Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 16 stycznia 2020

Wystąpienie podczas wystawy „Od COP do Gospodarki 4.0”

 

 

Szanowni Panowie Ministrowie,

Wielce Szanowny Panie Marszałku,
Szanowna Pani Wojewodo,
Szanowny Panie Prezydencie Miasta Stalowej Woli,
Szanowni Państwo Prezesi,
Wszyscy Dostojni Przybyli Goście,
Drodzy Mieszkańcy Stalowej Woli,
Drodzy Mieszkańcy Podkarpacia,
a przede wszystkim Nasi Najmłodsi i Średni, a więc:
Droga Młodzieży!


Chcę bardzo podziękować Panu Prezydentowi i Panu Prezesowi Agencji Rozwoju Przemysłu za to, że mogliśmy razem zorganizować tę wystawę, której rzeczywiście częścią jest przygotowana przeze mnie i moich współpracowników Polska Wystawa Gospodarcza − kilkudziesięciu wystawców, polskie firmy, które na przestrzeni ostatnich lat rzeczywiście mogą się pochwalić tym, że znajdują się − śmiało można mówić − w awangardzie nowoczesnej światowej produkcji, nowoczesnego światowego działania.

Zobacz także: Prezydent w Stalowej Woli Pan Prezydent Lucjusz Nadbereżny mówił przed momentem o tej Stalowej Woli. Tej Stalowej Woli nie tylko w znaczeniu miasta, którym ma zaszczyt zarządzać na co dzień, ale tej stalowej woli, która spowodowała, że to miasto powstało. Trzeba było stalowej woli, żeby na piaskach, gdzie rósł tylko las, zbudować miasto, a przede wszystkim zbudować wielkie zakłady przemysłowe, aby podjąć odważną decyzję: tak, to właśnie tutaj będzie – dzisiaj śmiało można mówić – przemysłowe centrum kraju. Taka była idea Centralnego Okręgu Przemysłowego, ale za nią stała właśnie ta stalowa wola zmiany ówczesnej II Rzeczypospolitej, w ogóle zmiany jej charakteru, jeżeli chodzi o sytuację gospodarczą kraju, ekonomię i strukturę społeczną.


Problem przeludnionych obszarów wiejskich, problem kryzysu gospodarczego, z którym wtedy borykał się świat i który bardzo mocno dotknął Polskę, problem państwa, które powstało przecież nie tak dawno – po 123 latach zaborów – jako zlepek kilku zupełnie różnych organizmów, wcześniej organizmów państwowych, kiedy jeszcze byli tutaj zaborcy, gdzie każdy miał jakiś swój charakter, gdzie część była uprzemysłowiona, a część nie. Gdzie było mnóstwo problemów, które trzeba było przezwyciężyć, a których przezwyciężenie było ogromnie trudne − to właśnie ich przezwyciężenie wymagało tej stalowej woli, a jedną z dróg do tego przezwyciężenia była budowa przemysłowego serca kraju. To właśnie Centralny Okręg Przemysłowy miał być i w istocie stał się tym przemysłowym sercem kraju, tutaj, w widłach Wisły i Sanu, na tej ziemi, na Podkarpaciu, częściowo w Świętokrzyskiem, to wielkie zadanie było realizowane.
 

To, co dzisiaj tutaj staramy się zrealizować – zwłaszcza w ostatnich latach – to jest kolejny skok. Dlatego, że samo powstanie Centralnego Okręgu Przemysłowego było skokiem, który – niestety – został przerwany przez II wojnę światową. Dzisiaj Polska jest nieporównywalnie bezpieczniejsza, dzisiaj Polska jest także mocniejsza swoją pozycją i swoimi sojuszami. Dzisiaj jest mocniejsza także obecnością sojuszniczą w naszym kraju i silnym sojuszem ze Stanami Zjednoczonymi, którego przecież wtedy nie było. Dziś on jest i w związku z tym możemy spokojniej patrzeć na otaczającą nas rzeczywistość.

Natomiast nie mamy wątpliwości, że jest nam dzisiaj potrzebny kolejny skok, skok w nową erę gospodarczą, skok w erę gospodarki − jak to nazywają w tej chwili − 4.0, gospodarki nowoczesnej, gospodarki, która będzie kolejną erą rozwoju przemysłowego świata, a my chcemy w tym rozwoju przemysłowym świata wziąć odważnie udział. Mało, powiem więcej: chcemy być w awangardzie tego rozwoju, chcemy być wśród tych, którzy będą na jego przedzie. Mamy ku temu wielką szansę, bo to będzie rozwój specyficzny, rozwój, jakiego do tej pory nie było, przede wszystkim rozwój, który zaplecie to, co namacalne, co fizyczne, co dotykalne z najnowocześniejszymi technologiami, które wprowadzają nas do wirtualnego świata. Będzie to więc połączenie wielu elementów w łańcuchowe procesy wytwórcze: od myśli ludzkiej poprzez wytwórczość aż do kwestii użytkowania tego, co powstanie.

