje wielką popularność i coraz więcej jest chętnych do tego, żeby w niej uczestniczyć. Musimy zachęcać młodych, do tego, żeby działali w tym zakresie. Wierzę w to, że to zrealizujemy. Bo jeżeli tego nie zrealizujemy, to może się okazać, że przyszłe pokolenia będą nas potem wytykały palcami – mieli doskonałą okazję i nie skorzystali z niej. To byśmy byli, delikatnie mówiąc, winni Rzeczypospolitej  i nie byłoby to dobrze. Więc bardzo Państwa jeszcze raz zachęcam do działania. Projekt jest ambitny, to projekt, który również nie będzie tani, ale wierzę w to, że stać nas pod każdym kątem, żeby w ten rozwój wejść i żeby znaleźć się w światowej awangardzie .

 

Oczywiście mniejszym państwom jest łatwiej, na pewno jest łatwiej. Skala jest mniejsza wtedy, szybciej pewnie to wszystko postępuje. My jesteśmy państwem stosunkowo dużym, jak na warunki europejskie, jesteśmy jednym z największych, ale może to jest to wielkie wyzwanie. Taka machina, która jest większa, jeśli się rozpędzi, to trudniej jest ją zatrzymać, trudniej zablokować. Ona jest w stanie dalej zajechać, wierzę, że tak jest również z nami.

 

Dziękuję.

Poleć znajomemu