Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Sobota, 16 listopada 2019

Wystąpienie Pary Prezydenckiej podczas ceremonii wręczenia sztandaru wojskowego 3. Regionalnej Bazie Logistycznej

Kraków | Uroczystość wręczenia sztandaru wojskowego 3. Regionalnej Bazie Logistyczne

Prezydent Andrzej Duda:

 

Szanowny Panie Ministrze Obrony Narodowej,

Szanowni Państwo Ministrowie,

Szanowni Państwo Posłowie, Senatorowie,

Ekscelencjo Księże Arcybiskupie,

Czcigodni Księża Biskupi,

Wielce Szanowny Panie Prezydencie Miasta Krakowa,

Szanowny Panie Wojewodo,

Szanowni Przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego,

Wszyscy Dostojni przybyli Goście,

Szanowni Panowie Generałowie,

Szanowni Państwo, Panie i Panowie Oficerowie, Podoficerowie, Żołnierze, Mieszkańcy Krakowa, Mieszkańcy Małopolski i sąsiednich województw,

Wszyscy przybyli Goście!

 

 

Zobacz także: Prezydent RP wręczył sztandar wojskowy 3. Regionalnej Bazie Logistycznej To jest zawsze wielka chwila, kiedy jednostka wojskowa otrzymuje swój sztandar – swój znak, symbol. Symbol gotowości do walki, symbol gotowości do obrony Rzeczypospolitej, symbol gotowości do stanięcia w każdej potrzebie i na każde zawołanie.

 

Bóg, Honor i Ojczyzna – to słowa, które na sztandarach armii wolnej, niepodległej, suwerennej Polski wypisane są od wieków, mając swoją wielką moc, jaką ma sztandar jednostki wojskowej. Wystarczy sięgnąć do znanych nam wszystkich opisów z literatury, z lektury szkolnej. Bitwa pod Grunwaldem opisana przez Henryka Sienkiewicza, opis, który zapewne wszyscy pamiętają, mrożący krew w żyłach , kiedy chwieje się Wielka Chorągiew Krakowska pod naporem natarcia krzyżackiego i pada.

 

I trwoga ściska serca polskich rycerzy, bo odebranie i upadek sztandaru oznacza dezorganizację, oznacza upadek morali, oznacza porażkę. Bo sztandar to znak jedności, to znak mocy, to znak siły, to ten znak, który gromadzi wokół siebie żołnierzy, by służyć Rzeczpospolitej, by wykonywać zadania. W tamtym momencie moc woli walki i zwycięstwa była silniejsza i polscy rycerze odbili Wielką Chorągiew Krakowską. Ale taka jest właśnie moc sztandaru. To właśnie dlatego on stanowi o gotowości bojowej. To właśnie on stanowi jej znak. Ale zarazem stanowi, także i w tym sensie wojskowym, najświętszy symbol, jaki żołnierze mają w swojej jednostce. Gratuluję 3. Regionalnej Bazie Logistycznej otrzymania tego wspaniałego symbolu, tak pięknego i tak ważnego dla żołnierzy, dla wszystkich przyjaciół jednostki, ale chcę mocno podkreślić: także i dla Rzeczypospolitej.

 

Chcę z tego miejsca podziękować, że spotyka mnie ten zaszczyt, że mogłem, razem z Ministrem Obrony Narodowej, ten sztandar nadać i dzisiaj wręczyć. Chciałem także podziękować, że moja żona mogła objąć zaszczytną funkcję matki chrzestnej tego sztandaru. Chce podkreślić, że jest to dla nas wielkie wydarzenie i jeszcze raz pogratulować jednostce, 3. Regionalnej Bazie Logistycznej i wszystkim, którym baza ta służy swoim wsparciem. Bo choć jednostki logistyczne może nie są najbardziej spektakularne i najbardziej rozpoznawalne, to jednak bez nich nie wyobrażamy sobie zupełnie współczesnej obrony, sprawnej służby wojskowej, a przede wszystkim nie wyobrażamy sobie zupełnie współczesnego pola walki i współczesnego dobrego funkcjonowania jednostek liniowych.

