Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 14 listopada 2019

Wystąpienie Prezydenta w Kazimierzy Wielkiej

 

Szanowna Pani Minister,

Szanowny Panie Senatorze,

Wielce Szanowny Panie Marszałku,

Panie Wojewodo – wraz z gratulacjami dla świeżo mianowanego Pana Wojewody,

Wielce Szanowny Panie Starosto,

Panie Burmistrzu,

Szanowni Państwo Przewodniczący,

Radni,

Czcigodny Księże Dziekanie,

Czcigodni Księża Proboszczowie,

Wszystkie Osoby Stanu Duchownego,

Wszyscy Wielce Szanowni Państwo,

Drodzy Mieszkańcy Kazimierzy Wielkiej, powiatu kazimierskiego i ziemi świętokrzyskiej!

 

Zobacz także: Prezydent w województwach świętokrzyskim i małopolskim Bardzo serdecznie dziękuję za to gorące przywitanie. Nie będę ukrywał, że zawsze z wielkim sentymentem przyjeżdżam tutaj, do tej części Polski, która już jest Polską południową. Moje – można powiedzieć – rodzinne strony: Małopolska, Kraków, ale także Świętokrzyskie, zwłaszcza w tej części; Świętokrzyskie, z którego przecież byłem nie tak dawno posłem do Parlamentu Europejskiego, i wspominam te czasy z rozrzewnieniem. To były bardzo miłe chwile, gdy mogłem się wtedy z Państwem spotykać.

 

Ale dzisiaj przybywam tu ze szczególną radością. Byłem w Kazimierzy jako kandydat na Prezydenta przed wyborami prezydenckimi, jeszcze w 2015 roku. Ale dzisiaj mam ten wielki zaszczyt – chciałbym podkreślić, że to dla mnie zaszczyt – bo jestem rzeczywiście pierwszym urzędującym Prezydentem Rzeczypospolitej, który odwiedza Państwa miasto, Państwa powiat. Ogromnie się z tego cieszę, jest to dla mnie wielka chwila.

 

Jak powiedział przed momentem Pan Starosta, jest to ziemia, która ma swoją wielką tradycję – niepodległościową, wolnościową, ale przede wszystkim tradycję solidnej pracy. Ma też wielką tradycję bycia zapleczem żywnościowym Rzeczypospolitej. Są to właśnie tereny rolne, na których ludzie od wieków ciężko pracują na roli, ale też ta ziemia odwzajemnia się, przynosi wspaniałe plony – rzeczywiście jest to jedno z największych polskich zapleczy rolniczych, produkcyjnych.

 

Cieszę się, że dzisiaj się z Państwem spotykam, choć rzeczywiście – jak powiedział Pan Starosta – w tej chwili mamy w naszym kraju gorący czas. Dosłownie trzy dni temu obchodziliśmy 101. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Chciałem bardzo podziękować za wszystkie uroczystości, które tutaj – w powiecie i mieście – zostały przeprowadzone. Wiem, że czczą Państwo z wielką pieczołowitością ten niezwykle ważny dla Polski czas.

 

Stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości ma dla nas ogromny walor, przypomina o tym, co dla nas wszystkich tak ważne; przypomina nam także o tych, którzy bardzo często przez ponad 123 lata starali się odzyskać niepodległą, wolną, swoją ojczyznę, którą im zabrano, która została im wydarta, za którą krwawili się w kolejnych powstaniach – poczynając od kościuszkowskiego poprzez listopadowe potem styczniowe – aż wreszcie w 1918 roku Rzeczpospolitą udało się naszym pradziadkom, dziadkom odzyskać.

 

Był to wielki czas – wiary, że Polska wróci. Był to także czas dawania świadectwa i składania Polsce wielkiej ofiary, bardzo często ofiary życia. Mogiły, które są na Państwa cmentarzu, pokazują, że przez pokolenia ludzie walczyli tu o Polskę i dla Polski. To także mogiły polskich żołnierzy poległych tu w 1939 roku, broniąc miasta, tej ziemi – zginęli w walce z niemieckim najeźdźcą.

