Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Sobota, 26 października 2019

Wystąpienie podczas Gali 100-lecia Polskiego Komitetu Olimpijskiego

 

Szanowni Panowie Prezydenci – Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, Europejskiego Komitetu Olimpijskiego,

Wielce Szanowny Panie Prezesie Polskiego Komitetu Olimpijskiego,

Czcigodni medaliści olimpijscy, nasi wspaniali sportowcy,

Czcigodny Księże Biskupie,

Wszyscy dostojni przybyli Państwo, wśród nich przedstawiciele sponsorów,

Państwo Prezesi,

Wszyscy dostojni goście, także nasi zagraniczni goście,

Przyjaciele ruchu olimpijskiego i przyjaciele naszego, polskiego ruchu olimpijskiego,

Wszyscy Szanowni Państwo,

 

Obchodzimy dzisiaj uroczyście rocznicę wydarzenia, które można postrzegać na wielu płaszczyznach – z całą pewnością na płaszczyźnie sportowej, z całą pewnością na płaszczyźnie emocjonalnej, z całą pewnością na płaszczyźnie organizacyjnej, ale także na płaszczyźnie politycznej. Dlatego, że Polski Komitet Olimpijski został założony 25 lat po Międzynarodowym Komitecie Olimpijskim, wtedy, kiedy można było to zrobić już w wolnej, suwerennej i niepodległej Polsce. I to, że nasza krajowa organizacja została przyjęta, znalazła się pośród członków Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego było z jednej strony sukcesem także i politycznym, ale przede wszystkim było znakiem tego, że międzynarodowo uznawane jest istniejące wtedy przecież od tak niedawna odrodzone polskie państwo.

 

Zobacz także: Gala 100-lecia Polskiego Komitetu Olimpijskiego Dziś o tych stu latach i o tym wszystkim, co w tym okresie się zdarzyło, o tym co osiągnęła nasza organizacja, ale przede wszystkim, co w ramach ruchu olimpijskiego i zawodów olimpijskich osiągnęli polscy sportowcy najlepiej świadczy obecność Prezydenta Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, Prezydenta Europejskiego Komitetu Olimpijskiego, do których należymy.

 

Dla absolutnej większości sportowców, nie tylko u nas w Polsce, ale także na świecie medal igrzysk olimpijskich jest jednym z absolutnie największych osiągnięć, jakie mogą nastąpić w sporcie.

 

Poczynając od 1924 roku, kiedy po raz pierwszy Polacy mogli pojechać na igrzyska olimpijskie – bo niestety w 1920 roku, z uwagi na napaść sowiecką na Polskę było to niemożliwe – od 1924 roku, kiedy Polacy zdobyli pierwszy srebrny i pierwszy brązowy medal na igrzyskach olimpijskich, tych medali polscy sportowcy zdobyli w sumie 305, jak już dzisiaj słyszeliśmy.

 

Myślę, że nasza historia nigdy nie zapomni tego pierwszego wspaniałego złotego medalu zdobytego przez Halinę Konopacką w 1928 roku w rzucie dyskiem. Oczywiście był to pierwszy złoty medal kobiet polskich. Ale już na kolejnych igrzyskach w 1932 roku pierwszy złoty medal w męskiej konkurencji – w biegu na 10 kilometrów zdobył Janusz Kusociński.

 

W sumie 283 medale na igrzyskach letnich i 22 na igrzyskach zimowych, w tym 75 medali złotych, 90 medali srebrnych i 140 medali brązowych.

 

Najwięcej medali w dotychczasowej naszej historii olimpijskich zdobyła nieodżałowana, nasza wspaniała Irena Szewińska – 3 złote, 2 srebrne, 2 brązowe. Ale najwięcej razy na najwyższym podium olimpijskim, ze złotym medalem na szyi stawał Pan Robert Korzeniowski.

 

Ale Proszę Państwa, igrzyska olimpijskie i ruch olimpijski to nie tylko medale, choć one są tym najwspanialszym. Ale to przede wszystkim duch – duch sportu, duch uczciwej, rzetelnej rywalizacji, duch przyjaźni. To jest najważniejszy element ruchu olimpijskiego.

 

Chciałem Państwu w to 100-lecie z całego serca podziękować i pogratulować przede wszystkim sportowcom, wszystkim trenerom, działaczom, wszystkim tym, którzy przyczyniali się przez to 100-lecie do olimpijskich sukcesów. Chcę podziękować za to, że nas tak wspaniale reprezentowaliście i że przynieśliście nam tyle dumy i tyle radości.

 

Dziękuję, że umieliście walczyć o honor Polaków i Polski, o naszą godność w najtrudniejszych czasach. Dziękuję za wszystkie Mazurki Dąbrowskiego, których słuchaliśmy ze łzami w oczach. 

 

Życzę Państwu, życzę wszystkim naszym rodakom, życzę sobie, aby przez następne 100-lecie polscy sportowcy na igrzyskach olimpijskich przekroczyli liczbę tysiąca medali olimpijskich.

 

Życzę wszystkim polskim olimpijczykom, wszystkim przyjaciołom ruchu olimpijskiego, wszystkim polskim sportowcom samych sukcesów, zadowolenia ze swojej sportowej służby dla Rzeczypospolitej.

 

Wszystkiego najlepszego!

 

Dziękuję.

W Teatrze Wielkim - Operze Narodowej odbyła się Gala 100-lecia Polskiego Komitetu Olimpijskiego

Poleć znajomemu