Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 20 grudnia 2019

Prezydent: Black Hawk dla wojska to początek nowej ery

 

Szanowny Panie Ministrze Obrony Narodowej,

Wielce Szanowna Pani Ambasador Stanów Zjednoczonych,

Szanowni Państwo Ministrowie,

Szanowni Panowie Generałowie,

Szanowni Państwo Posłowie, Senatorowie,

Szanowni Państwo Prezesi,

Szanowny Panie Marszałku Województwa Podkarpackiego,

Wszyscy Wielce Szanowni Goście,

Szanowni Panie i Panowie Oficerowie, Żołnierze Wojsk Specjalnych

Wszyscy obecni pracownicy Wojska Polskiego,

Wielce Szanowni Państwo!

Zobacz także: Uroczystość przekazania Wojskom Specjalnym śmigłowców Black Hawk

 

Nie mam żadnych wątpliwości, że to bardzo ważny moment. Dyskutowaliśmy o tym procesie od bardzo dawna, wzbudzał on zresztą także i bardzo wiele emocji. Zakup wyposażenia dla polskiego wojska – bardzo ważny element planu modernizacji Polskich Sił Zbrojnych. 

Rok temu podpisałem ustawę modernizacyjną, której następstwem było przygotowanie przez Ministra Obrony Narodowej planu modernizacyjnego, w efekcie którego także i została zawarta umowa z zakładami w Mielcu na dostawę tych śmigłowców – śmigłowców dla Wojsk Specjalnych.

 

Śmigłowców, co dla mnie, dla nas, a także, mam nadzieję, przede wszystkim dla żołnierzy Wojsk Specjalnych – tych którzy z tych śmigłowców będą na co dzień korzystać, na nich będą wykonywali swoje zadania, będą służyli Rzeczypospolitej, bezpieczeństwu naszego kraju i nas wszystkich – najważniejsze, są doskonale znane i wypróbowane. Wielokrotnie [nasi żołnierze] mieli możliwość w różnych miejscach świata, w czasie wykonywania swoich zadań i w czasie ćwiczeń, korzystać z tych śmigłowców, które są na stanie armii sojuszniczych, przede wszystkim armii Stanów Zjednoczonych.

 

Dzisiaj te śmigłowce – co dla nas także bardzo ważne – wyprodukowane w Mielcu, w ramach współpracy z wielką firmą ze Stanów Zjednoczonych, ale wyprodukowane przez polskich pracowników w dolinie lotniczej, jak to nazywamy, na Podkarpaciu, stają się elementem – mam nadzieję jednym z najważniejszych elementów – wyposażenia polskich Wojsk Specjalnych.

 

Na razie cztery śmigłowce, ale mamy nadzieję, że w miarę ich używania, w miarę także i zapoznawania się szczegółowo z tym sprzętem, będziemy mogli to wyposażenie dla naszych sił specjalnych a potem dla innych sił, które będą tego potrzebowały, rozwijać.

Jest to śmigłowiec, tak jak powiedziałem, doskonale znany, wypróbowany przede wszystkim wielokrotnie w warunkach bojowych, wypróbowany przez oddziały amerykańskie właściwie wszystkich formacji wojsk armii Stanów Zjednoczonych, wypróbowany także przez armie sojusznicze. To śmigłowce cały czas nabywane przez różne armie na świecie i cały czas stanowią niezwykle pożądany element wyposażenia wszystkich właściwie rodzajów wojsk, ale przede wszystkim właśnie Wojsk Specjalnych, jako śmigłowce służące do przenoszenia żołnierzy, służące w razie potrzeby także i do osłony, do wszystkich tych elementów, które są potrzebne w szybkim realizowaniu misji.