 

Nie ma dzisiaj w ogóle jednostek operacyjnych bez jednostek logistycznych. Bez logistyki nie da się prowadzić współczesnych działań obronnych, współczesnych działań bojowych. Dlatego logistyka, choć bardziej na zapleczu, stanowi można powiedzieć fundament funkcjonowania każdej sprawnej armii. Jeszcze raz gratuluje, jeszcze raz dziękuję i w tym pięknym dniu składam dowództwu, panom pułkownikom, komendantom jednostki, wszystkim oficerom, żołnierzom, ich najbliższym oraz przyjaciołom jednostki najserdeczniejsze życzenia wszelkiego powodzenia i sprawnej realizacji wszelkich zadań, jakie na jednostkę będą spływały w przyszłości.

 

Szczęść Boże!

 

Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda:

 

Ze swej strony pragnę bardzo serdecznie podziękować Komitetowi Honorowemu, fundatorom sztandaru, a przede wszystkim Dowództwu 3. Regionalnej Bazy Logistycznej za zaufanie, jakim obdarzyli Państwo mnie oraz generała dywizji Dariusza Łukowskiego, wybierając nas na rodziców chrzestnych sztandaru Państwa jednostki.

 

Poczytujemy sobie to za wielki zaszczyt i wyróżnienie, zwłaszcza że jesteśmy świadomi tego, że sztandar dla każdego żołnierza to świętość: symbol chwały bojowej, symbol męstwa, wierności, honoru, to symbol tradycji Wojska Polskiego. My z panem generałem, prosząc o poświęcenie tego sztandaru, zaświadczamy jednocześnie, że Państwa jednostka w pełni zasłużyła na to, by otrzymać ten widoczny znak przynależności do Wojska Polskiego. Znak, który będzie Państwu towarzyszył w codziennej służbie, ale także podczas uroczystości wojskowych, znak który świadczy o przyjęciu przez Państwa chlubnych tradycji oręża polskiego.

 

Doskonale wiem, że wypełniają Państwo bardzo ważne zadania i pełnią Państwo bardzo odpowiedzialną służbę, a także, że zakres tej służby jest naprawdę bardzo szeroki. Przecież najbardziej wyszkolona i najbardziej zmodernizowana armia nie będzie w stanie skutecznie wypełniać swoich zadań, jeżeli w odpowiednim czasie nie będzie w stanie zabezpieczyć swoich jednostek wojskowych we wszystko co niezbędne, by skutecznie działać. A logistyka to dyscyplina, to skrupulatność, to bardzo precyzyjne planowanie i to wspaniała służba.

 

Myślę, że doskonale zdawał sobie z tego sprawę patron Państwa bazy, hetman wielki koronny Stanisław Jabłonowski, który walczył pod Chocimiem, pod Wiedniem pod Parkanami i w wielu innych miejscach; wszędzie tam, gdzie trzeba było bronić granic Polski, a także wartości, które są tak ważne dla nas, Polaków. I myślę, że bardzo trafnie znaczenie logistyki określił dowódca operacji „Pustynna burza”, generał Norman Schwarzkopf, który powiedział, że logistyka nie jest wszystkim, ale wszystko bez logistyki jest niczym. I rzeczywiście tak jest. Wojska operacyjne bez wsparcia logistycznego nie są w stanie w pełni skutecznie wypełniać swoich zadań.

 

Panie Pułkowniku, Panie i Panowie Oficerowie, Podoficerowie, Żołnierze, Pracownicy 3. Regionalnej Bazy Logistycznej: życzę Państwu przede wszystkim, by codzienna służba była dla Państwa zawsze źródłem dumy i satysfakcji, by Państwa wkład w powodzenie każdego rozkazu był zawsze doceniany. Życzę również, by mieli Państwo poczucie, że wypełniane przez Państwa zadania są ważne i potrzebne, życzę także by ćwiczenia, wszystkie misje zawsze kończyły się powodzeniem i żeby zawsze przebiegały bez zakłóceń.

 

 

Wszystkim Państwu, Państwa rodzinom i bliskim życzę wszelkiego dobra i wszelkiej pomyślności.

Poleć znajomemu