Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Sobota, 9 listopada 2019

Prezydent: Składamy hołd polskim profesorom i innym ofiarom

Prezydent RP w byłym hitlerowskim obozie koncentracyjnym w Sachsenhausen

Bardzo dziękuję Państwu za obecność, za to, że de facto wspólnie mogliśmy złożyć kwiaty, składając zarazem hołd polskim profesorom, którzy byli tutaj osadzeni, z których część tu zmarła, była pomordowana – w obozie koncentracyjnym Sachsenhausen niedaleko Berlina.
 

Zobacz także: Prezydent na obchodach 30. rocznicy upadku muru berlińskiego [PL/ENG] To właśnie polscy, krakowscy profesorowie z Uniwersytetu Jagiellońskiego i innych uczelni zostali 6 listopada zwabieni przez Niemców na wykład, który rzekomo miał się odbyć na Uniwersytecie Jagiellońskim. Zostali na ten wykład zaproszeni. Tam ich nie tylko zdradziecko zatrzymano, lecz przede wszystkich uwięziono. Następnie 183 polskich uczonych zostało w większości przewiezionych właśnie tutaj, do Sachsenhausen, i umieszczonych w tym obozie koncentracyjnym. Wielu z nich straciło życie – zostało pomordowanych czy też pomarło.
 

Cieszę się, że mogliśmy dzisiaj przed tą tablicą się pochylić, w hołdzie dla nich, w pamięci. A także dla wszystkich Polaków, którzy tutaj, w tym obozie koncentracyjnym zginęli, pomarli. Także dla gen. Stefana Grota-Roweckiego, który też był ofiarą tego obozu. Jest to takie miejsce, które stanowi szczególną bliznę na ciele naszego narodu, właśnie przez to, że była tutaj więziona i mordowana polska inteligencja.
 

To miejsce i akcja Sonderaktion Krakau przeciwko polskim profesorom pokazują, jaki rzeczywiście był cel hitlerowskich Niemców, którzy okupowali wtedy Polskę. Na samym początku okupacji chcieli wyciąć najcenniejsze tkanki z organizmu Rzeczypospolitej, z naszego społeczeństwa, zabijając naszych uczonych – tych, którzy budowali, tworzyli polską naukę, którzy w związku z tym byli pniem naszej inteligencji i rozwoju naszego społeczeństwa.

 

Niestety, tego samego w podobnym czasie dokonali także Sowieci, mordując naszych oficerów w Katyniu i innych miejscach – Charkowie, Miednoje. Przecież 20 tys. polskich oficerów, a więc polskiej inteligencji – czyli ten sam cel: eksterminacja naszego narodu poprzez wycięcie jego najcenniejszych tkanek.
 

Pochylamy dzisiaj głowy przed ich bohaterstwem i męczeństwem. Składamy im wszystkim hołd. Zresztą tu, w tym obozie, dokonano pierwszej wielkiej egzekucji na Polakach. Bo 80 lat temu była akcja Sonderaktion Krakau przeciwko polskim profesorom, a 79 lat temu tutaj, w tym obozie, 33 Polaków zostało jednocześnie rozstrzelanych – była to pierwsza masowa egzekucja naszych obywateli. I chciałbym, żebyśmy także o tym wszyscy pamiętali. Był to właśnie dokładnie 9 listopada 1940 roku.

 

Dziennikarz: A co dla Pana – jako urlopowanego pracownika Uniwersytetu Jagiellońskiego – osobiście to znaczy?

Prezydent Andrzej Duda: Że właśnie wtedy pozbawiono Uniwersytet Jagielloński i nasze państwo, Polskę – jak powiedziałem – niezwykle cennych tkanek. Profesorów, którzy byli jednymi – śmiało można powiedzieć – z twórców polskiej niepodległości, tymi, którzy budowali polską naukę po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Właśnie oni tworzyli wtedy etos polskiej inteligencji, budowali polskie wyższe uczelnie, tworzyli elitę naszego społeczeństwa, wychowywali młode pokolenie.

A jak je wychowali, najlepszym dowodem jest to, jak bohaterscy byli młodzi Polacy w czasie II wojny światowej. Popatrzmy choćby na bohaterów Powstania Warszawskiego, na polskich partyzantów, na Szare Szeregi – na wszystkich, którzy właśnie przez nich byli wychowywani w duchu patriotyzmu, konieczności walki o wolne, suwerenne, niepodległe państwo. To ich wychowankami byli także późniejsi Żołnierze Niezłomni. To właśnie ich następców, wychowanków odsuwały później komunistyczne elity, które przyszły i po 1945 roku budowały nową komunistyczną Polskę zależną od Związku Sowieckiego.

Dziękuję bardzo.
 

Poleć znajomemu