Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 26 listopada 2019

Wystąpienie Pary Prezydenckiej podczas inauguracji 23. Świątecznej Zbiórki Żywności

 

Prezydent:

 

Szanowny Panie Prezesie,

Szanowni Państwo Prezesi, Dyrektorzy,

ale przede wszystkim Nasi Młodzi Przyjaciele Wolontariusze,

Wszyscy przybyli Goście!

 

Zobacz także: Inauguracja 23. Świątecznej Zbiórki Żywności Chcemy bardzo serdecznie podziękować Panu Prezesowi za zaproszenie do objęcia tegorocznej akcji Zbiórki Żywności przez Banki Żywności, po raz kolejny, honorowym patronatem prezydenckim. Przede wszystkim chce podziękować za zaproszenie  na tę galę Banków Żywności, która poprzedza tegoroczną zbiórkę żywności przed świętami Bożego Narodzenia. Tak jest, że to już nasze piąte wydarzenie wspólnie z Bankami Żywności, piąta zbiórka, w której mamy zaszczyt i przyjemność brać udział, wspierając tym samym tę bardzo ważną ideę.

 

Jest czymś też bardzo symbolicznym, że w tym roku ta gala odbywa się właśnie tutaj, w Centrum Olimpijskim, w siedzibie Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Dlaczego? Dlatego, że Olimpiada wszystkim kojarzy się ze sportową rywalizacją, ale przede wszystkim szlachetną rywalizacją. To jest istota olimpizmu, to jest także istota sportu olimpijskiego. W tej działalności Banków Żywności, w zbiórce na rzecz potrzebujących, najważniejsza jest ta właśnie kwestia szlachetności. Myślę, że w istocie w każdym z nas jest potrzeba czynienia dobra. W każdym z nas jest potrzeba tego, żeby mając, podzielić się z bliźnim, dać od siebie i z siebie chociaż jakąś niewielką cząstkę. Mając tę świadomość, że wsparło się drugiego człowieka.

 

To zresztą  jest bardzo głęboko zakorzenione w naszej tożsamości, w  naszej kulturze, stąd przecież ten zwyczaj, będący świętym zwyczajem wszędzie w Polsce, że przy stole wigilijnym pozostawia się to jedno wolne miejsce z zastawą dla nieznanego przybysza, może ubogiego, kogoś, kto zupełnie niezapowiedziany zapuka do naszych drzwi, żeby miał miejsce od razu i żeby można było go posadzić przy tym stole, żeby nie miał poczucia, że wtargnął – tylko, że przyszedł, jako człowiek zaproszony. To jest właśnie element wielkiego poczucia wzajemnej odpowiedzialności za nas wszystkich wobec siebie, jako członków wspólnoty. Obyczaj i tradycja, niezwykle tę wspólnotę budujące. Jej elementem jest podzielenie się posiłkiem, w znaczeniu tego, że kiedy idziemy do sklepów, to czekają na nas właśnie wolontariusze z Banków Żywności, którym można przekazać produkty, które kupimy właśnie po to, żeby podzielić się z drugim człowiekiem. To jest wielkie przesłanie tej zbiórki żywności.

 

Przede wszystkim dziękuję Panu Prezesowi, dziękuję wszystkim, którzy organizują tę zbiórkę, ale także wolontariuszom, którzy w niej biorą udział. To dzięki Waszemu, dzięki Państwa zaangażowaniu te znakomite wyniki zbiórki są możliwe.

 

Chcę podziękować także za działanie związane z funkcjonowaniem Banków Żywności przez cały rok. To przecież nie tylko zbiórki na święta, to działalność, która jest realizowana przez cały rok. To udział już w tej chwili bardzo wielu firm, sieci supermarketów i marketów, które przekazują żywność do Banków Żywności po to, by można ją było podzielić pomiędzy potrzebujących. Bardzo serdecznie dziękuję za ten wkład, za to wielkie dzieło.

 

Bardzo dziękuję także Panu Senatorowi Mieczysławowi Augustynowi za jego wielki wkład w to, że powstała ustawa o przeciwdziałaniu marnowaniu żywności, która reguluję tę kwestię i ułatwia tę właśnie zbiórkę żywności przez Banki Żywności dla potrzebujących, którzy po prostu wymagają pomocy, którzy chcą, by ta pomoc do nich przyszła.

 

Ogromnie jesteśmy Państwu za to wdzięczni, to już dziś jest wielka, ogólnopolska, potężna akcja, kiedyś zapoczątkowana przez Pana Jacka Kuronia. Można powiedzieć, że Banki Żywności, to jest taki pomnik, który zostawił nam razem z tą wielką ideą wspierania się nawzajem. Ta nagroda im. Jacka Kuronia, która jest takim symbolem działalności dobroczynnej, dostrzegania potrzeb drugiego człowieka. To jest przede wszystkim to wielkie dzieło, które jest do dzisiaj realizowane, a którego odbiorcami, w tym znaczeniu pośrednim, jest dzisiaj ponad 3800 podmiotów, instytucji różnego rodzaju, świetlic, domów, którym przekazywane są właśnie produkty żywnościowe przez Banki Żywności, gdzie następnie są rozdysponowywane pomiędzy potrzebujących.

