Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 13 stycznia 2020

Przemówienie Prezydenta RP podczas uroczystości wręczenia Medalu „Odwaga i Wiarygodność” prof. Rogerowi Scrutonowi [PL/ENG]

  |   Prezydent wziął udział w Kongresie „Polska Wielki Projekt" podczas, którego prof. Roger Scruton otrzymał medal „Odwaga i Wiarygodność" (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Prezydent przemawiał przed wręczeniem medalu „Odwaga i Wiarygodność" prof. Rogerowi Scrutonowi podczas Kongresu „Polska Wielki Projekt". Prezydent przemawiał przed wręczeniem medalu „Odwaga i Wiarygodność" prof. Rogerowi Scrutonowi podczas Kongresu „Polska Wielki Projekt". Prezydent przemawiał przed wręczeniem medalu „Odwaga i Wiarygodność" prof. Rogerowi Scrutonowi podczas Kongresu „Polska Wielki Projekt". Wręczenie medalu „Odwaga i Wiarygodność" prof. Rogerowi Scrutonowi podczas Kongresu „Polska Wielki Projekt" (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Wręczenie medalu „Odwaga i Wiarygodność" prof. Rogerowi Scrutonowi podczas Kongresu „Polska Wielki Projekt" (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Wręczenie medalu „Odwaga i Wiarygodność" prof. Rogerowi Scrutonowi podczas Kongresu „Polska Wielki Projekt" (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Wręczenie medalu „Odwaga i Wiarygodność" prof. Rogerowi Scrutonowi podczas Kongresu „Polska Wielki Projekt" (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Prezydent wziął udział w Kongresie „Polska Wielki Projekt" (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Prezydent wziął udział w Kongresie „Polska Wielki Projekt" (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Prezydent wziął udział w Kongresie „Polska Wielki Projekt" (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Prof. Roger Scruton (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP)

Zobacz także: Odszedł Roger Scruton Przypominamy wystąpienie Prezydenta Andrzeja Dudy wygłoszone 12 czerwca 2016 roku w związku z wręczeniem medalu „Odwaga i Wiarygodność" prof. Rogerowi Scrutonowi podczas Kongresu „Polska Wielki Projekt". ENG VERSION>>

 

Szanowny Panie Profesorze, dzisiejszy laureacie.

Szanowni Państwo Profesorowie,

Szanowny Panie Marszałku,

Szanowni Panowie Ministrowie,

Magnificencjo Rektorze,

Wwszyscy Drodzy Goście Kongresu Polska Wielki Projekt".

 

Bardzo dziękuję za to spotkanie, bardzo dziękuję za serdeczne przyjęcie i bardzo dziękuję organizatorom tegorocznego kongresu, że mogłem jako prezydent Rzeczypospolitej Polskiej objąć Kongres swoim honorowym patronatem. To, można powiedzieć takie ziszczenie pewnego marzenia, wszystko to, co udało się zrealizować w sensie politycznym w 2015 roku: zwycięstwo w wyborach prezydenckich, zwycięstwo w wyborach parlamentarnych.

 

Zobacz także: "Budowanie państwa musi polegać na idei" Trzeba w tym miejscu bardzo mocno podkreślić, że zwyciężyła w tych wyborach nie tyle ideologia co zwyciężyła idea.

 

To o czym nasz dzisiejszy laureat- Pan Profesor Roger Scruton pisał w swoich dziełach konserwatywnej myśli politycznej. Idea a nie ideologia. Zwyciężyła idea budowy silnego państwa. W odwołaniu się do tradycji, w odwołaniu się do społecznego potencjału.

 

 

W odwołaniu się do tego wszystkiego co w najlepszym tego słowa znaczeniu, nazywamy obywatelskością. Budowania państwa w oparciu o jego istotę a tą istotą zawsze musi być siła wynikająca z siły narodu – społeczeństwa czyli z tradycji, ukształtowanej przez ponad tysiąc lat, z kultury i tego wszystkiego co dla nas najważniejsze. Ta tradycja to oczywiście tradycja wyrosła na pniu chrześcijańskim.

 

Zobacz także: Krzyż Wielki Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej dla Rogera Scrutona To wewnętrzne wysokie poczucie przynależności do świata kultury judeochrześcijańskiej, do świata zachodu, która trwała w nas Polakach nawet wtedy, kiedy nie było Polskiego państwa, kiedy walczyliśmy o odzyskanie niepodległości, kiedy walczyliśmy o odzyskanie wolności. Kiedy byliśmy za żelazną kurtyną, zawsze mieliśmy to poczucie, że to, że się za nią znajdujemy to krzywda i niesprawiedliwość dziejowa. Bo my nie przynależymy do wschodu tylko my przynależymy do zachodu.

 

Dlaczego o tym wszystkim mówię? Dlatego, że właśnie Kongres Polska Wielki Projekt, który po raz pierwszy zebrał się w 2011 roku. Tę ideę myśli politycznej konserwatywnej, myśli politycznej odwołującej się do tych wartości, o których wspomniałem przed chwilą, od samego początku głosił.

 

Dzisiaj Kongres ma też wielką odpowiedzialność. Bo ci którzy w tym kongresie przez te wszystkie lata uczestniczyli, ci którzy tę myśl wygłaszali, ci którzy wygłaszali swe referaty i uczestniczyli w dyskusjach, w istotnej części są dzisiaj ludźmi władzy.

 

 

 

To w ich rękach spoczywa odpowiedzialność za kształtowanie Rzeczypospolitej, według tych właśnie zasad. To wielki sukces także Kongresu Polska Wielki Projekt i wszystkich tych, którzy tych tą myśl polską konserwatywną przez wszystkie te lata budowali. Bo to także ci, którzy byli głosicielami tej myśli przez wszystkie lata. Myślę tutaj o tych wszystkich, którzy są zgrupowani wokół środowiska i w środowisku krakowskiego dwumiesięcznika polityczno – filozoficznego Arkana, to Ośrodek Myśli Politycznej, to Klub Jagielloński, to Instytut Sobieskiego.

 

To wiele innych organizacji, które cały czas prowadziły dyskusję, debatę, także w trudnych czasach. I nigdy nie zeszły z tej drogi. Po to właśnie aby budować zręby tej Polski o której przed chwilą wspominałem. Polski, która będzie Polską silną. Polski, która będzie silna siłą swojej tradycji i siłą instytucji państwowych dobrze ukształtowanych i siłą ludzi władzy, którzy na pierwszym miejscu będą mieli to co dla dobrze budowanego, silnego państwa najważniejsze - dobro wspólne.

 

 

 

Poleć znajomemu