 

Można byłoby w tym momencie życzyć naszym żołnierzom Wojsk Specjalnych, aby te śmigłowce służyły im tak, aby jak najsprawniej i jak najbezpieczniej dowoziły ich na akcje, ale żeby jeszcze sprawniej i jeszcze bezpieczniej zabierały ich z tego terenu, na którym wykonywali swoje zadania, i to zabranie ich będzie oznaczało pomyślne zakończenie akcji. Tego z całego serca naszym żołnierzom życzę.

 

Życzę, żeby te śmigłowce dobrze im służyły, żeby także służyły dobrze nam. Obserwując to, jak będą funkcjonowały w ramach polskiej armii – dzisiaj podobne śmigłowce są już na wyposażeniu polskiej policji, od pewnego czasu służą oddziałom antyterrorystycznym – będziemy obserwowali funkcjonowanie w obydwu tych formacjach, zarówno w policji, w siłach antyterrorystycznych, jak i w polskich Wojskach Specjalnych i będziemy dalej wyciągali również  przy pomocy opinii dowódców oraz żołnierzy wnioski co do dalszych planów modernizacyjnych.

 

Nie mam żadnych wątpliwości, że to początek modernizacji. Ostatnie nowe śmigłowce trafiły na stan polskiej armii w 2010 roku. Minęło więc od tego czasu prawie 10 lat. Dzisiaj nabywamy śmigłowce zupełnie innego rodzaju. To jest zupełnie inna klasa, to jest w związku z tym, mam nadzieję, otwarcie zupełnie nowej ery, jeżeli chodzi o funkcjonowanie polskich wojsk, nie tylko Wojsk Specjalnych, lecz także i innych formacji. Mam nadzieję, że wkrótce na stan naszych żołnierzy przyjdą także śmigłowce ratownictwa morskiego z kolei, wyprodukowane w Świdniku. Wierzę głęboko, że to będzie oznaczało rzeczywiście z prawdziwego zdarzenia początek modernizacji tej właśnie floty śmigłowcowej, jej odnowienia, jeżeli chodzi o wyposażenie polskiego wojska.

 

Do tej pory tylko o tym mówiono, żadne konkrety de facto nie zostały zrealizowane. W tym momencie mamy pierwszy konkret. Cieszę się ogromnie i gratuluję zarówno dowództwu sił specjalnych na czele z Panem Generałem, jaki i Panu Prezesowi zakładów w Mielcu tego, że dokonali przed momentem przekazania tych śmigłowców, ale bardzo serdecznie dziękuję i gratuluję także Panu Ministrowi Mariuszowi Błaszczakowi, bo wiecie Państwo, bardzo łatwo jest mówić, ale bardzo trudno jest podjąć decyzję, zwłaszcza taką, która pociąga za sobą ogromne wydatki w skali państwowej. Trzeba ją podjąć z odwagą, ale z drugiej strony trzeba ją podjąć także z wielką odpowiedzialnością. Dziękuję Panu Ministrowi za wzięcie tej odpowiedzialności.

 

Dziękuję Pani Ambasador za obecność na naszej dzisiejszej uroczystości. Obecność Pani Ambasador jest takim widomym znakiem rozwijającej się współpracy pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi. Cieszy nas bardzo, że kupujemy sprzęt wypróbowany. Cieszę się, że kupujemy sprzęt bardzo zaawansowany technologicznie, który, tak jak dobrze służy już od dawna żołnierzom armii Stanów Zjednoczonych, tak samo dobrze będzie służył i naszym żołnierzom, pomagając im bezpiecznie i sprawnie realizować swoje zadania. Mam nadzieję, że ta nasza współpraca wojskowa będzie się dalej pomyślnie rozwijała, a to jest jej dobry znak.

 

Jeszcze raz życzę polskim Wojskom Specjalnym, wszystkim żołnierzom, ich najbliższym, wszystkiego dobrego. Niech z lekkim uśmiechem na twarzy potraktują to jako prezent świąteczny dla nich od państwa polskiego. Dziękuję. 

 

Uroczystość przekazania Wojskom Specjalnym śmigłowców Black Hawk

Poleć znajomemu