Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 14 listopada 2019

Wystąpienie Prezydenta podczas desygnowania Mateusza Morawieckiego na Premiera

Pałac Prezydencki | Prezydent Andrzej Duda desygnował Mateusza Morawieckiego na Prezesa Rady Ministrów

Wielce Szanowna Pani Marszałek,

Wielce Szanowny Panie Premierze,

Szanowni Państwo Ministrowie,

Szanowni Państwo Przewodniczący Klubów Parlamentarnych i Kół

Dostojni Przybyli Goście,

Wszyscy Zebrani!

 

 

Zobacz także: Prezydent desygnował Mateusza Morawieckiego na Prezesa Rady Ministrów Zapowiadaliśmy przedwczoraj wieczorem to dzisiejsze spotkanie w naszych wystąpieniach – i pan Premier o tym mówił, i ja o tym mówiłem. Wiemy o tym, że wybory parlamentarne przyniosły nam jednoznaczne rozstrzygnięcia, wiemy o tym, że zapadły także i odpowiednie decyzje w obu izbach parlamentu co do wyboru marszałków. Jest naturalny następny etap w działalności każdego demokratycznego państwa, a mianowicie kwestia powołania nowej Rady Ministrów.

 

Wynik wyborów, jeżeli chodzi o większość w Sejmie, jest absolutnie jednoznaczny, znowu samodzielną większość uzyskuje Zjednoczona Prawica na czele z Prawem i Sprawiedliwością – obóz, który ja nazywam obozem konserwatywnym. Obóz, który już wcześniej, w ramach poprzedniego rządu, miał swoich dwóch premierów: najpierw panią Premier Beatę Szydło, w drugiej części kadencji pana Premiera Mateusza Morawieckiego. Dziś przychodzi ten moment, w którym następuje powierzenie misji utworzenia kolejnego rządu Rzeczypospolitej Polskiej po ostatnich wyborach parlamentarnych i jest czymś zupełnie naturalnym, że misję tę otrzymuje dotychczasowy premier, pan Mateusz Morawiecki.

 

Panie Premierze, cieszę się, że mogę Panu dzisiaj powierzyć tę tekę. Bardzo dziękuję za konsultacje, zwłaszcza te wczorajsze konsultacje – długie, ale ciekawe i mam nadzieję pożyteczne zarówno dla mnie z punktu widzenia naszej przyszłej działalności, jak i przede wszystkim także dla pana Premiera. Cieszę się, że mogliśmy porozmawiać o tym kształcie przyszłego rządu. Dlaczego mówię, że cieszę się z tego – dlatego że jasno mogę zobaczyć, że te cztery lata Pańskiego doświadczenia, jeżeli chodzi o prowadzenie najważniejszych polskich spraw, sprawowanie większości władzy wykonawczej RP, bo tak trzeba jasno powiedzieć – najpierw na tej funkcji wicepremiera, ale przecież przede wszystkim Ministra Finansów, więc jednego z absolutnie najważniejszych ministrów w rządzie, a następnie przez dwa lata premiera – dało Panu to ogromne doświadczenie, które pozwala teraz wyeliminować mankamenty, które gdzieś tam się pojawiały i usprawnić różnego rodzaju procesy. Stąd zaplanowane zmiany strukturalne w Radzie Ministrów i rozkładzie w poszczególnych działach administracji rządowej, ale także i niektóre zmiany personalne.

 

Mam absolutne przekonanie po rozmowach z Panem, jak również znając kandydatów na ministrów już wstępnie zarysowanych, że jest to, praktycznie rzecz biorąc, gwarancja tego, że ten rząd będzie działał sprawnie. Nie mam także wątpliwości, że będzie bardzo szybko sformułowany i że pan Premier już wkrótce rozpocznie normalną pracę razem z całym swoim gabinetem.

 

Bardzo serdecznie tego gratuluję i mam nadzieję na dalszą współpracę, z pożytkiem dla Rzeczypospolitej, a przede wszystkim z pożytkiem dla naszych obywateli. Mamy absolutnie wspólną wizję rozwoju Polski i tych priorytetów, które powinny być zrealizowane, mamy wspólną wizję polskiej polityki ukierunkowanej na obywatela, na jego sprawy, sprawy jego powodzenia życiowego, sprawy poprawy jakości życia w Polsce, jak również i wzmacniania pozycji Polski na arenie międzynarodowej, wzmacniania polskiej gospodarki, budowania jej jako gospodarki nowoczesnej w sposób umiejętny, przy jednoczesnym rozwoju infrastruktury, która jest do tego konieczna.

 

Pod tym względem mamy absolutnie wspólną wizję, co mnie ogromnie cieszy. Wierzę w to, że nadal będziemy mogli te dobre zmiany w Rzeczypospolitej Polskiej wspólnie realizować i pod tym względem Pan Premier zawsze może liczyć na moje wsparcie. Panie Premierze, jeszcze raz serdecznie gratuluję tej dzisiejszej nominacji do tworzenia rządu i mam nadzieję na bardzo szybkie spotkanie, kiedy będę mógł już wypromować Pański gabinet. Dziękuje bardzo.

Poleć znajomemu