 

Jeszcze raz z całego serca dziękuję za tę akcję, ale przede wszystkim dziękuję za to, że możemy z Żoną po raz kolejny wziąć w niej udział.

 

Pierwsza Dama

 

Szanowni Państwo,

 

Spotykamy się dzisiaj, żeby zainaugurować tę 23. edycję Świątecznej Zbiórki Żywności, ale jak co roku spotykamy się również po to, by gorąco zachęcić wszystkich naszych Rodaków, by w tej akcji po raz kolejny wzięli udział. Mamy nadzieję, że wzorem lat poprzednich Polacy otworzą swoje serca na potrzeby tych, dla których los okazał się mniej łaskawy. Bardzo gorąco zachęcamy do wzięcia udziału w tegorocznej zbiórce żywności.

 

Szanowni Państwo,

 

Jak wspomniał już Pan Prezes, w tym roku w akcji wezmą udział trzydzieści dwa Banki Żywności i około pięćdziesięciu pięciu tysięcy wolontariuszy działających aż w pięćdziesięciu pięciu miejscowościach. Dlaczego jeszcze raz to powtarzam i podkreślam? Po pierwsze dlatego, że te liczby są naprawdę imponujące. Ale po drugie, dlatego że właśnie ta gala jest wspaniałą okazją do tego, by to Państwu, drodzy wolontariusze, podziękować za tę wspaniałą pracę, jaką Państwo wykonują. Państwo są takimi cichymi bohaterami tej akcji, ale bez Państwa pomocy, bez tej pięknej postawy i zaangażowania, ta akcja nie cieszyłaby się takim powodzeniem, nie miałaby takiego zasięgu i przez tyle lat tak wspaniale by się nie rozwijała.

 

Dlatego chcielibyśmy razem z Andrzejem bardzo, ale to bardzo gorąco podziękować Państwu za to wspaniałe dzieło, jakie jest Państwa udziałem. Ale przede wszystkim chcemy podkreślić fakt, że pomimo tego, że różnią się Państwo – i wiekiem, i wykonywanymi na co dzień zajęciami, a także miejscem zamieszkania – to łączy Państwa ta wspólna, piękna idea. Idea szerzenia dobra, idea wspierania drugiego człowieka. Myślę, że to jest ogromnie ważne dla ludzi, którzy tę pomoc otrzymują. I nie chodzi tu tylko i wyłącznie o te żywnościowe produkty, ale wydaje mi się, że  najważniejsza dla tych ludzi jest świadomość, że jest ktoś, kto o nich myśli, i że oni ze swoimi problemami nie pozostają sami. Za to jeszcze raz Państwu bardzo serdecznie dziękujemy.

 

Bardzo cieszymy się, że właśnie w tym roku te nagrody i wyróżnienia, które za chwilę Państwo  otrzymają, mają charakter ogólnopolski i bardzo uroczysty. Gratulujemy tym stu wspaniałym! Stu spośród wielu tysięcy wolontariuszy Banków Żywności i cieszymy się, że to właśnie tutaj, w Centrum Olimpijskim Państwo po raz pierwszy te nagrody otrzymają. Głęboko wierzymy też w to, że inni pójdą za Państwa przykładem, że znajdą Państwo godnych naśladowców. Bo jak wszyscy wiemy, dobro zawsze do dobroczyńców wraca. Dobro inspiruje i, jeśli można użyć takiego określenia, dobro jest też zaraźliwe – w tym pozytywnym tego słowa znaczeniu. Zarówno to dobro, które odczuwamy sami, którego sami doświadczamy, ale także to wyświadczane innym, może być początkiem czyjejś wewnętrznej przemiany, ale może być też zalążkiem jakiejś nowej inicjatywy czy nowej organizacji.

 

Z Andrzejem jesteśmy też głęboko przekonani o tym, że aby dobro mogło się szerzyć, to dobro trzeba nagłaśniać, dobro trzeba nagradzać i dobro trzeba propagować. Stąd też nasza obecność tutaj dzisiaj, stąd nasz honorowy patronat nad dzisiejszą uroczystością, ale również stąd też nasze coroczne zaangażowanie w tę akcję, także w pakowanie żywności dla potrzebujących. I to, że dzisiaj jesteśmy tutaj nie oznacza, że w tym roku nie będziemy tej żywności pakować, bo ja już zgłosiłam swój akces do tej akcji i bardzo się cieszę, że również w tym roku, wraz z innymi wolontariuszami, będę mogła te paczki zapakować.

 

Szanowni Państwo,

 

Jak już Pan Prezes wspomniał zbliża się święto wszystkich wolontariuszy, przypadające 5 grudnia. Z tej okazji pragniemy wszystkim wolontariuszom, działającym i tutaj w kraju, i za granicą, życzyć przede wszystkim wszelkiego dobra, wszelkiej pomyślności i satysfakcji płynącej ze wspierania drugiego człowieka. Ja chciałabym zadedykować wszystkim wolontariuszom słowa naszego wielkiego Rodaka, świętego Jana Pawła II, który powiedział, że człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest. Nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi. Bardzo dziękujemy jeszcze raz za zaproszenie na dzisiejszą uroczystość.

Para Prezydencka podczas gali Banków Żywności, inaugurującej 23. Świąteczną Zbiórkę Żywności

Poleć znajomemu