To jest czas nowych wyzwań, w których − tak jak powiedziałem − chcemy wziąć bardzo aktywny udział. To bardzo dobrze widać dzisiaj, właśnie w Stalowej Woli i na Podkarpaciu: jak wielkiego skoku to  miasto, ta ziemia, ten region naszego kraju dokonuje na przestrzeni ostatnich lat, jak bardzo wiele nowoczesnych i innowacyjnych przedsiębiorstw się tutaj pojawiło, jak wiele nowoczesnej myśli technicznej powstaje − śmiało można powiedzieć − nawet każdego dnia. Wystarczy popatrzeć na te elektroniczne cyfrowe banery reklamowe, które są transparentne, a które widzimy po obydwu stronach tej sceny. To jest − Proszę Państwa − jeden z podkarpackich produktów, które dzisiaj podbijają właściwie cały świat, pojawiają się wszędzie. To jest pomysł tutaj powstały, tutaj realizowana idea, która rozsławia również Polskę na całym świecie. I to między innymi dlatego u Państwa jest ta wystawa, która prezentuje tutejsze produkty, a więc to, co powstaje w Stalowej Woli, to, co jest wymyślone i wytwarzane na Podkarpaciu, ale także właśnie poprzez udział komponentu Polskiej Wystawy Gospodarczej prezentuje to, co dzisiaj rzeczywiście mamy w Polsce najnowocześniejsze i to, co dzisiaj w Polsce wytwarzamy, bardzo często także z długą tradycją, która przekracza nawet sto lat niepodległej Polski, która odrodziła się w 1918 roku.


To prawda, że to jest ważny czas dla naszego kraju, te rocznice, które obchodzimy: stulecie odzyskania niepodległości, stulecie kształtowania się granic II Rzeczypospolitej – aż do 2023, bo wtedy będzie zamknięcie okresu obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, upamiętniające powrót Górnego Śląska do Polski po trzecim powstaniu śląskim, po czynie zbrojnym ludu śląskiego, który chciał być częścią Rzeczypospolitej i – w wyniku swojego bohaterstwa i uporu – stał się nią.

I dzisiaj, Proszę Państwa, mówimy o kolejnym przełomie, mówimy o kolejnym etapie rozwoju gospodarczego. Chciałbym, żebyśmy mogli śmiało powiedzieć: tak, właśnie na stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości ten przełom nastąpił. To właśnie wtedy wyrwaliśmy się z tego, co nazywamy pułapką średniego dochodu, to właśnie wtedy polskie społeczeństwo zaczęło dynamicznie się rozwijać w znaczeniu gospodarczym, ludzie zaczęli być coraz zamożniejsi, produkcja coraz nowocześniejsza, przestaliśmy być montownią, a staliśmy się państwem o nowoczesnej gospodarce, własnej gospodarce, w której powstają i wykorzystywane są najnowocześniejsze technologie, w których produkuje się nowoczesne, ogromnie skomplikowane urządzenia, maszyny – wszystko to, co jest dzisiaj tak ważne dla rozwoju współczesnej gospodarki i rozwoju rzeczywiście silnego przemysłu. Jeżeli mówimy o silnej Polsce – a ja chcę bardzo mocno mówić o silnej Polsce i chcę, żeby się ona taką stawała − to jest to przede wszystkim państwo, które jest oparte na mocnej, silnej gospodarce. To musi być jej fundament.

Byłem przed chwilą w Hucie Stalowa Wola. Muszę powiedzieć, że jestem pod ogromnym wrażeniem. To jest właśnie nowoczesna gospodarka – to, co na przestrzeni ostatnich lat tutaj, dosłownie obok, się zdarzyło: wielka zmiana, jaka nastąpiła, rewitalizacja, reindustrializacja. Ten zakład jest przykładem tego, jaka powinna stawać się Polska – nowoczesna produkcja, świetnie przygotowane kadry, rozwój, na który cały czas położony jest ogromny nacisk i olbrzymia ambicja, aby tworzyć dla Polski, ale nie tylko w tym znaczeniu, żeby mogła wykorzystywać ich produkty akurat polska armia, bo produkowane tam są bardzo ważne elementy naszego uzbrojenia, działając w ramach procesu modernizacji polskiej armii. Ale także po to, by stawało się to produktem eksportowym, naszym kolejnym hitem, którym będziemy mogli poszczycić się na świecie, który będzie od nas nabywany, dzięki czemu będzie się rozwijała nasza gospodarka i potencjał naszego państwa.

Jeszcze raz bardzo dziękuję za zorganizowanie tej wystawy. Dziękuję Panu Prezydentowi, dziękuję Panu Prezesowi, dziękuję Panu Marszałkowi, dziękuję moim współpracownikom z Panem Ministrem Adamem Kwiatkowskim na czele, ale przede wszystkim dziękuję za to, że Państwo – mieszkańcy Stalowej Woli, mieszkańcy Podkarpacia – przyszliście to zobaczyć. Bardzo ważne, by widzieć, jak rozwija się Polska, bo ta wystawa ma jeszcze jedno bardzo ważne zadanie do spełnienia – ma dawać ducha, ma pokazywać, że jesteśmy ambitni i dajemy radę, że umiemy zrealizować, że rzeczywiście jesteśmy coraz bardziej nowoczesnym państwem.

Dziękuję bardzo za przyprowadzenie tutaj dzieci, dziękuję bardzo za to, że przyszła tutaj także młodzież – chcę, żeby właśnie oni mieli wielką ambicję i głębokie przekonanie, że Polak potrafi i absolutnie nie mamy powodów do najmniejszych nawet kompleksów wobec każdego innego nowoczesnego miejsca na świecie. Umiemy budować nowoczesną gospodarkę, nie korzystając z cudzych pomysłów, tylko realizując swoje pomysły. Tak właśnie chciałbym, żeby rozwijała się Polska.

Tego właśnie w 2020 roku chciałem życzyć wszystkim Państwu, całemu naszemu krajowi, Podkarpaciu, Stalowej Woli, nam i naszym Rodakom, także i tym, rozsianym po całym świecie, bo mam nadzieję, że wzmacniając się, będziemy się także wzmacniali jako wspólnota i będziemy razem tworzyli efekt synergii, który będzie powodował, że my – jako wspólnota Polaków – i nasze państwo, czyli Polska będziemy się stawali coraz silniejsi.

Z całego serca dziękuję i serdecznie Państwa pozdrawiam. Wszystkiego dobrego!

Poleć znajomemu