 

To wielka tradycja, która potem przeszła w partyzantkę, we wspomnianą przez Pana Starostę Republikę Pińczowską, która tutaj sięgała. Ale przede wszystkim Świętokrzyskie było ogromnym zapleczem, którego faktycznie bali się Niemcy, a potem bali się go wchodzący Rosjanie. To także tutaj była akcja „Burza”, to właśnie w ramach tej akcji powstała wtedy Republika Pińczowska przynosząca wolność na obszarze 1000 km2.

 

To wielki czas bohaterstwa i chwały żołnierzy Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich – chłopców z tych wiosek, z tej ziemi. To oni nieśli tu wolność, krwawili się tu dla swoich sąsiadów, dla swoich najbliższych, ale przede wszystkim walcząc, by Polska na powrót była wolna, by mogli się w niej rozwijać – walcząc za naszą wolność.

 

To było niezwykle ważne i z całego serca dziękuję, że Państwo o nich pamiętają. Że ta tradycja tutaj cały czas jest, że jest kultywowana, wspominana. Że nie zapominają Państwo o grobach swoich żołnierzy, nawet tych sprzed wielu lat, których nikt już nie pamięta, bo już nie żyją ci, którzy mogli ich widzieć na własne oczy. Ale o żołnierzach, o bohaterach Rzeczypospolitej, o powstańcach nadal pamięta się na tej ziemi. Z całego serca za to dziękuję, bo jest to właśnie wielka tradycja wpisana w Waszą tożsamość, kulturę i mentalność.

 

Są Państwo dziećmi – synami, córkami – tej ziemi. To tutaj Wasze rodziny żyją z pokolenia na pokolenie, to jeden z najważniejszych elementów naszej tożsamości, kultury, polskości – tego wszystkiego, co tu było przechowywane. Przecież stąd, z ziemi świętokrzyskiej, wywodzi się polszczyzna – ta najbardziej właściwa, ta najlepsza, ta najbardziej literacka. To Jan Kochanowski, to właśnie wspomniany Mikołaj Rej – to wszystko wyszło z tej ziemi. Można powiedzieć, że to jest kolebka polskiej mowy w tej jej dzisiejszej, najbardziej szlachetnej wersji, zapisanej na kartach naszej wielkiej literatury.

 

Ale współcześnie chcę Państwu podziękować, jeszcze raz. To dla mnie okazja, choć dwa dni temu mówiłem o tym w Warszawie – mam nadzieję, że może niektórzy z Państwa mieli tę możliwość, żeby zobaczyć i wysłuchać orędzie, które skierowałem nie tylko do naszych posłów, którzy zasiedli po raz pierwszy w ramach nowo wyłonionego Sejmu, ale skierowałem je także do wszystkich moich rodaków. Były tam przede wszystkim słowa podziękowania: podziękowania za uczestnictwo w wyborach do Parlamentu Europejskiego, podziękowanie za uczestnictwo w wyborach parlamentarnych. Jestem za to ogromnie wdzięczny, że w tych ostatnich wyborach do Parlamentu 62 procent naszych rodaków poszło do urn i oddało swój głos. Dziękuję, że bierzecie Państwo polskie sprawy w swoje ręce. To jest niezwykle ważne – podkreślam to bardzo mocno – dlatego, że to jest kwestia legitymizacji władzy. Władza wybrana przez znaczącą część wyborców, przez większość społeczeństwa, ma silną legitymację. W Polsce władze, właśnie dzięki Państwa determinacji, odpowiedzialności, mają tę legitymację coraz większą. To bardzo istotne, bo bardzo chcemy, żeby Polska stawała się krajem coraz lepszym – to znaczy takim państwem, które jest sprawiedliwsze, w którym ludziom żyje się lepiej, bardziej dostatnio, gdzie jest praca, jak najmniejsze bezrobocie, gdzie jest godna płaca.

