przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Czwartek, 20 października 2016

Wystąpienie Prezydenta RP na uroczystości z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Niewidomych

Wystąpienie Prezydenta RP na uroczystości z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Niewidomych (fot. Grzegorz Jakubowski / KPRP)

Szanowni Państwo Ministrowie,

Szanowne Panie Posłanki,

Szanowna Pani Prezes,

Szanowni Państwo Prezesi,

Czcigodny Księże, Czcigodna Siostro,

Wszyscy Drodzy Dostojni Zgromadzeni Goście!

 

Ogromnie się cieszę! Właściwie powiem ogromnie się cieszymy. Razem z moją małżonką, że możemy Państwa gościć w Pałacu Prezydenckim środowisko niezwykle zasłużone dla Rzeczypospolitej. Co przez to rozumiem, zaraz powiem, ale chcę też powiedzieć, że to jest w pewnym sensie wyjątkowy moment. Nie tylko dlatego, że Państwo tu jesteście, w siedzibie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, ale to także dlatego, że kilka dni temu obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Osób Niewidomych, w szczególnym roku, w roku jubileuszowym, 70-lecia, Zjednoczenia Ruchu Osób Niewidomych w Polsce. 65-lecia istnienia Polskiego Związku Niewidomych. Proszę Państwa, jednocześnie Towarzystwo Opieki Nad Ociemniałymi w Laskach, które prowadzi znany w całej Polsce ośrodek szkolno-wychowawczy dla dzieci niewidomych liczy sobie już ponad 100 lat.

 
Chylę przed Państwem czoła jako Prezydent Rzeczypospolitej dzisiaj, bo to są dziesięciolecia czynienia przez Państwa naszego kraju, Polski - Rzecząpospolitą, to znaczy taką, którą w miarę jak to tylko możliwe jest równa dla wszystkich, w której życie w miarę możliwości jest dla wszystkich jednakowo dostępne. Państwo od dziesięcioleci pełnicie tę niezwykle ważną służbę, nie tylko dla środowiska osób niewidomych i z dysfunkcją narządu wzroku w Polsce, nie tylko dla osób dotkniętych niepełnosprawnością, ale czynicie to dla Rzeczypospolitej. Dlaczego? Dlatego, że tylko wtedy Polska będzie państwem nowoczesnym, tylko wtedy Polska będzie państwem, o którym będzie można mówić, że jest na wyżynach cywilizacyjnych, gdy będą stwarzane jak najlepsze szanse każdemu jej obywatelowi, także temu, którego los dotknął niepełnosprawnością, w tym przypadku niepełnosprawnością narządu wzroku.
 
Dlatego, proszę Państwa, cieszę się tak ogromnie, cieszę się też ogromnie, że jest to rewizyta, bo przecież rok temu, razem z moją żoną gościliśmy u Państwa, w Polskim Związku Niewidomych, w Tyflogalerii, gdzie zorganizowaliście Państwo swoją edycję Narodowego Czytania „Lalki” Bolesława Prusa. Mogliśmy tam podziwiać kunszt Państwa podopiecznych, niewidomych, którzy czytali „Lalkę” Bolesława Prusa wydaną Braillem lepiej niż często czynią to zwykli dobrze widzący ludzie. To pokazuje jak wielka praca pedagogiczna, instruktorska jest wykonywana i jak doskonałe Państwo osiągacie efekty. Bardzo za to serdecznie dziękuję! Bo to są dziesięciolecia, tak jak powiedziałem, pracy dla pokoleń młodych i starszych naszych rodaków, po to, żeby stworzyć im szansę. Gratulując osobom, którym przed chwilą wręczałem odznaczenia państwowe, mówiłem „dziękuję za te dziesięciolecia solidarności”. Dziękuję za te dziesięciolecia Państwa pracy polegającej na wyrównywaniu szans. To niezwykle ważne zadanie, do którego my, jako Para Prezydencka, przywiązujemy ogromną wagę.
 
Nie tak dawno, tu w Pałacu Prezydenckim gościliśmy laureatów Nagrody Prezydenckiej „Lider Dostępności”. To ci, którzy na co dzień pracują nad tym, jak usuwać bariery, bariery właśnie dla osób niepełnosprawnych, z różnymi niepełnosprawnościami. To przedstawiciele samorządów, to przedstawiciele firm architektonicznych, pracowni, które przygotowują projekty, które wymyślają rozwiązania ułatwiające życie. To przedstawiciele, także i młodych wynalazców, którzy pracują nad tym jak usunąć bariery, w jaki sposób ograniczyć niedostępność, w jaki sposób zminimalizować w związku z tym także wykluczenie, które jak Państwo doskonale wiecie, bardzo często z niepełnosprawnością jest związane. Być może nawet przede wszystkim właśnie z niepełnosprawnością narządu wzroku, gdzie tak trudno jest cokolwiek zrobić, gdzie tak trudno jest się choćby poruszać. To właśnie praca pedagogów, to właśnie praca instruktorów, a na początku wielki wysiłek rodziców, jeżeli ktoś z tą niepełnosprawnością się urodził, daje ten błogosławiony efekt, w postaci zredukowania wykluczenia. To co przecież jest tak niezwykle ważne, w każdym cywilizowanym społeczeństwie, aby wykluczonych nie było. Można to zrobić tylko poprzez redukcję barier.
 

Ogromnie się cieszę, proszę Państwa, że będziemy mogli Państwu dzisiaj zaprezentować coś niezwykłego, coś niezwykłego dla Państwa, dla tych, którzy pracują z osobami dotkniętymi niepełnosprawnością narządów wzroku, z osobami niewidomymi i słabo widzącymi, a także dla tych przede wszystkim, którzy są tym dotknięci. Jest z nami dziś młody, genialny polski wynalazca, Pan Piotr Psyllos, który jest laureatem wielu międzynarodowych nagród. Ma tylko 22 lata, a już opracował dwa urządzenia, które mają redukować bariery, właśnie dla osób niewidomych. I jedno z tych urządzeń, oczywiście nowoczesnych, elektronicznych, będących właściwie szczytowym osiągnięciem tego co można nazwać innowacyjnością, będzie tutaj Państwu dzisiaj przez niego, zaprezentowane. Ogromnie się z tego cieszę. Muszę Państwu powiedzieć, że także i młodzi ludzie, którzy zakładają startupy, a gościliśmy też ich tutaj niedawno w Pałacu, pracują nad rozwiązaniami usuwającymi bariery dla osób niepełnosprawnych. To urządzenia dla osób głuchoniemych, to różnego rodzaju rozwiązania, które mają pomóc, które mają likwidować, ograniczać wykluczenie. Jestem wdzięczny wszystkim tym, przede wszystkim właśnie Państwu, ale wszystkim, także tym młodym, którzy myślą o innych, którzy myślą o tym, jak uczynić Polskę dostępną, jak uczynić Polskę nowoczesną, jak uczynić Polskę Rzecząpospolitą, w pełni tego słowa znaczeniu.

 

Jeszcze raz składam Państwu ogromne, ogromne wyrazy wdzięczności i ogromne wyrazy szacunku. Jesteśmy z moją żoną Agatą zaszczyceni, że możemy Państwa gościć dzisiaj w Pałacu Prezydenckim.

 
Dziękuję bardzo!      
 
Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.