przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Wtorek, 15 września 2015

Wystąpienie prezydenta w Lancaster House

Czcigodni Weterani,
Szanowni Goście,
Ekscelencje,
Szanowni Państwo!
 

Przede wszystkim chciałbym złożyć wyrazy mego szczerego uznania panu Michealowi Fallonowi, Sekretarzowi Stanu ds. Obrony, za zorganizowanie tego szczególnego wydarzenia. W imieniu własnym oraz w imieniu narodu polskiego chciałbym także wyrazić wdzięczność narodowi brytyjskiemu za pamięć o heroicznych czynach polskich lotników w czasie bitwy o Anglię. Z wielkim szacunkiem przyjmujemy każdą oznakę tej pamięci.

 

Polska i Wielka Brytania były zawsze dzielnymi sojusznikami, czego konkretnym dowodem jest ta wspaniała rocznica, obchodzona przez nas. Nasze wspólne zmagania w czasie II wojny światowej, w tym także bitwa o Anglię, zbliżyły nasze kraje i nasze narody. Historia jednak jeszcze się nie skończyła. Obecnie stajemy w obliczu poważnych wyzwań dla naszego bezpieczeństwa europejskiego. Wolność narodów jest zagrożona, suwerenność państw narodowych wymaga obrony. Należy przywrócić poszanowanie prawa międzynarodowego.

 

Jestem prawdziwie rad, że tutaj, w Wielkiej Brytanii, spotykam się z kompletnym zrozumieniem tego faktu. Wysoce cenimy sobie wysiłki Wielkiej Brytanii zmierzające do przystosowania NATO do nowych okoliczności. Mam nadzieję, że Wielka Brytania będzie nadal udzielać Polsce wsparcia w jej wysiłkach na rzecz zapewnienia pokoju i stabilności w naszym regionie.

 
 
Czcigodni Weterani,
Panie i Panowie,
Wielce Szanowny Panie Ministrze,
Ekscelencje,
Szanowni Goście!
 

Jestem niezwykle wzruszony, że mogę tutaj dzisiaj stać przed ludźmi, którzy, jak powiedziałem przed chwilą, bronili naszej wolności, suwerenności naszych państw.

 

Dziękuję za gościnę – nie tylko dla mnie przez te dwa dni w Londynie, w Wielkiej Brytanii. Dziękuję także za gościnę wobec pokoleń Polaków, którzy tutaj żyli i żyją i którzy dzisiaj w Wielkiej Brytanii realizują swoje życiowe marzenia. Kiedyś byli tu z przymusu, kiedyś byli tutaj, żeby nie znaleźć się w więzieniu w Polsce, nie zginąć podstępnie zamordowanym w czasach komunistycznego reżimu.

 

Ale przede wszystkim chciałem z tego miejsca podziękować weteranom – i tym polskim, moim rodakom, i tym brytyjskim – za tamtą walkę, za bohaterstwo, za to, że szli ramię w ramię, za to, że zwyciężyli. Bo to były wielkie dni, wiele krwi zostało przelanej, ale za wolność waszą i naszą  było warto. Chciałem złożyć głęboki hołd wszystkim tym, którzy polegli, wszystkim tym, którzy walczyli, tym, którzy są jeszcze dzisiaj z nami. Chciałem Państwu życzyć przede wszystkim zdrowia i sił, żebyście byli z nami jak najdłużej, żebyście mogli przychodzić na te spotkania, bo swoją obecnością dajecie świadectwo. Dajecie świadectwo patriotyzmu, dajecie świadectwo bohaterstwa, dajecie świadectwo wielkości. I to jest wspaniałe.

 

I chcę tutaj głośno powiedzieć: Niech żyje Polska!,  dlatego że ona żyje dziś właśnie między innymi dzięki Wam. To Wy za nią walczyliście. I niech Bóg błogosławi ten kraj: kraj nadziei i chwały.

 
Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.