 

Wiem, że w tym właśnie rejonie naszego kraju te słowa brzmią szczególnie, bo to jest ten rejon, gdzie wynagrodzenia do tej pory nie były bardzo wysokie – wręcz przeciwnie, należały do właśnie niewysokich. Nie chcę mówić, że do najniższych w naszym kraju. Ale dochody Państwa powiatu, dochody gmin tutaj, to nie są dochody wysokie. To są gminy, które raczej ciężko wiążą koniec z końcem po to, żeby zaspokoić potrzeby mieszkańców.

 

Chcemy, żeby ludzie w Polsce zarabiali coraz lepiej, staramy się o to. Ale bardzo chciałbym, żebyście Państwo mieli pełną jasność, żebyście Państwo mogli być pewni, że podchodzimy do tego z dużą rozwagą i dużym spokojem. Dzisiaj często niektórzy próbują straszyć ludzi i mówić: przyjdą, podwyższą najniższe wynagrodzenie w nieodpowiedzialny sposób, ludzie będą tracili pracę, ludzie będą wyrzucani.

 

Szanowni Państwo, spokojnie. Nie słuchajcie Państwo takich głosów. Plany są po to, żeby je realizować, ale plany są także po to, żeby dokonywać ich rewizji, żeby je dostosowywać do bieżących okoliczności i do istniejących możliwości. To wszystko będzie realizowane odpowiedzialnie, tak, żeby przede wszystkim nie zaszkodzić. Przecież chodzi o to, żeby pomóc – i tak to wszystko będzie realizowane. Tak, jak jest realizowane do tej pory.

 

Tak jak, jest realizowany spokojnie i rozsądnie program 500+. Tak, jak jest realizowany program 300+, pomocy dla dzieci idących do szkoły i dla ich rodziców, którzy muszą je wyposażyć na tego przysłowiowego 1 września – po to, żeby miały podręczniki, zeszyty, książki, które będą im potrzebne, także i lektury; po to, żeby miały ubranie, w którym będą się czuły dobrze wśród swoich rówieśników w szkole.

 

To są wszystko działania, które służą wsparciu polskiej rodziny. Czy te działania komukolwiek zaszkodziły? Nie sądzę – myślę, że one pomogły, i to bardzo wielu rodzinom w Polsce. To właśnie o to chodzi, żeby polskie państwo było państwem sprawiedliwym, które rzeczywiście realizuje zasadę społecznej gospodarki rynkowej, czyli sprawiedliwego podziału dóbr.

 

To po to Państwo płacicie podatki od swoich wynagrodzeń, choćby podatek dochodowy od osób fizycznych czy podatki jako przedsiębiorcy, żeby te pieniądze z powrotem wracały. Żeby wracały do społeczeństwa, żeby służyły ludziom. Po to jest także państwo – żeby służyć ludziom. To jest nasza filozofia, ja taką właśnie filozofię chcę realizować jako przedstawiciel polskich władz. To jest właśnie mój prezydencki program: służenie ludziom. Mam poczucie, że po to właśnie zostałem wybrany.

 

Dlatego chcę Państwu zaręczyć, że wszystkie takie pomysły, które będą szkodliwe, i które będą mogły zagrozić w jakikolwiek sposób – czy to miejscom pracy, czy bytowi ludzi – będę oglądał ze szczególną uwagą. Jeżeli one będą rzeczywiście niosły niebezpieczeństwo, będę to, dopóki jestem Prezydentem Rzeczypospolitej, zatrzymywał, bo taka jest rola prezydenta.

 

Taka jest rola prezydenta, żeby zatrzymywać wszystko to, co jest szkodliwe dla ludzi i przeciwko czemu ludzie, ci zwykli ludzie, protestują. Nie jakieś elity, które opływają w pieniądze i przywileje. Tylko właśnie zwykli ludzie, bo to im ma służyć władza – i to jest najważniejsze.

