Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 5 grudnia 2019

Wystąpienie podczas uroczystości powołania Ministra Sportu

 

Wielce Szanowna Pani Marszałek,
Panie Premierze,
Szanowni Państwo Ministrowie,
Ale w szczególności Wielce Szanowna Pani Minister
oraz Najbliżsi i Przyjaciele Pani Minister,

 

Zobacz także: Danuta Dmowska-Andrzejuk Ministrem Sportu Bardzo się cieszę, mówię to przede wszystkim do Pana Premiera, że możemy dzisiaj zakończyć ten okres formowania rządu po ostatnich wyborach parlamentarnych. Cieszę się, że to wszystko odbywa się w sposób tak stabilny. A przede wszystkim bardzo serdecznie gratuluję Panu Premierowi i bardzo się cieszę, że na to ważne stanowisko ministra sportu w polskim rządzie wybrał i wskazał osobę tak doskonale nadającą się do pełnienia tej ważnej funkcji.


Pani Minister Danuta Dmowska-Andrzejuk jest przede wszystkim doskonałym, wspaniałym polskim sportowcem, to jest chyba najważniejsze. Jest rzeczywiście najbardziej utytułowaną polską szpadzistką, zdobywczynią tytułu Mistrza Świata indywidualnie, srebrnego medalu mistrzostw świata drużynowo, jest zdobywczynią mistrzostwa Europy drużynowo, także i wicemistrzostwa Europy. W związku z tym tych sukcesów sportowych na arenie międzynarodowej, na tym najwyższym światowym poziomie ma na swoim koncie bardzo wiele.

 

I jest to – śmiało można powiedzieć – wielka, wielka kariera sportowa, a w związku z tym także i znajomość sportu światowego, polskiego, ale przede wszystkim sportu profesjonalnego, właściwie od podszewki. Śmiało można takiego określenia użyć, zwłaszcza, że jest to znajomość tego sportu nie tylko od strony zawodnika, ale – biorąc pod uwagę także i losy życiowe Pani Minister – jest to znajomość polskiego i światowego sportu także od strony organizacyjnej, także i trenerskiej. Nie mam w związku z tym żadnych wątpliwości, że jeżeli chodzi o znajomość materii, którą Pani Minister ma się zajmować i o dobre prowadzenie spraw polskiego sportu udało się znaleźć osobę, już nie kandydatkę, a ministra sportu, który z całą pewnością doskonale spełni pokładane nadzieje.


A co mnie ogromnie przy tym cieszy, Pani Minister jest osobą młodą, pełną werwy, pełną energii, niezwykle miłą, niezwykle sympatyczną, można powiedzieć: osobą ujmującą. Więc jestem pewien, że także w kontaktach osobistych ze sportowcami i z tymi, z którymi przyjdzie się jej spotkać, realizując zadania ministra sportu, będzie miała znakomitą relację. I stworzy po pierwsze doskonały zespół, który będzie świetnie wykonywał zadania, ale przede wszystkim także, że będzie to pasmo sukcesów dla polskiego sportu, ale także dla Rzeczypospolitej. To oczywiście nie tylko opieka nad sportowcami, ale to także opieka nad sportem amatorskim, także opieka nad szeroko pojętą kulturą fizyczną, także dbałość o polskie obiekty sportowe, o inwestycje, które w tym zakresie są potrzebne. Ale jestem przekonany, że to młode spojrzenie Pani Minister, takie śmiałe widzenie nowoczesnego rozwoju, jaki jest potrzebny sportowi w każdej jego dziedzinie i w każdym jego calu, tutaj z pewnością będzie doskonale realizowane.

 

Jeszcze raz gratuluję Pani Minister. Wszyscy trzymamy kciuki za powodzenie misji i gratuluję także Panu Premierowi. Życzę wszystkim Państwu, całemu rządowi, Panu Premierowi, Pani Minister, wszystkim Państwu Ministrom powodzenia w pracy dla Rzeczypospolitej. I jestem przekonany, że zostanie ona zrealizowana doskonale, przede wszystkim zgodnie z oczekiwaniami tych, którzy nas wybrali, czyli obywateli. Dziękuję.
 

Prezydent Duda powołał Danutę Dmowską-Andrzejuk na urząd Ministra Sportu

Poleć znajomemu