Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 16 stycznia 2020

Wypowiedź podczas wizyty w Hucie Stalowa Wola S.A.

 

Szanowni Panowie Prezesi,

Szanowni Państwo – Pracownicy Huty Stalowa Wola!

 

Bardzo się cieszę, że mogłem Państwa dzisiaj odwiedzić. Pan Prezes uśmiecha się, że to druga wizyta prezydencka po 81 latach. Rzeczywiście, wtedy tzw. Zakłady Południowe odwiedził kiedyś pan prezydent Mościcki – zakłady, które wówczas były wielką dumą Rzeczypospolitej, która walczyła o swój rozwój; odbudowywała się po 123 latach zaborów; która już wtedy, w okresie swojego rozwoju, chciała przełamać ten trudny moment, w jakim znalazła się w sensie gospodarczym także na skutek światowego kryzysu; wreszcie chciała przełamać pewien impas rozwojowy, który wtedy cały czas jeszcze był na naszych ziemiach – chodziło o rozładowanie przeludnienia terenów wiejskich.

 

Zobacz także: Prezydent w Stalowej Woli Wtedy podjęto decyzję, by coś, co nazwano Centralnym Okręgiem Przemysłowym, zrealizować właśnie tutaj, w tej części Polski – w widłach Wisły i Sanu. Zakłady Południowe, które później nazwano Hutą Stalowa Wola, były wtedy właśnie jednym z najważniejszych ośrodków, który miał także w ogromny sposób doprowadzić do wzmocnienia polskiej armii, wyposażenia jej w nowoczesny sprzęt, przede wszystkim w armaty. Zaczęto to realizować.

 

Niestety, ten proces został wtedy przerwany przez II wojnę światową i Polska nie osiągnęła w tamtym okresie takich rezultatów, jakie były oczekiwane i planowane – zysku, którego oczekiwano dzięki rozwojowi właśnie tego regionu naszego kraju i planów przemysłowych, które tu były realizowane. Wojna przerwała te możliwości.

 

Ale muszę powiedzieć, że dzisiaj z wielką radością i wielką dumą zwiedzam Państwa zakład – Hutę Stalowa Wola – po raz pierwszy. Z wielką dumą i także – nie ukrywam – niejakim zdumieniem patrzę, jak niezwykle nowoczesna jest realizowana tu dziś przez Państwa produkcja. Są dzisiaj Państwo jednym z najważniejszych podmiotów dostarczających nowoczesne ciężkie wyposażenie bojowe dla Wojska Polskiego.

 

Ogromnie się cieszę, że program modernizacji polskiej armii, o którym tyle razy mówiliśmy i który napotykał wiele różnych przeszkód, wreszcie jest realizowany i jest realizowany także – czy może przede wszystkim – właśnie tutaj, w Stalowej Woli, z tak wielkim powodzeniem. Cieszę się ze wszystkich dostarczonych do tej pory moździerzy Rak; cieszę się ogromnie z haubic Krab, które są dostarczane Wojsku Polskiemu z tego bardzo dużego zamówienia, które będą Państwo realizowali jeszcze przez najbliższe lata. A mam nadzieję, że staną się one w przyszłości także naszym produktem eksportowym i będą oferowane na całym świecie.

 

Bardzo nowoczesna produkcja, w wielu momentach zautomatyzowana, zrobotyzowana, wymagająca także eksperckiej wiedzy od spawaczy, wszystkich osób, które zajmują się nadzorowaniem, projektowaniem czy wykonywaniem. To wszystko robi naprawdę ogromne wrażenie i bardzo serdecznie Państwu tego gratuluję. Cieszę się ogromnie, że w związku z tym są tutaj także miejsca pracy – dla Stalowej Woli, dla Podkarpacia. Cieszę się ogromnie, że to zasila dzisiaj Wojsko Polskie.

 

Realizując modernizację polskiej armii, płacimy gigantyczne pieniądze, bo – jak Państwo doskonale wiedzą – są to niewyobrażalne kwoty, to ponad 500 mld zł. Cały plan modernizacyjny to takie kwoty! Aż trudno sobie wyobrazić, że te pieniądze w dużym stopniu trafiają także do polskiego przemysłu, rozwijają go, unowocześniają i wreszcie także – a może przede wszystkim – zasilają budżety rodzin, wszystkich ludzi, którzy są tutaj zatrudnieni, i wszystkich, którzy współpracują z Państwa zakładami. Cieszę się z tego ogromnie.

 

Oglądałem już pierwsze egzemplarze – na razie te do badań, testów – Borsuka, nowego wozu bojowego piechoty. Mam nadzieję, że wkrótce będzie on już przez Państwa produkowany – na początek przede wszystkim dla naszej armii, ale liczę też na to, że będzie to nasz kolejny hit eksportowy, że zainteresuje się nim wiele państw także na świecie. Liczę na to, że w związku z tym Państwa zakłady będą miały stabilną produkcję na długie lata, która zapewni tu możliwości rozwojowe – także możliwości rozwijania centrum badawczo-rozwojowego – i że będą Państwo awangardą, jeżeli chodzi o nowoczesną produkcję militarną, wojskową nie tylko na skalę europejską, lecz także światową.

 

Cieszę się bardzo ze współpracy z amerykańskim Raytheonem w ramach programu „Wisła”. Wiem, że zestawy obrony przeciwrakietowej, które popularnie nazywane są Patriot, będą realizowane także u Państwa; że z tego tytułu modernizowana jest w tej chwili specjalna hala. Pytałem Pana Prezesa: „Dobra, zrealizujecie 16 zestawów i co dalej?”. A Pan Prezes mówi: „Panie Prezydencie, spokojnie, jest to nasz odrębny, poza offsetem, kontrakt z Raytheonem. Liczymy na to, że nie tylko zrealizujemy te zestawy, ale że współpraca z Raytheonem ułoży nam się na przyszłość także na tyle dobrze, że będziemy mogli realizować współpracę z Raytheonem dla zamówień z całego świata”. Tego Państwu z całego serca życzę. By ziściły się wszystkie plany rozwojowe.

 

A mając na uwadze, że jest to początek 2020 roku, chciałem wszystkim Państwu życzyć, by ten rok był dla Was dobry, szczęśliwy. Przede wszystkim zdrowia w rodzinach oraz powodzenia, realizacji wszelkich planów – i zawodowych dla Państwa i Państwa najbliższych, ale także wszelkich planów dla dzieci, dla młodzieży; jeżeli po drodze będą jakieś egzaminy, to żeby wszystkie były z powodzeniem zdane; żeby zrealizowały się wszystkie marzenia, także jeżeli chodzi o wybór szkoły i życiowej kariery. Żeby praca tutaj przynosiła satysfakcję Państwu i Państwa rodzinom, przede wszystkim z pożytkiem dla Rzeczypospolitej, dla naszego bezpieczeństwa i – oczywiście – dla naszej gospodarki.

 

Bardzo serdecznie jeszcze raz dziękuję za możliwość spotkania się z Państwem i za tę wizytę. Z całego serca Państwu gratuluję, bo to Państwa rękami powstał i powstaje ten zakład, unowocześnia się. Widać serce, które jest tutaj wkładane w to, aby ta firma działała i wyglądała jak najlepiej. Jestem Państwu za to ogromnie wdzięczny.

 

Jeszcze raz – wszystkiego dobrego!

Wizyta w Hucie Stalowa Wola S.A.

Poleć znajomemu