 

Szanowni Państwo, wyłaniamy właśnie nowy Rząd. Dzisiaj panu premierowi Mateuszowi Morawieckiemu, przedstawicielowi obecnej większości sejmowej – samodzielnej większości, bo obóz Zjednoczonej Prawicy, jak ja to czasem mówię, obóz Konserwatywnych Chrześcijańsko-Demokratycznych, wygrał ponownie wybory – powierzyłem funkcję sformowania nowego Rządu. Ten Rząd jest w zasadzie prawie że sformowany. Długo wczoraj rozmawialiśmy, do późnej nocy, na ten temat z panem premierem i z panem prezesem Jarosławem Kaczyńskim jako tym, który jest przywódcą tej większości parlamentarnej.

 

Mam nadzieję, i bardzo na to liczę, wierzę w to, że ten nowy Rząd będzie kontynuował dobre zmiany, które następują w Polsce i następowały przez ostatnie cztery lata. Możecie być Państwo pewni, że dopóki starczy mi sił i możliwości, będę ten rząd w tych działaniach wspierał. W tych właśnie, które służą poprawie jakości życia, poprawie jakości życia przede wszystkim polskiej rodziny posiadającej dzieci. Bo to jest nasz najważniejszy wyznacznik, to jest najcenniejsza wspólnota w polskim społeczeństwie.

 

Wierzę w to, że [stanie się to także] dzięki mądrej polityce podatkowej, przede wszystkim jeśli chodzi o zbieranie tych podatków, odbieranie ich tym, którzy do tej pory je kradli. Wiecie Państwo ile VAT-u było do tej pory rozkradane? Gdzie były te wszystkie pieniądze? Kto je zabierał? Nagle, dzięki mądrej polityce, okazało się, że można je zatrzymać. Niestety prawdopodobnie wyprowadzano je za granicę, czyli tam, gdzie dzisiaj jeżdżą niektórzy Polscy politycy i skarżą się, jakie to straszne rzeczy w Polsce się dzieją, bo się poprawia byt ludzi, zwykłych ludzi.

 

Mogę Państwu obiecać, że takie działania, które służą poprawie bytu zwykłych ludzi i służą poprawie funkcjonowania Rzeczypospolitej, jej organów, rozwojowi infrastrukturalnemu właśnie takich miejsc, które do tej pory były zaniedbane, którym dawano mniejsze szanse – to właśnie te miejsca będą teraz cały czas szczególnie wspierane. Bo to jest właśnie polityka zrównoważonego, równego rozwoju. I tak, Panie starosto, jeżeli macie Państwo możliwość rozwijania dalej powiatu, miasta, dzięki odkrytym źródłom termalnym i mineralnym, trzeba w to zainwestować i warto w to zainwestować. Możecie być Państwo pewni mojego wsparcia, także i na tym poziomie lokalnym. Będę też na ten temat rozmawiał z panem marszałkiem, będziemy szukali możliwości.

 

Kończąc moje wystąpienie, chciałem jeszcze raz podziękować bardzo serdecznie za niezwykle miłe przyjęcie. Chciałem podziękować władzom miejskim i powiatowym. Chciałem podziękować Pani Minister i Panu Senatorowi za zorganizowanie tego spotkania i za obecność. Wszystkim Państwu chciałem bardzo podziękować za poświęcenie tego czwartkowego popołudnia na spotkanie ze mną. To jest dla mnie rzeczywiście bardzo ważne, żeby być tutaj z Państwem i żeby móc porozmawiać – za moment będzie taka sposobność. Teraz chciałem wszystkim Państwu życzyć: żeby nam się Rzeczpospolita jak najpiękniej rozwijała, żebyśmy dalej mogli czynić takie działania, które będą Polskę zbliżały do Zachodu Europy, co będzie powodowało, że ludziom u nas będzie się żyło coraz wygodniej, a ci, co wyjechali, że będą wracali. To ja dziękuję! Życzę Państwu wszelkiego powodzenia. Szczęść Boże.

 

Spotkanie z mieszkańcami Kazimierzy Wielkiej

Poleć znajomemu