Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Sobota, 19 października 2019

Wystąpienie Prezydenta podczas marszu „TAK dla transplantacji”

Zakopane | Marsz Nordic Walking „TAK dla transplantacji”

Szanowna Pani Senator,

Szanowni Państwo Profesorowie,

Wszyscy Uczestnicy Marszu,

Wszyscy Goście!

 

Bardzo się cieszę i bardzo dziękuję panu profesorowi Piotrowi Przybyłowskiemu za to zaproszenie, za to że mogę być z Państwem, dlatego że jestem zdecydowanym zwolennikiem idei transplantacji jako sposobu de facto przywracania życia człowiekowi. Bo brak transplantacji, brak organu, który może zostać przeszczepiony najczęściej oznacza we efekcie śmierć tej osoby, która jest chora.

 

Biegniemy pod hasłem „Tak dla transplantacji”, tak dla transplantacji nie u nas, ale od nas, dlatego że to my tym samym ofiarujemy, dajemy tą możliwość, aby w przypadku gdyby coś się nam zdarzyło – wiadome jest, nieszczęście zawsze może się zdarzyć – aby można było pobrać od nas organy i dać je temu komuś, kto potrzebuje. Dla kogoś będą one ratunkiem życia i przywrócą go i do świata i przywrócą go jego rodzinie –to, co jest tak bardzo oczekiwane.

 

Chcę popularyzować tę ideę, uważam że jest to bardzo ważne, żeby rodziny decydowały się także i w odpowiednim momencie powiedzieć – tak! Tak, możecie pobrać. To jest wielka odpowiedzialność także i lekarzy transplantologów, to jest szczególna grupa wśród lekarzy, dlatego że to są osoby o szczególnie wysokich walorach moralnych szczególnie wysokich walorach etycznych. Ta sprawa wymaga niesłychanej delikatności. To nie jest tylko kwestia wiedzy medycznej, to także kwestia psychologii, umiejętności, podejścia, zrozumienia i wyczucia sytuacji.

 

Dobrze, że tacy lekarze są, choć jest to zarazem zadanie ogromnie trudne i pewnie bardzo często jest to niesłychanie bolesna rozmowa z najbliższymi osoby, od której te organy mają być pobrane. Ale potem są to często łzy radości tych, których bliski został uratowany. I za samo to warto i trzeba. I dlatego bardzo dziękuję wszystkim polskim transplantologom za to, że są, wykonują ten zawód, tą służbę dla obywateli – bo tak chciałbym to raczej nazwać. I dziękuję też wszystkim Państwu za to, że uczestniczycie w tym popularyzowaniu tej wielkiej idei, pokazywaniu, że warto jasno i wyraźnie pokazać: tak, zgadzam się. I oczywiście warto chodzić z tymi kijkami, biegać i utrzymywać swój organizm, siebie w jak najlepszej kondycji.

 

Szanowni Państwo!

 

Jeszcze raz z góry dziękuję wszystkim uczestnikom, sam postaram się też przebiec  chociaż kawałek dystansu. Jestem Państwu wdzięczny, że mogliśmy się tu, w Zakopanem spotkać. Jestem też bardzo wdzięczny władzom Zakopanego – panu burmistrzowi za to, że nam tutaj zamykają kawałek Zakopanego po to, żebyśmy mogli te zawody przeprowadzić.

 

 

Dziękuję. 

Poleć znajomemu